Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 1 viesti ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Keurusselän ympäriajo 2025
ViestiLähetetty: 24.04.2025 11:55 

Viestit: 3
Keuruulainen Jouko Muhonen vapaaehtoisineen järjestää jälleen perinteiset hyvänmielen vappuajot ja ajokauden avajaiset 1. toukokuuta 2025.

”Luvassa on tähtimoottorin jylyä”, lupaa Muhonen ja kertoo, että Virroilta alan harrastaja Jarmo Nieminen tuo kelin salliessa

venäläisen lentokoneen yhdeksänsylinterisen moottorin, jonka ääni kantautuu laajalle alueelle.

Väki kokoontuu Keuruun Megamarketin pihaan kello 10. Kello 12 harrasteajoneuvojen letka suuntaa Kolhon ja Vilppulan kautta Mäntän Myllyrantaan.

Osallistuvien ajoneuvojen määrä on yleensä reilusti toista sataa, vappuna 2024 niitä oli jo 250. Joka vuosi uusia osallistujia tulee yhä kauempaa.

Runsaan osallistujamäärän vuoksi yleisön kannattaa varautua jättämään omat ajoneuvonsa kauemmaksi ja saapumaan tapahtuma-alueelle jalkaisin.

Keurusselän ympäriajo poikkeaa muista vastaavanlaisista kokoontumisajoista siinä, että reitti on selkeästi pidempi kuin vain muutaman korttelin mitta.

Erityistä tänä vappuna on Citroën-merkkisille autoille varattu oma merkkikohtainen parkkipaikka.

”Jos omistaa vanhan Sitikan, niin mukaan vain. Sitikat ajavat omana letkana Mänttään. Hauskaa on sekin, että yleisöä matkan varrella on runsaasti”, Muhonen kertoo ja arvelee, että viime vuonna

Kolhon kohdalla taisi olla läsnä lähes koko kylän väki.

Suur Keuruu kirjoittaa

https://www.suurkeuruu.fi/elamanmeno/ar ... 85975.html


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 1 viesti ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: