|
Kirjoittaja |
Viesti |
L-Toivonen
|
Viestin otsikko: surullista Lähetetty: 14.04.2013 22:19 |
Viestit: 10
|
Kesärenkaat, valkoinen cx farmari pesuun ja talvirenkaat hyllylle. Pihalla seisoo toinen musta farmari jossa on lähes uudet kesärenkaat peltivanteilla, eli ei vanhoja alumiineja alle vaan peltivanteet rosteri kapseleilla. Kotiin verstaalta kauniissa auringossa ja risteyksessä kotitalon kohdalla kuljettajanpuoleinen kapseli pyörii ohi ja kimpoaa y-risteyksen yli. Nopeasti auto pihalle parkkiin ja kapselin perään, kapseli kiiltää kauniisti liikennevalojen toisellapuolella lähellä kaistan reunaa. Autojono matelee ohi ja ihmiset väistavät kaunista kiiltävää metalliesinettä. Odotan malttamattomasti valojen vaihtumista ja sitten............nuorimies kiiltävässä maastoautossaan vaan rauhallisesti täysin tyynesti ajaa kapselin päältä ensin etupyörä ja sitten takamainen. Kaunis muotoiltu esine rujona ja runneltuna,sydämmeen sattuu.
larri
|
|
|
|
 |
jptcool
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 14.04.2013 23:12 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Parainen
|
Älä ole Larri murheissas, eiköhän me löydetä sulle uusi kapseli. Poikkean katsomassa minkä mallin rosterit valkoisessa valaassa oikein on.
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
|
|
|
|
 |
L-Toivonen
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 14.04.2013 23:56 |
Viestit: 10
|
Kiitos Jukka, minulla on kyllä varakapseleita. Tilanne oli vaan niin surullinen, niin kaunista muotoilua ja hyvää kestävää materiaalia. Sitä murehdin.
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 00:04 |
Viestit: 3655
|
Ymmärrän ihan hyvin, että sydämeen sattuu. Kestäisinköhän ollenkaan, jos MK:n alkuperäiselle kapselille kävisi noin. 
|
|
|
|
 |
jptcool
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 02:07 |
Viestit: 1723 Paikkakunta: Parainen
|
Ok, käyn sitten muuten vaan lepuuttamassa silmiäni på Mårtensbacka. 
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
|
|
|
|
 |
r_a_n_u
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 06:23 |
Viestit: 2699
|
L-Toivonen kirjoitti: ...Kotiin verstaalta kauniissa auringossa ja risteyksessä kotitalon kohdalla kuljettajanpuoleinen kapseli pyörii ohi ja kimpoaa y-risteyksen yli... Tarinan opetus: Olkaa huolellisia kiinnittäessänne pölykapseleita! Varsinkin muovikapseleita usein kiinnitetään runnomalla paikalle. Sen seurauksena yksi kiinnitysväkäsistä joko katkeaa tai ainakin taittuu nurinniskoin. Sellainen kapseli sitten jossain tilanteessa lähtee omille teilleen.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
|
|
|
|
 |
kaselin
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 08:03 |
Viestit: 1590 Paikkakunta: Tampere
|
Kannattaa varmistaa nippusiteellä jos mahdollista.
C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 08:33 |
Viestit: 7819 Paikkakunta: Eurajoki
|
kaselin kirjoitti: Kannattaa varmistaa nippusiteellä jos mahdollista. Ai se maasturikuski? 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 09:20 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
r_a_n_u kirjoitti: L-Toivonen kirjoitti: ...Kotiin verstaalta kauniissa auringossa ja risteyksessä kotitalon kohdalla kuljettajanpuoleinen kapseli pyörii ohi ja kimpoaa y-risteyksen yli... Tarinan opetus: Olkaa huolellisia kiinnittäessänne pölykapseleita! Varsinkin muovikapseleita usein kiinnitetään runnomalla paikalle. Sen seurauksena yksi kiinnitysväkäsistä joko katkeaa tai ainakin taittuu nurinniskoin. Sellainen kapseli sitten jossain tilanteessa lähtee omille teilleen. Muovihärpäkkeitä ei saisikaan tömäyttää keskeltä, vaan reunoilta. Jos keskeltä, kynnet vaan leviävät...
|
|
|
|
 |
kaselin
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 09:33 |
Viestit: 1590 Paikkakunta: Tampere
|
C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 12:41 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
CX:n rosterikapselia ei voi nippusidettää.
Tuttu tunne tuo, tiedän miten veemäistä on rutata tuollainen suuri rosterivati. Se on meinaan pikkasen komee ja arvokasta materiaaliakin.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: surullista Lähetetty: 15.04.2013 13:16 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Cikatti kirjoitti: Se on meinaan pikkasen komee ja arvokasta materiaaliakin. Materiaalin arvo ei onneksi vähene ruttaamisella, ihan saman romujobbari maksaa ruttuisestakin teräksestä. 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
|
|