|
Kirjoittaja |
Viesti |
eskere
|
Viestin otsikko: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:01 |
Viestit: 2201 Paikkakunta: Laukaa
|
 Kauppakeskus Megamynnti Areena teki periaatepäätöksen, eikä myy laisinkaan raketteja myymälässään. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014123 ... 3_uu.shtmlLainaa: - 99 prosenttia ihmisistä on kiitellyt päätöstä. Meillä on myös SPR:n keräyslippaat, joihin voi halutessaan tuoda rahaa. Niihin on ihan mukavasti kertynyt rahaa, Mattila sanoo. Itse lopetin rakettien ampumisen muutama vuosi sitten kun totesin, että joudun kieltämään mummolassa lomilla olleilta 8-12 vuotiailta lastenlapsilta rakettien ampumisen ilotulitteissa olevan 18 vuoden ikärajoituksen vuoksi. Nyt on muutama vuosi mennyt ilman tulitusta ja hyvin on vuodet vaihtuneet
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:10 |
Viestit: 3655
|
Ei, en todellakaan! En ole koskaan edes tykännyt mistään ilotulituksista, mielestäni ne pitäis kieltää kokonaan kaupunkien keskustoissa ja asutusalueilla ja sallia vain niille varatuilla paikoilla.
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:25 |
Viestit: 7815 Paikkakunta: Eurajoki
|
En.
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:36 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Vasta sitten, kun niihin on asennettu katalysaattori ja raskasmetallipäästöt poistettu. 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
Palloidiootti
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:44 |
Viestit: 644 Paikkakunta: Vaasa
|
En ammu, mutta kaupunki järjestää ilotulitusesityksen jota saatamme käväistä katsomassa. Toivottovasti myös lapset ja juopuneet uskaltaisivat tänä vuonna pidättäytyä räjähteiden käsittelystä.
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:45 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
En tod ammu!
Jälkikasvuni on myös oppinut olla ilman, eivät halua ja ymmärtävät paukkujen idioottimaisuuden.
Viimeksi muokannut Cikatti päivämäärä 30.12.2014 21:54, muokattu yhteensä 1 kerran
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
Hessu
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:48 |
Viestit: 1526 Paikkakunta: The City of Häijää
|
Saastutuksesta tuli mieleen että ikkunasta havaitsin juuri tätä kirjoitettaessa että taas suola-auto ajoi tuolla Hämeenkyrön tiellä vaikkei mitään syytä pitäisi olla. Noihin kustannuksiin kuitenkin osallistumme verojen kautta, halusimme tai emme. Silmitöntä julkisten varojen väärinkäyttöä joka koituu ainoastaan harmiksi, tuhoksi, tappioksi, vahingoksi sekä haitaksi tienkäyttäjille. Kevyellä kalustolla on talvirengaspakko ollut jo iät ja ajat, hoitakoon myös raskas puoli laitteensa siihen kuntoon ettei tarvitse vaatia kesäkelejä talven keskelle.
Hiukan ambivalentti tunnelma tuon ilotulittamisen suhteen: Maksaa melkoisesti ja hyöty on lyhytaikainen. Jälkikasvu vaatii ilotulitusta armottomasti, mutta omalta kohdalta ei huvittaisi rahaa hassata koska en koe että touhu on sen arvoista tai että pitäisi naapuruston silmissä päteä. Mitä tässä nyt sitten tekisi? jokunen kissanpieru joka raapaistaan tulille siinä iltaseitsemän aikaan että rauha koittaisi?
Have more than you show, speak less than you know.
|
|
|
|
 |
Huikko
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 21:55 |
Viestit: 3199 Paikkakunta: Tampere
|
En ammu ollenkaan enkä ikinä. Yksi harvoja päiviä kun kiukuttaa asua kaupungin keskustassa paukuttelun vuoksi. Auton vien aina talliin piiloon uudeksi vuodeksi. Kakarat heittelevät parvekkeelta paukkujaan pysäköityjen autojen päälle.
DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 22:13 |
Viestit: 5852 Paikkakunta: Lahti
|
Harvoin, ei jaksa kiinnostaa, antaa muiden paukutella. Hämmästyttää kyllä kovasti ettei kaikkeen "turhaan" puuttuvat ituhipit ole vaatineet moisen turhuuden kieltämistä tai edes asetettavaksi haittaverolle 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Peksi
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 22:24 |
Viestit: 236
|
Itse emme ammu raketteja. Nautimme kyllä muiden hienoista ja värikkäistä ilotulitteista. Kaupungissa riittää kyllä katseltavaa ja kuunneltavaa. Mielestäni ilotulitusperinne saa elää vahvana ja äänekkäänä. Yksi vauhdikas fiesta kaamoksen keskellä piristää.
|
|
|
|
 |
Dsharrastelija
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 22:45 |
Viestit: 555 Paikkakunta: potsLojo
|
Muutamana vuonna en, nyt ostin kun vanhin tytär niitä pyysi. Eipä noista täällä korvessa paljo haittaa muille ole. Happy new year!
Ajelussa: Citroën C6 Exclusive 2.7 Hdi -06 Exiä: 2x Bx, Xantia, Xsara, C5 break, -02 ja -03, 2x ID20 vm. -70 ja DS21 M5 vm. -75 Kortin saamisesta lähtien sitikalla menty ja ehkä jo aikasemminkin....
|
|
|
|
 |
Bumper
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 22:48 |
Viestit: 874 Paikkakunta: Uusikaupunki
|
Ei näillä tuloilla jää rahaa taivaalle ammuttavaksi. 
Xantia 1.8i, C5 2.0i, BX 16 TRS, BX 16 GTI
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 30.12.2014 22:57 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Xari kirjoitti: Hämmästyttää kyllä kovasti ettei kaikkeen "turhaan" puuttuvat ituhipit ole vaatineet moisen turhuuden kieltämistä tai edes asetettavaksi haittaverolle  Tämä tulee kyllä tapahtumaan, kunhan löytyy se kilpaileva kaupallinen tuote, jonka markkinointia täytyy ympäristösyillä tukea.
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
avbx
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 31.12.2014 00:19 |
Viestit: 1128
|
Joka vuosihan tuota vaaditaan kiellettäväksi, mummot ei saa nukkua, koirat pelkää, tulee silmävammoja,tulipaloja, raskametallipäästöjä ja roskaa. Rahaakin tuhlataan kun sitä ammutaan taivaalle (eipähän se raha sinne taivaalle lennä) ja vielä ryypätäänkin. Parempi ilmeisesti olisi jos Suomessa ei juhlittaisi koskaan yhtään mitään. Itse en kylläkään ole raketteja ammuskellut vuosiin. Ammuskelkoot muut. Viimeisn poksautus itsellä taisi olla sitikan varaajapallo.  Hyvää uutta vuotta kaikille.
BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
|
|
|
|
 |
Croisette
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 31.12.2014 00:29 |
Viestit: 2006 Paikkakunta: Tampere
|
En ole itse ampunut mitään raketteja, tai papatteja, jos ei lasketa lukuun aikaa kun olin jotain 13-14v, silloin moisia toki kait jotain ammuttiin? Parina vuotena olen ollut mukana tapahtumassa, jossa ammutaan melkoisiakin pommeja taivaalle, kun kaverini toimii moisien myyjänä, melkoisen iso bisneshän tuokin on, jopa minua kerran on houkuteltu myymään noita... Omaa rahaa en moisiin tuhlaa, saa muut lennättää rahansa taivaalle  .
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 31.12.2014 10:56 |
Viestit: 1496
|
Minusta hyvä systeemi on monien (kylä)yhteisöjen järjestämä ilotulitus, jossa jokainen saa halutessaan tuoda jonkun roposen yhteiseen kolehtiin joka sitten ammutaan raketteina taivaalle. Jos itse ostaa viidellä eurolla raketteja, ei kovin kummoisen näköisiä tulituksia saa aikaan, mutta jos sata ihmistä lahjoittaa sen 5€/hahmo, niin välke on jo ihan erilainen.  Sitten kun vielä raketit ammutaan hallitusti ennalta ilmoitettuun aikaan jossain vähän syrjemmässä, niin haitta raketteja inhoaville on minimaalinen. Tämänkin homman voi siis tehdä tyylillä muita ja muiden omaisuutta kunnioittaen. Hyvää uutta vuotta kaikille Sitruunapatongin lukijoille ja erityisesti tänne kirjoittaville!
|
|
|
|
 |
xanpoke
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 31.12.2014 12:23 |
Viestit: 509 Paikkakunta: NAKKILA
|
En aio ampua tänäkään vuonna raketteja taivaalle. Talon kissat ovat jo muutenkin vauhkoina kirjoitushetkellä kauempaa kuuluvaan paukkeeseen.
|
|
|
|
 |
Natero
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 31.12.2014 20:46 |
|
En osta raketteja, vaan olutta, hirvittävän paljon olutta. Katselen ikkunasta, kun toiset ampuvat rahansa taivaalle. Raketti-ihmiset: antakaa palaa kunnolla!
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 31.12.2014 21:39 |
Viestit: 4693 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
EN 
|
|
|
|
 |
peltipolvi
|
Viestin otsikko: Re: Ammutko ilotulitusraketteja? Lähetetty: 01.01.2015 00:49 |
Viestit: 683 Paikkakunta: KUOPIO
|
Eipä varsin. Tähtisadetikkuja polteltiin lapsosen kanssa pihalla.
Volvot V70/V50 exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
|
|
|
|
 |
|
|