Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Mitenköhän käy renkaiden kanssa?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=14412
Sivu 1/3

Kirjoittaja:  citroen for ever [ 02.04.2013 19:11 ]
Viestin otsikko:  Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Aion tehdä toisten mielestä kardinaalimunauksen ja ostan citikkaani Nokian talvirenkaat, kun nuo aiemmat misukat eivät rungoiltaan edes kolmea kautta kestäneet (kahdessa runkovikaa). Kuinkakohan pahat vieroitusoireet on odotettavissa? :lol: Kesärenkaiksikaan ei tule misukoita. Nykyiset ovat Good Year ja syksyllä ostetaan todennäköisesti joko samanlaiset tai Nokian renkaat. :twisted:

Kirjoittaja:  ealab [ 02.04.2013 19:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Xantiassani Hakka 7:t. Ihan hyvät ja pitävät. Kun Hakka 4:t Fiat Stilossa, jossa suorastaan jymisevät, "rumisevat". Johtunee siitäkin, että nastattomat palat kuluneet matalemmiksi. Tähän verrattuna Xantia on todella hiljainen. Stiloon nyt kesäksi Hakka Greenit. Xantiassakin, kunhan kesä saapuisi.

Kirjoittaja:  black_van [ 02.04.2013 19:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Ei voi nykypäivän noksuja moittia,on laatu paranutunut paljon viime vuosina. Jos pitäisi renkaat ostaa niin nokian voisi olla valinta.
Keväällä uudet nastarenkaat?

Kirjoittaja:  laakeri [ 02.04.2013 20:06 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Muutamien omistettujen nokialaisten jälkeen päätin, että en moisia enää osta. Silti sorruin vielä polkupyörään ostamaan nokian talvirenkaat, ajatellen että osaavathan ne nyt edes niitä tehdä ja että autorenkaankorvikkeitahan minä vaan päätin oikeastaan olla niiltä ostamatta. Mutta rojuahan nekin olivat näköjään. Citikoihin on tullut viime vuosina osteltua contteja ja melko tyytyväinen olen ollut. ContiEcoContactit olivat kuitenkin virhe. Premiumeja yritinkin ostella, mutta halusivat puoliväkisin ecot myydä. Polkupyörässä lienee Schwalbe- ja Continental-linjaus jotenkin toimiva... vielä konepyöräillessä tuli todettua Metzelerit hyväksi siinä käytössä.

Nokian MPT Agilet voisin kyllä ostaa, jos joskus olisin niin onnekas, että omistaisin niihin käyvät ajoneuvon :D

Kirjoittaja:  2cv-Olli [ 02.04.2013 21:51 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

citroen for ever kirjoitti:
...misukat eivät rungoiltaan edes kolmea kautta kestäneet (kahdessa runkovikaa


Paljon ajettavissa työsitikoissani on jo parikymmentä vuotta ollut alla Nokian kitkarenkaat. Kun kulutuspinta on mennyt alle viiden millin, ne ovat siirtyneet kesärenkaiksi.

Nykyisessä C5:ssa ensiasennuskitkat riittivät neljä talvea ennenkuin saavuttivat kesärengastason. Tänä talvena otin alle samanlaiset uudet 225/16 Hakkapeliitta R -renkaat. Maksoivat kyllä paljon, jotain 900 euroa, mutta ovat hiljaiset ja pito on riittävä ainakin tällaiselle tavalliselle rauhallista ajotapaa noudattavalle kuskille.

Ennen uusien Hakkapeliittojen tilaamista varmistin, että ne ovat varmasti made in Finland. Suomessa myytäviä Nokian renkaita valmistetaan myös itänaapurissa, ja ehkä vain vanhuuttani en sen suunnan laadusta ole ihan vakuuttunut (missä ne runkovikaiset misukat muuten oli valmistettu?).

Itänaapurissa valmistetaan myös mm. Ford Focuksia. Kuitenkin sinne edelleenkin viedään saksalaisia Focuksia Turun sataman kautta runsain mitoin. Onkohan myös venäläisillä jotain epäluuloja oman maansa tuotteiden laadun suhteen?

Nokian Renkailla luottoa tuohon suuntaan kuitenkin riittää. Ja tuotantokustannus rengasta kohden on Venäjällä kuulemma 10 euroa pienempi kuin Suomessa. Jos minulle olisi tarjottu venäläisiä Hakkapeliittoja 860 eurolla, kauppaan olisivat kyllä jääneet....

Kirjoittaja:  black_van [ 02.04.2013 21:59 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Nokiahan rakensi täysin uuden tehtaan Pietariin ja täysin uudella teknologialla ja laitteilla. Se tehdas on nostanut Nokian renkaat taas kärkikolmikkoon. Made in Russia renkaat ovat saaneet paljon kehuja käyttäjätasolla. Tuttu rengaskauppiaskin on kertonut että paljon on ennakkoluuloja ihmisillä,Nokialaisissahan on palautusturva jollei miellytä,ei tartte perustella. Dekk Partnersin kaveri kertoi ettei ole palautunut montaa sarjaa vaikka ennakkoluuloisia ostajia,jotka epäilevät mutta kokeilevat,eivät palauta

Kirjoittaja:  citroen for ever [ 06.04.2013 20:47 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Noniin nyt on hakkaturvatut alla ja kaikki neljä misukkaa matkalla Ruotsiin takuututkimuksiin. Ei siis ollutkaan vain yksi runkovaurioinen vaan neljä. Vianorilla josta nokian tuotteet ostettiin todettiin misukoista ettei ollut ensimmäiset, mutta harvinaista, että kaikki neljä. Ikää renkailla oli 3v6kk (paistosta) ja alle oli laitettu marraskuussa 2010. Nyt sitten odotellaan vastausta valmistajalta. Renkaissa oli kuitenkin vielä n.5mm pintaa jäljellä.

Kirjoittaja:  Lemon [ 06.04.2013 20:55 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Teinköhän sitten kaikkien aikojen virhevalinnan, kun olen varannut Michelinit tuon vihreän kesärenkaiksi? Olen tottunut luottamaan niihin...

Kirjoittaja:  kokemjne [ 06.04.2013 22:15 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

:x tuota se tekee kun uskoo pelkkiin brändeihin :twisted:

Kirjoittaja:  Eki [ 06.04.2013 23:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Meillä on viime vuosien aikana Michelinit vaihtuneet Continentaleihin suurelta osin hankintakanavan edullisuuden takia. Mutta eipä ole moitteen sijaa ollut.

Tuossa Sevelissä on kesärenkaina vielä Nokianit, kun ne siinä mukana tuli. Conteihin nekin aikanaan vaihtuvat, Nokianeja ei meille osteta, vaikka Venäjällä tehdyt olisivatkin. Sen verran on sitä ulinaa aikoinaan kuunneltu, että hevin en lähde omilla rahoilla kokeilemaan, josko olisivat oppineet tekemään renkaista hiljaisempia...

Kirjoittaja:  Akaile [ 06.04.2013 23:38 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

2cv-Olli kirjoitti:

Itänaapurissa valmistetaan myös mm. Ford Focuksia. Kuitenkin sinne edelleenkin viedään saksalaisia Focuksia Turun sataman kautta runsain mitoin. Onkohan myös venäläisillä jotain epäluuloja oman maansa tuotteiden laadun suhteen?



Myös Klonkswagen Tiguania valmistetaan itänaapurissa ja sitä saa jonottaa... Noihin epäluulohin: tehdäänpä pieni ajatusleikki; keskelle Suomea pykätään Ford/VW-tehdas pystyyn ja linjasto pyörii täydellä teholla. Tuotetut autot menevät suoraan kotimarkkinoille myyntiin ja niillä saadaan katettua ensimmäisen vuoden kysyntä. Kysyntä kasvaa ja tehdas ei saa halleistaan ulos yhtään sen enempää autoja kuin edellisenä vuonna, miten asia ratkaistaan? Aivan, kasvatetaan kapasiteettiä, mutta se vie aikaa. Miten odotusaika katetaan? Aivan, tuodaan jostain muualta lisää autoja.

Montakos kertaa Suomen pinta-ala mahtuu venäjän rajojen sisäpuolelle? (-->Suuri maa, suuret markkinat)

Vastaus kysymykseesi oman maan tuotteiden laadusta: Kyllä on epäluuloja, mutta tässä tapauksessa ei ole kyse siitä. :lol:

Kirjoittaja:  ealab [ 07.04.2013 09:35 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Kyllä on käynyt. Aluksi Nokian NRT:t täristivät aina 100-110-vauhdissa. Tasapainoiltiin ainakin 5 kertaa, eri menetelmilläkin, rengasmyyjätahon koeajeluineen. Vihelsin pelin poikki ja sain uudet i3:t hyvin edullisesti. Ne toimivat. Tuli aika taas uusia kumeja, viime keväänä, nyt vaan GY EffiGripit. Ennenkokematonta tärinää. Vaihdettiin vielä, tasapainoituskoneessa, varastosta 5 rengasta, kaikissa mm. tolkuton heitto. Myyjän kunniaksi sanottava, että palautusmenettely toimi hyvin. Näistä kumeista löytyikin hyvin pahansävyisiä nettikommentteja. Sen jälkeen alla Nokian Greenit, tasapainoitettu viime kesän jälkeen nyt uudelleen, katsotaan, kunhan saadaan alle.
Tasapainoituskoneiden epäkohta on alhainen pyörintänopeus, se ei kerro kaikkea.

Kirjoittaja:  black_van [ 07.04.2013 10:03 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Itsekin olen paininut tasapaino ongelmien kanssa. lähinnä näiden edullisien merkkien kanssa (eco-tyre pinnattu, Point-S summerstar)
Aina on painotus onnistunut mutta ajettua muutaman tuhannen kilometrin uusilla painoilla niin aina alkoi täristämään uudestaan.
Mikä tuon tekee ettei täristä heti vaan jonkin ajan kuluttua?
Laskin että osta halvemmat renkaat ja tasapainota niitä pari kertaa niin hinta on jo sellainen että olisi kannattanut ostaa premium merkkiset samaan rahaan mitä on halpisrenkaisiin ja tasapainotuksiin käyttänyt.
Nyt tuli uusimman ostoksen mukana -11 paistetut Good Ridet. laitetaan alle ja katsotaan kuis käy,joutuuko rengaskaupoille vai olisiko eka kerta kun halpiskumit toimii

Kirjoittaja:  Aakku [ 07.04.2013 10:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

black_van kirjoitti:
Nyt tuli uusimman ostoksen mukana -11 paistetut Good Ridet. laitetaan alle ja katsotaan kuis käy,joutuuko rengaskaupoille vai olisiko eka kerta kun halpiskumit toimii
En tiedä henkilöauton renkaista, mutta Sevel pakussa C vahvistettu Goodride on osoittautunut hyväksi.
Empiirisessä testissäni verrattuna Micheliiniin hiljaisempi, kulutuskestävämpi ja eikä ole tasapainotusongelmia. Jostakin luin, että Goodride olisi juurikin pakurenkaissa vahva. Mielenkiintoista kuulla miten henkilöautorenkaana runko toimii. Itse olen vielä pitäytynyt henkilöautoissa Micheliiniin. Etenkin Michelin nastarenkaisiin olen ollut tyytyväinen.

Kirjoittaja:  laakeri [ 07.04.2013 10:45 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

black_van kirjoitti:
pinnattu
Se onkin kovaa hommaa se pinnaaminen - sekä pinnavanteen pinnaaminen että oppitunnilta pinnaaminen. Täytyisikin polkupyörästä pinnojen tiukkuus tarkastaa.

Nyt miulla on kesärenkaina yhden kesän ollut halpiserenkaat, kun halusivat puoliväkisin semmoiset rengasliikkeessä myydä. Malli on ContiEcoContact ja joku numerokin taitaa perässä olla, olisikohan 5. Ostamisen jälkeen täristelivät hieman jossain vauhdissa. Uusintapainotuksella ja parani, vaikka liikkeen mielestä ei alkuperäisessäkään painotuksessa niin paljoa heittoa ollut, että olisi pitänyt täristää. Rengaspainekin tuohon tärinäherkkyyteen vaikuttaa. Seuraavaksi kyllä tulevat noiden tilalle taas paremman luokan renkaat, ovat nuo PremiumContact 2:t sen verran paremman tuntuiset emännän Xantiassa olleet.

Kirjoittaja:  BLEKO [ 07.04.2013 14:56 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Olen käynyt purkamassa ja lastaamassa Nokian Renkailla usein.Varastomiesten kanssa höpissyt renkaista sitä sun tätä.Ovat sitä mieltä että Venäjällä on uudet ja paremmat koneet kuin Nokialla.Eikä mulla ole huonoja kokemuksia Puolalisista kourma-auton Nokialaisistakaan.Sitikoissa olen käyttänyt Misukkaa,ihan vaan historiallisista syistä.Eikä Traction Avantiin saa kuin Misukan X:ää.

Kirjoittaja:  Eki [ 07.04.2013 18:00 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

BLEKO kirjoitti:
Olen käynyt purkamassa ja lastaamassa Nokian Renkailla usein.

Sanopas muuta! Siellä on eräskin Spångan kuorma tullut "suomutettua"... :shock:

Kirjoittaja:  sahtivaari [ 08.04.2013 09:21 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Nokian kitkat Jumpyn alla pyöriny viisi talvea. Sivuttaispito hyvä. Jarrutuspito myös.
Kiihdytyspito heikompi, tai heposet liian villejä. ;)
Ehkä vähän äänekkäät, mutta on ne hintansa tienannu.
Vielä meno jatkuu ainakin välikelin renkaina. :)

Kirjoittaja:  laakeri [ 08.04.2013 09:28 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

sahtivaari kirjoitti:
Kiihdytyspito heikompi, tai heposet liian villejä. ;)
Ikinä ei ollut Xantia 1.8 8V niin tehokas kuin NRH2:illa. Sai olla risteyksistä lähtiessä aina tarkkana, ettei mustaa piirrellyt. :D
Muuten nuo NRH2:t olivat kyllä ihan renkaat, mutta käsittämättömän huono vetopito niissä oli.

Kirjoittaja:  Oldis [ 08.04.2013 09:42 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Miulla on täll' hetkellä Pösössä alla Nokian kesäkummit, mallia en muista, mutta pitoa on ihan hyvin, lähes sama kuin nokian 05 talvigumeissa, joten ajallaan nyt kesärenkailla kuten laki määrää.

Kirjoittaja:  Cikatti [ 09.04.2013 23:54 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Jahas, Nokiaa.. en ole koskaan edes sen merkkistä luuria ostanut (vain joutunut käyttämään)..

Pakko taas kertoa tämä N-rengaskokemus. Ostin vaimon autoon Hakka Hoot eteen ja sen jälkeen vehje meni aivvan käsittämättömäksi ohjata ja ohjaus tuntui ihmeen kumimaiselta eli tarkkuus katos kuin pieru saharaan. No, katsoin että kyllä nuo takarenkakaatkin joutaa vaihtamaan... Menin Tuusulan Rengas Vuorelle ja ja sanoin että ostan mustat ja pyöretä nuljukumikiekot, pliis, ja asentakaa ne eteen ja nuo Nokian Hakka Hoot taakse.

No sälli möipi mulle jotkut Chinese West Lake merkkiset kiekot ja juman kekka, autoon tuli tarkka ohjaus takaisin. Minusta parasta tässä oli vielä se että vaimo kysyi kun Nokiat oli silloin aiemmin laitettu eteen niin: "mitä tolle autolle on tapahtunut, aivvan hirvee ohjattava"

Kirjoittaja:  ealab [ 10.04.2013 08:45 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Sekarengastus? Sen seuraukset?

Kirjoittaja:  Cikatti [ 10.04.2013 09:51 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

ealab kirjoitti:
Sekarengastus? Sen seuraukset?


Samanlaiset renkaat pitää olla samat samalla akselilla, ei ristissä. Eri valmistajan nakit eri akseleilla ei ole sekarengastus.

Kirjoittaja:  ealab [ 10.04.2013 21:57 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Tarkoitin vain, että jos on erilaiset renkaat eri akseleilla, niin ominaisuudet voi olla erilaiset, kuin jos kaikki renkaat olisi samanlaiset. Näin, yksinkertaisesti sanottuna. :)

Kirjoittaja:  Cikatti [ 11.04.2013 08:46 ]
Viestin otsikko:  Re: Mitenköhän käy renkaiden kanssa?

Juu aivan... Totesin tuolloin että Hakka Hoo on oikeasti ihan hyvä takana koska takapyörät eivät käänny. Ohjaavassa pyörässä renkaan ajotarkkuus tietty vain punnitaan.

Sivu 1/3 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/