Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Joutsenten käytökseen outo muutos
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=18272
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 02.06.2014 09:47 ]
Viestin otsikko:  Joutsenten käytökseen outo muutos

Lahti muutaman sata metriä leveä, rannikon suuntaan vajaa kilometri. Koko kevään siinä majaillut kyhmyjoutsenpariskunta ja laulujoutsenpariskunta kaikessa sovussa. Kyhmyjoutsenilla pesä, laulujoutsenilla ei. Laulujoutsenet oleilleet enimmin paikassa, josta matkaa kyhmyjen pesälle noin 150 m. Koskaan en mitään uhittelua kumminkaan puolin ole huomannut, vaikka toinen kyhmy uiskennellut ja ruokaillut pesän läheisyydessä sinne tänne.

Eilen huomasimme kyhmyjen pesän tyhjäksi. Myöhemmin illalla asia selvisi. Emon perässä tuossa rannassa 3 pientä myttyä. Paikka noin 400 metriä sieltä laulujoutsenten oleilupaikasta.

Sitten se kummallisuus. Laulujoutsen, ilmeisesti uros, tuli kiukuttelemaan kyhmyille. Kraiveleihin ei kiinni käyty koska kyhmyt väistelivät. Sitä uhittelua näytti jatkuvan. Kävelin rantaan ja luin laulujoutsenelle madonluvut. Se oli vähän sitä mieltä, että mitä tämä sulle kuuluu. Niinhän asia tietenkin olikin. Uskoi kuitenkin, kun totesin, että nyt lähdet tai lähdet ja porraat, niinkuin porilaisella on tapana sanoa.

Laulu lähti ja jäi hetkeksi parin sadan metrin päähän keskelle lahtea. Ja kirosi. Kyllä tuli perkeleitä.

Kyhmyuroskin hieman sai käynnistäni puhtia ja uiskenteli hetken kuluttua pörhistelemään sinne laulujen olinpaikan lähelle. Laulut eivät olleet tietääkseenkään. Pidempään en tilannetta seurannut. Aamulla laulut oleilupaikallaan, kyhmyistä ei havaintoa. En tosin rannassa käynytkään, mitä köökin klasista katselin.

Laulujoutsenia ei tässä lahdella vuosikymmeniin ole koko kesää majaillut. Kyhmypariskuntia juuri ja juuri vaivoin useampikin pari sopinut. Mutta hajurakoa on pitänyt olla ja heristelyjä aina välillä melkoisestikin. Lujaa on toisinaan yhteen otettu, joskus jopa toisen hengenmenoon asti. Mutta se kait on sitä reviiritaistelua, joka alkaa heti pesimiskauden alussa. Tilaa kun pitää olla.

Mistä tuo laulujoutsen kiukustui? Kateutta? Ja onko niin, miltä näytti, että laulujoutsen on kunkku?

Kirjoittaja:  Les Excentriques [ 02.06.2014 10:12 ]
Viestin otsikko:  Re: Joutsenten käytökseen outo muutos

Laulujoutsen jäi ilman pesää ja päätti kostaa kaikille? :lol:

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 02.06.2014 10:19 ]
Viestin otsikko:  Re: Joutsenten käytökseen outo muutos

Les Excentriques kirjoitti:
Laulujoutsen jäi ilman pesää ja päätti kostaa kaikille? :lol:

Vähän sille se touhu haiskahti.

Kävin katsomassa rannassa. Kyhmyt pitkällä lahden perällä ja paikassa, josta ei näköyhteyttä laulujen tontille. Laulut ilmeisesti reissun päällä, kun ei näkynyt.

Kirjoittaja:  Teuski [ 02.06.2014 11:42 ]
Viestin otsikko:  Re: Joutsenten käytökseen outo muutos

Laulujoutsen muuttaa varmaan kohta lahden toiselle puolelle ;)

Kirjoittaja:  svc [ 02.06.2014 20:45 ]
Viestin otsikko:  Re: Joutsenten käytökseen outo muutos

Otsikosta tuli ekana mieleen tämä vanha mainos:
http://www.youtube.com/watch?v=nqoDVr9jtCg

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 04.06.2014 17:34 ]
Viestin otsikko:  Re: Joutsenten käytökseen outo muutos

Teuski kirjoitti:
Laulujoutsen muuttaa varmaan kohta lahden toiselle puolelle ;)

Tänään aamupäivällä laulujoutsenten kailotus herätti mielenkiintoni. Ja ennustuksesi kävi toteen. Tavallaan. Kyhmyt olivat tulleet lahden perältä lähelle pesimispaikkaansa. Ja vastaanottokomitea oli vastassa. "Painukaa hiiteen penskoinenne", oli tyly tervehdys. Molemmat laulujoutsenet hyökkäilivät kohti kyhmyjä. Kyhmyt kipin kapin takaisin tulosuuntaansa. Laulujoutsenet eivät seuranneet kuin hetken. Sitten kyllä pullisteltiin siihen malliin, ettei sivusta seuranneelle jäänyt epäselväksi ketkä lahdella määrää.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/