Löytäisin tiedot varmaan netissä surffailemalla, mutta laiska kun olen, esitän kysymykseni Teille, arvon palstalaiset.
Paljonko on Xantian maavara (cm) maksimissaan ylä-asentoon nostettuna? Edellyttäen tietysti, että kaikki on teknisesti kunnossa, pallot ja nesteet. Onko eroa ykköskoppaisen, kakkoskoppaisen tai farmarimallin välillä?
Tässä männä päivänä olin huoltoasemalla, jossa tönötti uudempi kakkoskoppainen Xantia parkissa ylä-asentoon nostettuna. Maavara näytti sen verran hurjalta, että en malttanut olla tekemättä vertailua. Ajoin oman autoni viereen ja nostin ylös. Siinä sitten tupakin polttelin ja ihastelin kulkupelejä. Oma autoni (yllättäen..!

) jäi huomattavasti alemmas, mutta vertailu oli hankalaa kun toisessa autossa oli 15 tuumaiset vanteet ja omassani 14. Myös rengasprofiilihan vaikuttaa.
En siinä ilennyt ruveta ventovieraan auton alla mittanauhan kanssa hääräilemään, mutta jäin vain asiaa miettimään.
Mistä kohtaa maavara virallisesti mitataan?