Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Tyhmä kysymys pysäköinnistä (auto+peräkärry)
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=18347
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 10.06.2014 17:13 ]
Viestin otsikko:  Tyhmä kysymys pysäköinnistä (auto+peräkärry)

Puhutaan kaupunkialueesta "markkaparkkeineen" ja henkilöauto peräkärryn kanssa. Tien suuntaisesti, tien sivussa on parkkiruudut ja kun auton ja kärryn jättää siihen, vie se kahden auton tilan. Mutta kuinka maksun laita? Yhdestä vai kahdesta "yksiköstä"?

Vitsikkäästi voisi vielä kysyä, mihin kärryn tiketti laitetaan. Mutta kun olen vakavamielinen henkilö, en sitä tee :lol:

Kirjoittaja:  2cvkimmo [ 10.06.2014 17:28 ]
Viestin otsikko:  Re: Tyhmä kysymys pysäköinnistä (auto+peräkärry)

"Ongelmallista on niiden ajoneuvojen kanssa, jotka eivät mahdu ruutuun. Lippuautomaattipaikalla auto ja peräkärry tai matkailuauto saa viedä kaksi ruutua, mutta yhdestä vain pitää maksaa. Jos vaunun tai kärryn irrottaa ja paikoittaa sen omaan ruutuunsa, molemmista on maksettava pysäköintimaksu.

Pylväspaikkaan yhdistelmän saa niin ikään ajaa, ja jokaisesta käytetystä ruudusta on maksettava. Ei ole virhe käyttää kahta tai useampaa ruutua peräkkäin, mutta leveyssuunnassa ajoneuvon pitäisi mahtua ruutuun. Ruudun ylittämistä leveyssuunnassa ei sakoteta, ellei ajoneuvo aiheuta haittaa tai vaaraa muille."

Tämä on turkulaisen pysäköinninvalvonnan tulkinta.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/