Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 2 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Saksaan ostoksille...
ViestiLähetetty: 09.05.2009 15:59 

Viestit: 110
Paikkakunta: 11120
Olen vuosia sitten käynyt Saksanmaalla matkailuauto ja-vaunu-ostoksilla. Myyjänä toimi aina joku yritys ja he huolehtivat tarvittavat vakuutus- ja rekisteröintirumbat. Nyt olisi taasen tarkoitus käydä ostosreissulla tuolla.
Kysymys on että onko toimintatavat noissa rekisteröinti- ja vakuutusasioissa muutuneet - muutama kiinnostava laite on yksityisellä omistajalla ja on mahdollista että joutuu itse hoitamaan moiset jutut.
Onko tuoretta tietoa ja/tai kokemuksia?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Saksaan ostoksille...
ViestiLähetetty: 09.05.2009 21:31 

Viestit: 35
Paikkakunta: Jyväskylä
Mitä kautta ajattelit tuoda auton suomeen? Jos tulet Rostockista tai Travemundesta laivalla,kannattaa yrittää saada myyjä, jolla todennäköisesti on saksalaiset paperit,hommaamaan keltapäiset kilvet jotka ovat noin puolet halvemmat kuin punapäiset joilla voi ajaa saksan ulkopuolellakin.Yritä neuvotella hinta ajovalmiina kilpien kanssa,fahrbereit mit kennzeichen tai exportkennzeichen. Paikallisilta käy nuo rutiinit yleensä paljon sujuvammin kuin satunnaiselta matkailijalta.

KtG


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 2 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: