Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Kun ei ole varaa Hiltiin
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=20719
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Benoit [ 21.04.2015 10:49 ]
Viestin otsikko:  Kun ei ole varaa Hiltiin

Näyttää toistuvasti tulevan eteen betoniin poraaminen, eikä porakoneella tunnu onnistuvan. Löytyykö kokemuksia ja suosituksia kohtuuhintaisista poravasaroista?

Kirjoittaja:  HiTec [ 21.04.2015 11:32 ]
Viestin otsikko:  Re: Kun ei ole varaa Hiltiin

Itsellä on joku tämän kaltainen B&D kone ja vaikka tuo edullinen harrastelija-malli onkin, niin kyllä on ihan toista porata tuolla DSD+ terällä betoniin kuin millään "iskuporakoneella" yrittää jyystää. Suosittelen lämpimästi poravasaran hankkimista!

Kuva

Ja toimiihan tuo samalla piikkarina ja perinteisenä porakoneenakin 8-)

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 21.04.2015 13:20 ]
Viestin otsikko:  Re: Kun ei ole varaa Hiltiin

Benoit kirjoitti:
Näyttää toistuvasti tulevan eteen betoniin poraaminen, eikä porakoneella tunnu onnistuvan. Löytyykö kokemuksia ja suosituksia kohtuuhintaisista poravasaroista?

Mitä tarkoitat toistuvalla ja minkä kokoisia ja minkä syvyisiä reikiä?

Kuva

Tuollaisella olen matkan varrella useita kymmeniä reikiä porannut niin betoniin kuin kiviinkin. Kuvassa suurimmat terät Ø 16 ja 20 mm. Hintaa en moiselle muista, mutta ei kait omaisuuksia maksanut koska moisen olen malttanut ostaa. Kymmeniä vuosia sitten sen hankkinut. Siihen myös tavallinen istukka, joka kuvassa paikalla. Kiitettävästi on hommansa hoitanut.

Ja jotta tuollainen toimii vuosikymmeniä, on myös muistettava sen huolto. Paineilmalla olen silloin tällöin puhaltanut jäähdytyskanavat puhtaiksi kivipölystä. Muuta se ei ainakaan vielä ole kaivannut.

Kirjoittaja:  vibes [ 21.04.2015 13:39 ]
Viestin otsikko:  Re: Kun ei ole varaa Hiltiin

^Jotta se toimisi vuosikymmeniä, olisi se pitänyt ostaa vuosikymmeniä sitten. Nykyään kaikki halpa on enemmän tai vähemmän paskaa siinä missä kalliskin.

Kirjoittaja:  lukkis [ 21.04.2015 16:04 ]
Viestin otsikko:  Re: Kun ei ole varaa Hiltiin

Starkin Toolmate on ajanut asian itsellä monen monta vuotta. Isällä oli aikoinaan sellainen ihan timpurin hommissakin.

Kirjoittaja:  Benoit [ 22.04.2015 09:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Kun ei ole varaa Hiltiin

Kiitos rohkaisusta. Kun en tuota tarvitse edes kuukausittain, uskaltanee hankkia jonkun noista mainituista halvemman pään laitteista. Vuokralaitteen parin päivän hinnalla omaksi!

Kirjoittaja:  HiTec [ 22.04.2015 10:34 ]
Viestin otsikko:  Re: Kun ei ole varaa Hiltiin

No onhan tuo omakin halpis (?) jo kestänyt yhden kerrostalokämpän rempan (johon se alunperin hommattinkin kun ko. kämppä purettiin ihan täysin, kivi esille joka ainoasta pinnasta, niin vaatekaapit, keittiö, parketti kuin saunakin) ja yhden OKT:n rakentamisen (jossa yhteydessä tuli testattua noita kaikki 3:a tuon toimintoja, pora, iskupora ja piikkaus). Tosin nykyisin tuo DeWaltin pariskunta (kiertäjä/porakone + iskukiertäjä) on saanut tuon B&D korvata niissä keposemmissa hommissa = ihan joka puuhaan ei tuota isoa B&D enää tartte esiin kaivaa. Mutta heti jos on jotain vähänkään suurempaa reikää kairattavana tms. niin kyllä tuo B&D hoitaa yhä duuninsa täysin mukisemati 8-)

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/