Semmosista kokemuksia, suosituksia, tai muita linkkejä. Alkaa kyllästyttää tuo perinteinen korjausasento.
Les Excentriques
Viestin otsikko: Re: 2-pilarinostin
Lähetetty: 02.05.2013 22:17
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
Nostomekanismissa hydrauliikka on suositeltava vaihtoehto ruuveihin verrattuna. Kalliimpi ostaa, mutta pitemmän päälle parempi. Rakenteen tukevuus on olennainen asia, millä tahansa saa kyllä auton nostettua, mutta jos tarvitsee nostetun auton jotain osaa kammeta, ei ole kiva, jos kampeaminen muuttaa auton asentoa. Nostokäpälien ulottuvuus ja korkeussäätö kannattaa huomioida.
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
Cikatti
Viestin otsikko: Re: 2-pilarinostin
Lähetetty: 02.05.2013 22:45
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
Ruuviversio on kyllä pirun simppeli ja luotettava kun ei aja rälläkän pölyjä sinne ruuviin ja muistaa välillä rasvata. Tämmöisellä olen mennyt jo 8 vuotta. Harrastekäytössä nostosyklit ovat kuitenkin melko pieniä. Nosturi on parhain työkalu jonka ikinä olen ostanut.
Liitteet:
stenhoj.JPG [ 23.15 KiB | Katsottu 4647 kertaa ]
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.