Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 7 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 08:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3465
Paikkakunta: Vallis Gratiae
Otsikoissa parin viimeisen vuoden aikana on ollut liikenne- ja viestintäministeriön ajama hanke, jossa työryhmä tarkastelee mahdollisuutta GPS-paikantamisen käyttämiseen esimerkiksi ruuhkamaksujen perinnän perusteena.

Yksi ensimmäisistä automerkeistä, joissa järjestelmää tullaan testaamaan on innovatiivisista teknisistä ratkaisuista tunnettu Citroën.

Työryhmä tarjoaakin mahdollisuutta liittyä mukaan pilottiryhmään, jossa testataan uuden helmikuun alussa laukaistun EAU4711 GPS-satelliitin toimintaa ja siihen liittyen Citroën-autojen seurantaa. 100 ensimmäistä ilmoittautunutta pääsee mukaan. Palkkioksi vuoden kestävästä kokeilusta saa elinikäiset ilmaiset karttapäivitykset (PSA Fou Limite Arctique) auton navigointijärjestelmään.

PSA on julkaissut valmistenumerot malleista, joihin järjestelmä sopii jo nyt. Nämä ovat C5-mallit vuodesta 2/2008 alkaen sarjanumeroilla VF7******45299702.

Nämä autot tunnistaa myös antenniasennuksesta: irroittamalla kattoantenni ja viemällä se pimeään tilaan, voidaan GPS-valmiin antennin nähdä hohtavan oranssia LDS-sävyistä valoa.

Lisätietoja lähimmältä jälleenmyyjältä tai suoraan TraFin palvelupuhelimesta 029 534 5000.



2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 08:34 

Viestit: 2699
Tuota seurantaa on jo jonkin aikaa tehtykin, joskin julkisuudelta salaa. Meidän kahteen BX:ään on vuoden 2012 puolella laitettu takajousipallojen tilalle mm. Sitroselta ilmaiseksi saatavat pallot, joissa lisänä tuo seurantalaite on. Lisäksi palloissa on tunnistin, joka mahdollistaa tietyillä ABS-asemilla polttoainetankkauksiin huomattavat lisäalennukset.



Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 09:00 

Viestit: 84
Paikkakunta: Loimaa
Syökää silliä ja juokaa kuravettä päälle! :lol:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 11:57 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1557
Paikkakunta: Tampere
Tämä seurantajärjestelmä ei ole kuitenkaan ensimmäinen Citroen-autoissa käytettävä, vaan korvaa aiemmat LHM- ja LDS-seurantajärjestelmät. Nämä varsin luotettaviksi osoittautuneet laitteistot ovat poistumassa käytöstä, koska on paljastunut tietoturva-aukko, joka on mahdollistanut seurannan huijaamisen käyttämällä järjestelmässä väärää nestettä. Väärä neste saattaa ominaisuuksiltaan muistuttaa ja olla jopa parempi kuin oikea, mutta erilaisen kemiallisen koostumuksen takia jäljitysjärjestelmä ei sitä havaitse.
Module d'élasticité -periaatteeseen perustuvat jousitusratkaisut korvaavatkin tulevaisuudessa kokonaan aiemmat sovellukset. Nykyään rinnan aiemman järjestelmän kanssa käytössä oleva seurantajärjestelmä, jossa auto lakkaa toimimasta menetettyään kontaktinsa liian pitkäksi ajaksi Officiel Glass Palace -linkkiin, on aiheuttanut tyytymättömyyttä varsinkin harvaan asutuilla seuduilla, kuten Suomessa.



Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 14:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
2cvkimmo kirjoitti:
Nämä autot tunnistaa myös antenniasennuksesta: irroittamalla kattoantenni ja viemällä se pimeään tilaan, voidaan GPS-valmiin antennin nähdä hohtavan oranssia LDS-sävyistä valoa.
Tämän systeemin optinen prototyyppi oli koekäytössä Suomessa jo II-korisessa Xantiassa -90 luvun lopulla. Tuulilasin yläreunassa oleva optinen lähetin kommunikoi seurantasatelliittien kanssa oranssilla laserilla. Tämän laitteen olemassaolon ja toiminnan huomaa parhaiten pimeällä ja varsinkin sadekelillä.



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 14:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1184
Les Excentriques kirjoitti:
Tämä seurantajärjestelmä ei ole kuitenkaan ensimmäinen Citroen-autoissa käytettävä, vaan korvaa aiemmat LHM- ja LDS-seurantajärjestelmät.
Eikös tuo nyt ole ollut varsin toimiva seurantajärjestelmä. Seuraa vain vihreää vanaa, niin tietää tarkasti missä auto on liikkunut.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroënit uuden GPS-paikannuksen koekaniineiksi
ViestiLähetetty: 01.04.2013 15:16 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2769
Paikkakunta: Koria
Aakku kirjoitti:
Eikös tuo nyt ole ollut varsin toimiva seurantajärjestelmä. Seuraa vain vihreää vanaa, niin tietää tarkasti missä auto on liikkunut.

:lol: :lol: :lol: Osui ja upposi! :lol: :lol:


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 7 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: