|
Kirjoittaja |
Viesti |
Lauri
|
Viestin otsikko: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 26.05.2009 08:16 |
Viestit: 1496
|
Linkki lehtijuttuun Savon Sanomissa. Xantian etumatkustajan turvatyyny oli lauennut itsestään.
|
|
|
|
 |
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 26.05.2009 10:42 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
No jos jollain voi puolustella niin ilmeisesti oli merkkivalo kuitenkin ilmaissut systeemissä vikaa olevan jo ennen onnettomuutta... Onneksi kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
kulkuri
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 26.05.2009 11:16 |
Viestit: 298
|
tunteeko kukaan jutussa esiintyvää safööriä vai onko peräti itse patonkilaisia, olis kiva tietää ajokilometreistä II koppanen tuntui olevan.
ID 1,9 -62, HY 1,9B -69, CX-2000 -78, AK 400 -75, 2xBX 16v -88 ja 16TRS -88, XM V6 24V -99, B11 -54, C5 2.0 -05, Ami 8 Break -74, 2cv -55 (työn alla), Dyane -73 , 2cv6 -76, Gs Break -77, ID 1,9 -65, Ami6 -62, Cx 2.0 - 86, Visa Gti -85, XM TD Break -92.
|
|
|
|
 |
X_antti_a
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 26.05.2009 20:38 |
Viestit: 12 Paikkakunta: Varpaisjärvi
|
Tunnen tapauksen. tapaturman "uhri" oli minun opettajani ammattikorkeakoulussa. Kerran tuli puhetta autosta, koska itsellä on samanlainen, tuumasi vain että on ollut pientä vikaa. en muista enään että millaisia. kilometrejä ei tullut kysyttyä.
Ei riemulla rajaa, kun Sitikalla ajaa
|
|
|
|
 |
Harba
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 09:12 |
Viestit: 95 Paikkakunta: Kuopio
|
Tähän oli lehtijutun mukaan tehty remonttia penkin alla oleviin liittimiin ja penkillä oli oltu polvillaan. Onkohan tässä käynyt niin, että penkin alla tinattu liitos on pettänyt johtojen kiristyessä ja irronnut johto ottanut maihin. Voisiko johdon maihin ottaminen laukaista airbagin?Onkohan turvavyön kiristin lauennut?
Onko tehtaan ohje korjata airbagin johdot juottamalla (siis penkin alta)?
C4 V8 - Vikakoodien luku -
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 10:18 |
Viestit: 1496
|
Tämän päivän lehdessä (linkki) oli toinen itsekseen laukeamisjuttu. Eräs Ford oli soratiellä 60 km/h vaudissa laukaissut sivuturvatyynyn. Lehtijutussa Fordin edustaja arveli, että kivi on osunut johonkin kriittiseen paikkaan. Vastaavia tapauksia oli lehtijutun mukaan Suomesta Fordin tiedossa muutamia muitakin. Harba kyseli "virallista" liittimen korjaustapaa. Ainakin merkkiliikkeessä minun yksilöstä poistivat liitoksen tinaamalla johdot yhteen, koska aiempi korjaus (liittimen kiristäminen) ei auttanut merkkivalon palamiseen. Miten noita turvatyynyjä muuten huolletaan/tarkastetaan? Niissähän on joku parasta ennen -päiväys. Joskus puhuttiin kymmenestä vuodesta. Sen jälkeen pitäisi jotain panoksia vaihdella niihin systeemeihin.
|
|
|
|
 |
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 10:32 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Citroen nosti tossa kolme-neljä vuotta sitten tarkistus/vaihtoiän airbageilla 10 --> 15v. Olin huolissaan asiasta tuossa 2004 kun vanhemmassa autossa tuli kymmenen vuotta täyteen ja tuli asiaa silloin selviteltyä.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 10:39 |
Viestit: 1496
|
Xantippa kirjoitti: Citroen nosti tossa kolme-neljä vuotta sitten tarkistus/vaihtoiän airbageilla 10 --> 15v. Olin huolissaan asiasta tuossa 2004 kun vanhemmassa autossa tuli kymmenen vuotta täyteen ja tuli asiaa silloin selviteltyä. Tuleeko noista vaihtamattomista airbageista, sitten vähän samanlainen homma kuin taloyhtiöiden putkiremonteista: Kukaan ei halua ostaa vanhaa jos (kallista?) tulevaa korjausta ei ole tehty?
|
|
|
|
 |
XMister
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 11:14 |
Viestit: 68 Paikkakunta: Pirkanmaa
|
Mulla ensimmäisessä Xantiassa v. 94 oli muistaakseni vas. puolen b-pilarin alaosassa tarra jossa ilmoitus että airbag vanhenee v. 2004. Autossa ei ollut airbagia laisinkaan, mutta ilmeisesti tehtaalla oli tuo tarra laitettu. Uudemmassa ja airbagilla varustessa Santussa ei vastaava ilmoitus ole silmiin pistänyt.
Uudempaa Xantiaa viimeksi katsastaessa meinasi tulla hylky kun airbag-valo paloi. Kerroin että sen kuuluukin palaa koska pelkääjän puolen bagi on poiskytkettynä. Inssi ei omien sanojensa mukaan ollut kuullutkaan että tämmöistä logiikkaa olisi jossain autossa. Onneksi oli käyttäjän käsikirja mukana josta sitten tarkasti että näin todellakin on asian laita.
Olisikohan tullut hylky jos ei olisi sattunut auton käsikirjaa olla matkassa?
Viimeksi muokannut XMister päivämäärä 27.05.2009 11:16, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
|
|
 |
Jallu
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 11:15 |
Viestit: 294
|
Tirehtööri kirjoitti: Xantippa kirjoitti: Citroen nosti tossa kolme-neljä vuotta sitten tarkistus/vaihtoiän airbageilla 10 --> 15v. Olin huolissaan asiasta tuossa 2004 kun vanhemmassa autossa tuli kymmenen vuotta täyteen ja tuli asiaa silloin selviteltyä. Tuleeko noista vaihtamattomista airbageista, sitten vähän samanlainen homma kuin taloyhtiöiden putkiremonteista: Kukaan ei halua ostaa vanhaa jos (kallista?) tulevaa korjausta ei ole tehty? Jos asiaa ei katsastuksessa syynata, niin tuskin ketään kiinnostaa ja kukaan niitä 15v. autoon vaihtaa/korjauttaa. 
|
|
|
|
 |
RPekka
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 16:42 |
Viestit: 1654 Paikkakunta: Lappeenranta
|
XMister kirjoitti: Olisikohan tullut hylky jos ei olisi sattunut auton käsikirjaa olla matkassa? Ei jos virta-avain olisi ollut. Sillähän olisi saanut kytkettyä apparin eväspussin käyttöön.
Citroen e-C4, vm 2020. Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013. Citroen 2CV "Justiina", vm 1980 Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
|
|
|
|
 |
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 22:37 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
RPekka kirjoitti: XMister kirjoitti: Olisikohan tullut hylky jos ei olisi sattunut auton käsikirjaa olla matkassa? Ei jos virta-avain olisi ollut. Sillähän olisi saanut kytkettyä apparin eväspussin käyttöön. Saako muka Xantiassakin itse kytkeä apparin pommin pois päältä? Siinä paikassa missä Xsarassa ja C3:ssa on kyseinen kytkin, on meikäläisen Xantussa vain tarra, joka kieltää selkä menosuuntaan -mallisen turvaistuimen käytön etupenkillä.
- Xsara Break Exclusive 2001 (ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006) - ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 22:51 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
II- koppaisessa on hämmentimen vieressä lukollinen kytkin, jolla voi estää hantinpuoleinen turvatyynytoiminto. Lukkoon sopii virta- avain. VW transporterilla taannoin lähtiessä reissuun kiskaisin penkin taakse edellisen kuskin jäljiltä; Jonka jäljiltä oli myös lumiharja, B- tolpan kelan suojus hukassa ja aukossa tuo harjan varsi. Penkkiä taakse, niin jopas turvavyö kiristyi pamahtaen.
|
|
|
|
 |
Harba
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 27.05.2009 23:37 |
Viestit: 95 Paikkakunta: Kuopio
|
Osaisiko joku kertoa, voiko tinatut johdot aiheuttaa bagin laukeamisen? Siis toisin sanoen, voiko kontakti katko ja/tai johdon ottaminen maihin laukaista airbagin? Haynesin kaavioissa ei ole kuvattu airbag-järjestelmää (ihan hyvä varmaan), mutta olisko kenelläkään kaaviota tästä.
Minulla on Xantiassa tinatut johdot penkin alla ja kovasti kiinnostaisi tietää voiko tämä aiheuttaa jossain tilanteessa bagin tai bagien laukeamisen.
Savon Sanomat eivät osanneet kertoa heidän jutussaan olleen Xantian bagin laukeamisen syytä (Iisalmessa huoltoliike oli tutkinut). Kuvittelisin, että jos bagin laukeaminen olisi johtunut penkin alla olevan liitoksen pettämisestä, se olisi ollut helppo sieltä diagnisoida.
Oman ja muiden turvallisuuden kannalta taitaa olla fiksuinta liikkua tästä edes CX:llä ennen kuin tämän tapauksen syy selviää.
EDIT: Lisä mietintänä vielä semmoista, että penkin alla taitaa olla turvavyönkiristimen ja sivuairbagin johdot. Näihin johtoihin virtaa/jännitettä syöttämällä tuskin saa pelkääjän airbagia laukeamaan (jos siis olisi katkos ja johdon pää ottaisi maihin kiinni).
C4 V8 - Vikakoodien luku -
|
|
|
|
 |
Sitikkapuoskari
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 00:07 |
Viestit: 1203 Paikkakunta: Ilmajoki
|
Maadoittamalla ei bagit laukea eikä tinaus aiheuta paukkua. Sähkönsyöttö sen aiheuttaa- myös staattinen voisi sen tehdä teoriassa. Tämä ko. pamaus on kyllä arvoitus..
|
|
|
|
 |
Harba
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 00:27 |
Viestit: 95 Paikkakunta: Kuopio
|
Sitikkapuoskari kirjoitti: Maadoittamalla ei bagit laukea eikä tinaus aiheuta paukkua. Sähkönsyöttö sen aiheuttaa- myös staattinen voisi sen tehdä teoriassa. Tämä ko. pamaus on kyllä arvoitus.. Kiitos tiedosta! Eli ilmeisesti ei tarvitse ajaa "pelko persiissä"!
C4 V8 - Vikakoodien luku -
|
|
|
|
 |
Harba
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 01:11 |
Viestit: 95 Paikkakunta: Kuopio
|
Hyvä juttu!
Kävin jo Motonetistä ostamassa vulkanoituvaa teippiä että teippaan sillä vielä varmistuskierrokset kutistesukkien päälle. Ei ehkä ole tarpeellista.
C4 V8 - Vikakoodien luku -
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 07:14 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Riittää, kun katsoo, että johdineristeet ovat ehjät ja eivät pääse hankaamaan, mihinkään. Johtimia voi niputtaa/ tukea lisää nippusiteillä, etteivät liiku, kuitenkin huolehtimalla, että penkin liikevara ei uhkaa johtimia.
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 10:13 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
Mikäs tuo bagien toimintaperiaate on? Jos penkissä istuu joku JA keulan anturit rekisteröivät kolarin JA nopeutta on yli xx km/h niin silloin bagi laukeaa? Jos on noin niin silloin ei mielestäni tinaukset voi vaikuttaa asiaan muuten kuin etteivät toimisi? Ja silloinkin vaadittaisiin se tietty vauhti JA kolari. Tuttu lastenistuinten myyjämaahantuoja kyllä pelkäsi noita siihen mallin että purki pois apparin bagin kunlapset oli pieniä ja istuivat siinä selkä menosuuntaan. Ei siis luottanut pelkkään bagin deaktivoimiseen kytkimen kautta. Koska se nalli on silloin edelleen siellä jemmassa. En kylläkään tiedä mitä katsastusmies tuohon sanoi.
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 10:31 |
Viestit: 1496
|
Putkimies22 kirjoitti: Tuttu lastenistuinten myyjämaahantuoja kyllä pelkäsi noita siihen mallin että purki pois apparin bagin kunlapset oli pieniä ja istuivat siinä selkä menosuuntaan. Ei siis luottanut pelkkään bagin deaktivoimiseen kytkimen kautta. Koska se nalli on silloin edelleen siellä jemmassa. En kylläkään tiedä mitä katsastusmies tuohon sanoi. En minäkään luota siihen kytkimeen. En sentään ole purkamassa tyynyjä pois, mutta en laittaisi mihinkään matkustajan turvatyynyn sisältävään autoon lastenistuinta eteen, vaikka olisi minkälaiset deaktivoinnit. Mistään ei voi varmaksi tietää toimiiko se kytkin. Ei vaikka millaisia varoitusvaloja palaisi mittaristossa. Olen kuullut, että tuosta syystä Volvo ei autoihinsa muka edes laita tyynyn poiskytkentämahdollisuutta.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 28.05.2009 16:06 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Harba kirjoitti: Osaisiko joku kertoa, voiko tinatut johdot aiheuttaa bagin laukeamisen? Tuskin... mutta miksi ihmeessä autossa pitäisi tinata johtoja? Haluaa vikoja tulevaisuudessa?
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
kulkuri
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 29.05.2009 10:23 |
Viestit: 298
|
toistaiseksi varmin tapa estää airbagvalon vilkkuminen, liekö ohjausvirrat niin pieniä että helposti tulee kontaktihäiriö. Varma kikka: tinauksen päälle kutistesukkaa. Ei oo ainakaan mulla bägi pamahtanu sen jälkeen.
ID 1,9 -62, HY 1,9B -69, CX-2000 -78, AK 400 -75, 2xBX 16v -88 ja 16TRS -88, XM V6 24V -99, B11 -54, C5 2.0 -05, Ami 8 Break -74, 2cv -55 (työn alla), Dyane -73 , 2cv6 -76, Gs Break -77, ID 1,9 -65, Ami6 -62, Cx 2.0 - 86, Visa Gti -85, XM TD Break -92.
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 29.05.2009 12:59 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
kulkuri kirjoitti: toistaiseksi varmin tapa estää airbagvalon vilkkuminen, liekö ohjausvirrat niin pieniä että helposti tulee kontaktihäiriö. Varma kikka: tinauksen päälle kutistesukkaa. Ei oo ainakaan mulla bägi pamahtanu sen jälkeen. Ennen on? 
|
|
|
|
 |
Eki
|
Viestin otsikko: Re: Xantian turvatyyny laukesi itsestään! Lähetetty: 01.06.2009 09:12 |
Viestit: 866 Paikkakunta: Janakkala
|
ealab kirjoitti: VW transporterilla taannoin lähtiessä reissuun kiskaisin penkin taakse edellisen kuskin jäljiltä; Jonka jäljiltä oli myös lumiharja, B- tolpan kelan suojus hukassa ja aukossa tuo harjan varsi. Penkkiä taakse, niin jopas turvavyö kiristyi pamahtaen. Kaverin Zx:ssä kävi samoin. Turvavyönkiristimen johdot oli asennettu penkin alle jotenkin omituisesti. Penkkiä siirrettäessä ne jäivät penkin kiskojen väliin...
Ducato 3.0 ComfortMatic '08 Clio TCe 90 Dynamique '13 207 1.6 16V '07 Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Br. '00 Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Bl. '00 Visa 1.4 GT '83 AX First 1.4 Diesel '93
|
|
|
|
 |
|
|