Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/2 [ 45 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 08.10.2013 19:32 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3465
Paikkakunta: Vallis Gratiae
Ajoneuvoyhdistelmän kuljettaja avautui fb:ssa oheisella tekstillä:

"Tämä teiden ritari oli matkalla tänään (27.9.20013 klo 12:15) komostietä pohjoiseen. Hiukan ennen tamperetta saavutin kyseisen sankarin ja hidastin oman kulkunopeuteni vastaamaan hänen nopeuttaan (itse siis olin yhdistelmällä liikkeellä). Kyseinen kaveri ajoin noin 81-82 km/h joten päätin laittaa vinkkarin vasemmalle ja pyyhkästä ohi. No mitäpäs tekeekään tämä kolmostien kunkku?? Päästessäni rinnalle hänellä tulee ilmeisesti jokin mystinen suonenveto vasemmankäden keskisormeen, koska se alkaa töröttää hiacen sivulasista?!?!? Samalla ilmeisesti jokin vaiva iskee oikeaan jalkaan joka suoristuu painaen kaasua ja näinollen kiihdyttäen ajoneuvon nopeutta. Ihan fiksu veto, ei sitä käy kieltäminen. Jättäydyttyäni tämän oman elämänsä sankarin taakse hänen vautinsa putosi siihen turvalliseen 80 km/h.

Ihan vaan vinkiksi tälle ylikylän sepälle, että eiköhän se ole kumminkin poliisin tehtävä puuttua tielläliikkujien nopeuksiin. Eikä se nyt kovin älykästä ole alkaa näyttelemään keskisormea, mikäli joku on raskaalla kalustolla sinua ohittamassa.

Jos joku tuntee tämän kyseisen puupään joka ajelee vesilahden narvasta olevan perikunnan hiacella (abc-123) ja tykkää näytellä fingeriä, niin olisin iloinen jos saisin viestini hänelle perille; Eli olisi oikein kiva jos soittaisit minulle numeroon xxxx-xxxxx niin voisimme hiukan keskustella siitä mikä on fiksua liikennekäyttäytymistä ja mikä ei. Ihan vaan silläkin, että jos sattuu jollekkin heikkohermoisemmalle tai muuten vaan väärälle tyypille näyttelemään keskisormea, niin seuraukset voi olla jotain aivan muuta kuin kuva facebookkiin
SAA JA PITÄÄ JAKAA!!! Kiitos."

Ohessa oli myös Hiacesta napattu kuva, rekisterinumerot ja puhelinnumerot on poistettu tarpeettomana.

Fb-käyttäjät eivät olleet ihan samaa mieltä yhdistelmäkuskin touhuista ja herra jatkoikin tarinaa blogissaan otsikolla "Mistä näitä viisaita ihmisiä oikein tulee?? "

http://asfaltilla.blogspot.fi/2013/09/m ... ikein.html

Eipä tästä enempää kommentoitavaa. :shock:



Teksti kuitenkin tuli taas mieleeni ajellessani kaapilla Tampereelta Helsinkiin.

Hämeenlinnan kohdalla moottoritiellä on edelleen siltatyömaan kohdalla 70 km/h rajoitus ja tulipahan kohdattua teiden ritari, joka ei ollenkaan tykännyt ajamisestani.

Ohitin jonoa, jota veti pitkiä valubetonipaaluja kyydissään raahaava rekka. Rajoitus ja vauhti oli tässä vaiheessa vielä 100 km/h ja palasin omalle kaistalle varmaan parisataa metriä ohi rekan. 70 km/h alue tuli kohdalle, tiputin vakkarin pois ja rullailin navin mukaan tasaista 72 km/h vauhtia. Rekka alkoi yllättäen lähestyä takanurkkaa ja heittämällä ohi. Palasi eteeni perävaunun perä etunurkkaa viistäen ja jarrutti mielenosoituksellisesti.

Tunnelin jälkeen alkaa taas 100 km/h, joten puhalsin jurnuttavan rekan ohitse ja kyllähän sieltä keskaria heiluteltiin ja torvea soiteltiin.

Mistä näitä viisaita ammattikuskeja oikein tulee?



2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 08.10.2013 22:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1557
Paikkakunta: Tampere
Käsitykseni mukaan kaikki kuskit ajotaidoistansa ja tunne-elämänsä värikkyydestä tai älykkyydestään riippumatta tulevat samasta paikasta.
Äidin raskaudenaikaiset harrastukset ja pitkittyneen synnytyksen aiheuttama happivajaus voivat lapsuuden ympäristötekijöiden lisäksi aiheuttaa kuljettajalle pysyviä vaurioita, joita tosin voi harjoittelulla osin kompensoida. Keskeisin haaste ongelmakuljettajissa on se, ettei heidän omasta mielestään vika ole heissä, vaan muissa.



Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 07:18 
Käyttäjän avatar

Viestit: 996
Paikkakunta: Nokia

Profiili WWW
Les Excentriques kirjoitti:
Keskeisin haaste ongelmakuljettajissa on se, ettei heidän omasta mielestään vika ole heissä, vaan muissa.

Juuri näin.



// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti
# 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 07:24 

Viestit: 1729
Paikkakunta: Nousiainen
...no mutta sähän olit karavaanari ;-) ... kyllä noi karavaanarit ärsyttää jopa rekkamiehiä ;-)

(ja se joka ei ym. lauseen huumoria ymmärrä voi sulkea selaimen...)



Ai mää vai...
1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 07:34 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Onhan kannanottoja näkynyt siitäkin, että nämä teiden ritarit, isot ja pahantapaiset olisivatkin suorastaan oikeutettuja toimiinsa. Kuten ylinopeus, puskurissa roikkuminen, jne. Ja että vikaa olisikin muussa liikenteessä. Siis asennevammaa, kun tämä muu liikenne joutuu rekan edestä pientareelle väistelemään, fiksut väistelee. Ei :o .


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 07:57 

Viestit: 509
Paikkakunta: NAKKILA
Kyllä viisas väistää. Olkoon vastassa rekkamies tai kenraali.
Toisella on takana kymmeniätuhansia kiloja massaa,
toisella divisioonittain aseistettuja miehiä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:16 

Viestit: 3655
ealab kirjoitti:
Onhan kannanottoja näkynyt siitäkin, että nämä teiden ritarit, isot ja pahantapaiset olisivatkin suorastaan oikeutettuja toimiinsa. Kuten ylinopeus, puskurissa roikkuminen, jne. Ja että vikaa olisikin muussa liikenteessä...

On näkynyt tosiaan. Mullakin on mielipide tästä, mutta kun mun mielipiteenilmaisut saa aina kamalan sodan aikaan täällä, niin enpä kerro, vaan tämä höynä pitää nyt mölyt mahassa. :P


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:17 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3465
Paikkakunta: Vallis Gratiae
xanpoke kirjoitti:
Kyllä viisas väistää.


Väistää mitä ja mihin? Jos ohitan moottoritiellä rekka-auton, palaan oikealle kaistalle todella kaukana rekan keulasta ja pudotan ajonopeuden tietyömaalle ja _tunneliin_ ajettaessa määrättyyn, niin mihin pitäisi väistää? Vai pitääkö ottaa potentiaaliselta seriffiltä ylinopeusmuistutus ja koittaa perustella "juu ajoin kovaa kun tuo rekka tuli tuolla takana"?

Eihän tässä ollut edes kysymys kiusanteosta tai "pakko mennä isommasta ohi"-ajatuksesta. Järjettömässä vesisateessa on vaan niin paskamaista ajaa vesisumua pöllyttävän yhdistelmän takana ja kun sekä tie että ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus sallii omalle kulkemiselle 100 km/h nopeuden, niin pitäisikö jäädä solidaarisuudesta ajelemaan sitten kauemmas sinne rekan taakse?

Oliko vika siis minussa ja enkö nyt osaa aiheuttamaani vaaraa myöntää julkisesti?



2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:28 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2821

Profiili ICQ
Muistakaahan nyt, että rekkakuski tekee työtään ja ilman sitä jäis ne saunakaljatkin saamatta.
Tuota kun luki niin tutulta tuntuu et ekana haaveillaan ja kun joku ohittaa tai edes yrittää niin sitten löytyy se kaasu.
Viimeisin kokemus viikonlopulta :lol:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:42 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3465
Paikkakunta: Vallis Gratiae
Ralle kirjoitti:
Tuota kun luki niin tutulta tuntuu et ekana haaveillaan ja kun joku ohittaa tai edes yrittää niin sitten löytyy se kaasu.


En määkään hyväksy tee-itse-poliisien tarjoamaa opettamista, joka vaarallisimmillaan on ohittamisen estämistä tai tahallisia äkkijarrutuksia.

Rekkamiehen pitäisi kuitenkin muistaa, että edustaa julkisesti koko ajan liikenteessä ollessaan omaa ammattiryhmäänsä, omaa kuljetusliikettään ja ehkä jopa kuljetettavan rahdin tavaramerkkiä.

Jos joustava ja sujuva liikennepeli ei miellytä tai siihen ei kykene, kannattaa harkita josko tekisi leipänsä eteen jotain muuta.



2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:47 
Käyttäjän avatar

Viestit: 996
Paikkakunta: Nokia

Profiili WWW
Mua muuten ihmetyttää tämä, koirien luonnetestitermiä lainatakseni, jäljellejäävä hyökkäyshalu, mikä joillain ihmisillä on. Sosiaaliseen mediaan julkaistaan tarkkoja tuntomerkkejä, kun joku käyttäytyi liikenteesesä rumasti. Selvästi haetaan kostoa ja myötätuntoa. Järkevämpää olisi vaan antaa tilanteen olla, tai jos tilanne on akuutti ja selvästi vaarallinen, ottaa yhteyttä poliisiin. Kaikille sattuu virheitä liikenteessä, eikä niistä kannata tehdä numeroa.



// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti
# 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:53 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2821

Profiili ICQ
niko kirjoitti:
Mua muuten ihmetyttää tämä, koirien luonnetestitermiä lainatakseni, jäljellejäävä hyökkäyshalu, mikä joillain ihmisillä on. Sosiaaliseen mediaan julkaistaan tarkkoja tuntomerkkejä, kun joku käyttäytyi liikenteesesä rumasti. Selvästi haetaan kostoa ja myötätuntoa. Järkevämpää olisi vaan antaa tilanteen olla, tai jos tilanne on akuutti ja selvästi vaarallinen, ottaa yhteyttä poliisiin. Kaikille sattuu virheitä liikenteessä, eikä niistä kannata tehdä numeroa.


Tässä olen kanssasi ihan samaa mieltä. Tämä SoMe on saanut tämän ilmiön valloilleen. Ja toinen kyllä leimataan vaikka totuutta et edes tiedä mitä on tapahtunut.
Ja uskon tämän ilmiön vain pahenevan..... :roll:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 08:55 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2821

Profiili ICQ
2cvkimmo kirjoitti:
Ralle kirjoitti:
Tuota kun luki niin tutulta tuntuu et ekana haaveillaan ja kun joku ohittaa tai edes yrittää niin sitten löytyy se kaasu.


En määkään hyväksy tee-itse-poliisien tarjoamaa opettamista, joka vaarallisimmillaan on ohittamisen estämistä tai tahallisia äkkijarrutuksia.


No tuota minä tuossa juuri tarkoitin, ja kyseisen reaktion aikaan saamiseksi riittää yllättävän pienikin auto/pakettiauto.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 11:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1977
Paikkakunta: Espoo
Näissä nuppi-hommissakin taitaa kuitenkin se suurin syyllinen olla ilmiö nimeltä kiire, joka tarjotaan työnantajan puolesta. Tavaran pitäisi olla perillä mielellään heti ja seuraava kuormakin olisi valmiina minuutin päästä.

Hiostus on kyllä lisääntynyt vuosien saatossa rekkamiesten toimesta, sen olen saanut tuntea niskassani varsinkin rättärillä, riippumatta rajoituksesta ja ajonopeudesta. Siispä tämä on pitkälti asenteellista toimintaa :evil:



Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 11:39 
Akaile kirjoitti:
Hiostus on kyllä lisääntynyt vuosien saatossa rekkamiesten toimesta, sen olen saanut tuntea niskassani varsinkin rättärillä,

Kuten Kantri-Antero und Rahtarit lauloivat jo aikoinaan http://www.youtube.com/watch?v=AgbxPdEF8C4


   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 11:42 

Viestit: 5854
Paikkakunta: Lahti
Toi Hiace-mies vois mennä vaikka Puolaan, siellä riittäisi rahtareita koulutettavaksi :lol:

Itse ajan hiljempää jos joku tulee roikkumaan perseeseen, ihan kohteliaisuudesta, sittenhän se pääsee helpommin ohitse :mrgreen:



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 14:43 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1590
Paikkakunta: Lappeenranta
Yksi hyvä keino on myös soitella sinne rahtarifirmaan. Jos ei yhtiön toimintatavoissa ja aikatauluissa ole moitteen sijaa, niin pitävät varmaankin sitten kuskille pienen puhuttelun. Veikkaan, että paljon negatiivista palautetta tien päältä kerännyt kuljettaja ei kovin kauan kärsi töistä.



C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 15:05 
Käyttäjän avatar

Viestit: 217
Paikkakunta: Vantaa
Näitä rekkakuskeja joo piisaa, jotka ajaa koko ajan rajoitinta vastaan 90 km/h. Kahdeksankympin rajoitusalueella tulee perseeseen roikkumaan ja pyrkii ohi ja sitten satasen alueella ajavat kiusallisesti rajoituksen alle, kun eivät kovempaa pääsee, että vuorostaan itse pitäis lähteä ohittamaan. Tällä tavallla ajaen sitten tulee liukkaalla näitä ongelmia peräkärryn lähtiessä luisuun ja kun rytisee, syytetään rajoitinta kun ei voinut kiihdyttää. Eipä kai voi kun on jo valmiiksi syöty tuollaisia tilanteita varten annettu 10 km/h marginaali.

Onneksi suurin osa kuskeista ymmärtää vastuunsa ja peiliin katsominen olisi toki aiheellista ajoittain itse kullekin.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 17:14 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
Meitä on moneen junaan. Yhden kerran olen joutunut soittamaan prätkän omistajalle kun tuli ohitse yksikaistaisella tiellä oikealta. Meinasin meinaan jyrätä prätkän kun ei kertakaikkiaan voi huomata tai olettaa että joku vääntää oikealta ohi. Painoin tööttiä joka sai aikaan sen että prätkän kuskin keskisormi nousi ja se osin saikin etsimään ko.henkilön yhteystiedot. Puhelu ei ollut lasten kuultavaa,sen verta paloi hihat.



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 18:04 

Viestit: 511
Ralle kirjoitti:
Muistakaahan nyt, että rekkakuski tekee työtään ja ilman sitä jäis ne saunakaljatkin saamatta.

Tänne sama kuin FB:hen. Mikähän se oli sen yhdistelmäajoneuvon suurin sallittu nopeus?? Ettei vaan olisi 80km/h?? On muuten mielenkiintoista, miksi rekat "saa " ajaa n.10km/h ylinopeudella, mutta bussit vain 3km/h??? Rekoilla ja tietyn painoisilla kuorma-autoilla rajoitin säädetään lain mukaan 89km/h +/- jotain ja busseissa 103 +0.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 19:09 
Käyttäjän avatar

Viestit: 644
Paikkakunta: Vaasa
Niin, näitä tosi-ihku-kovis-rekkasupermiehiähän tuntuu riittävän. Toivottavasti tuoreet koulutusvaatimukset lakaisevat aikanaan tämän teidemme pohjasakan sinne pientareelle, minne kuuluvatkin. Harmi vain, että idän sankareita ei näillä konsteilla poisteta, mutta ehkäpä näitäkin voisi alkaa sakottamaan liikenteen vaarantamisesta.

Ja juu, olen todella paha ihminen, rekkamiehiä ei saa mollata, koska niillä on aina kiire saada kaljat kauppaan. Pyydän ihan kauhiasti anteeksi. Ihmettelen kuitenkin miksi linja-autoilla voi ajaa siististi, ovat nekin kuitenkin ammattikuljettajien ajamia?



1991 XM 24V, 1964 Peugeot 404 SL
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 19:39 

Viestit: 471
Ainakin nuoremmissa rekkakuskeissa on paljon sellaista porukkaa jota ei haluaisi tavata "siviilissäkään". Ja jos on luonteeltaan m***u niin mihinkä se luonteenpiirre häviäisi tien päälläkään?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 20:08 

Viestit: 509
Paikkakunta: NAKKILA
Joku viisas ajattelija sanoi aikanaan, että meissä kaikissa
asuu pieni " poliisi".


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 20:14 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2821

Profiili ICQ
Kannattaakin tarttua yhteen sanaan jos ei ymmärrä jutun pointtia.
Kertokaa nyt ihmeessä miten hienosti tuo Hiace kuski toimi! Ei oikein ymmärrys riitä jos tuollaista idioottia puolustellaan. :roll:
Mutta jokaista näköjään pitää jonkun asian arsyttää...

Mun mielestä vaan jos edessä ajava menee liian hiljaa niin ohi ja matka jatkuu.....Miksi siitä pitää herneet vetää nenään? Ja mitenhän noi linja-autot nyt yhtäkkiä tähän juttuun liittyy? Kenties oma lehmä ojassa ja viha pitää nyt täällä purkaa?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rekkamiehet heiluttaa
ViestiLähetetty: 09.10.2013 22:50 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1179
Palloidiootti kirjoitti:
Niin, näitä tosi-ihku-kovis-rekkasupermiehiähän tuntuu riittävän. Toivottavasti tuoreet koulutusvaatimukset lakaisevat aikanaan tämän teidemme pohjasakan sinne pientareelle, minne kuuluvatkin. Harmi vain, että idän sankareita ei näillä konsteilla poisteta, mutta ehkäpä näitäkin voisi alkaa sakottamaan liikenteen vaarantamisesta.
Ollos huoleti..
Koulutusvaatimukset ovat niin kovat nykyisin, että rekkakuskit loppuu meiltä.
Vuonna 2009 ajettiin yli 33 tuhatta C korttia. Vuonna 2012 enää alle 6 tuhatta. Tänä vuonna jäädään johonkin 3 tuhannen tuntumaan. Nämäkin on suurin osa armeijasta ja eri koulutuskeskuksista.
Onneksi EU purkaa kabotaasin ja vapaa kuljetus Suomessakin sallitaan kaikenmaalaisille. Saamme sitten hyviä teiden ritareita kaikista EU maista. Etenkin bulgarialaiset, puolalaiset ja unkarilaiset työtä pelkäämättömät uhrautuvat meidän kotimaan rahdinkuljettajiksi. Niin ja tietysti unohtamatta Baltian kuljettajia.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/2 [ 45 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  

cron