Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Outoa bensaa
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=2119
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  c_5 [ 15.08.2009 17:43 ]
Viestin otsikko:  Outoa bensaa

Tankkasin kampanjahintaan ihan täyden tankin simpukankuoriaseman V-superia jota sain samalla hinnalla ysivitosta.

Kiesi tuntuu käyvän vähemmillä kierroksilla ja ylipäätään hiljaisemmin.

Onko totta vai heittääkö mulla korvien välissä tavallista pahemmin?

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 15.08.2009 17:50 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

c_5 kirjoitti:
Onko totta vai heittääkö mulla korvien välissä tavallista pahemmin?

No, paljonkos sulla tavallisesti heittää? Kuva

Kirjoittaja:  c_5 [ 15.08.2009 18:29 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

paljon.

Kirjoittaja:  2cvkimmo [ 15.08.2009 22:09 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

c_5 kirjoitti:
Kiesi tuntuu käyvän vähemmillä kierroksilla ja ylipäätään hiljaisemmin.
Onko totta vai heittääkö mulla korvien välissä tavallista pahemmin?


Eipä taida heittää, muutkin ovat kommentoineet vastaavaa. Väittäähän valmistajan tiedotekin jotta "Korkean oktaaniluvun lisäksi uudessa bensiinissä on kitkaa vähentävä ominaisuus, mikä auttaa lisäämään moottorin suorituskykyä."

Bensiiniaihetta sivuten mainio iltalukeminen osoitteesta

http://www.neste.fi/binary.asp?page=337 ... &version=2

Kansi on ainakin hieno ... ;)

Kirjoittaja:  Cikatti [ 16.08.2009 11:01 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

Kyllä sillä on merkitystä mitä tankkiin lorottaa.
Itse olen havainnut vanhan CBX Hondan jopa käynnistyvän paremmin Shellin 99+ kanssa ja tulppia menee vähämmän. 95 bensa syö rivikutosen tulppia selkeesti enemmän ja kylmäkäynnistyvyys on käsittämättömän surkea. Tosin on tulppamerkilläkin ollut asiaa aiheeseen NGK ei kestä ja ND kestää, mutta nyt kun olen tarkoituksella koittanut ajaa 95 ja 98 bensoilla niin ND:t ovat alkaneet nirsoilla. Viime kesä meni taasen hyvin kun lorotin museomopon tankkiin vain 99+ lientä. Pitääpä taas vielä testata loppukesästä miten pelkällä 99 plussalla ajo muuttaa tilannetta.

Ja jos päästöjen kanssa ongelmaa ja esim haluaa autonsa päästöistä läpi katastuksella niin tankki liki tyhjäksi ja pienkonebensaa sisään, Green Futuraa tankkiin niin päästöt ovat liki nolla. Täysin laillista hommaa... 4 litran purkki maksaa noin 20 euroa.
Riisselillä sama homma onnistuu myös laillisesti mutta vain keväällä tai kesällä eli tankki täyteen rypsiöljyriisseliä niin savuarvo puolittuu.

Kirjoittaja:  Ramsi [ 18.08.2009 12:37 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

meillä taas tuo Shellin pensa tuntui olevan nopeampaa hupenemaan tankista kuin "tavallinen" pensa. Tai sitten sekin oli vaan luulotauti korvienvälissä tai onneton yhteensattuma jonkun teknisen ongelman kanssa (jota ei kyllä ainakaan tiedostettu). Mutta kulutuslukemat tuntuivat nousevan, kun pari kertaa tuota tankattiin ja sitten palattiin vanhaan hyvään ja lukemat taas tippuivat. Eihän tietenkään nyt mistään litroista puhuta, mutta kuitenkin. Tosin, henkimaailman hommiahan nämäkin välillä ovat, joten tiedä sitten totuutta...Sen verran enemmän se kuitenkin maksaa, että ihan niin puhdasta en ole valmis ostamaan ;)

Kirjoittaja:  c_5 [ 18.08.2009 15:40 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

No niin,

Muutama sata kilometriä ajettu fiiattipensalla - eli ei mitään käsiintuntuvaa todistetta mihinkään suuntaan. Mutta;

C5:n ikävä kylmän koneen ja automaattilaatikon yhteistyön 'perusominaisuus' tuntuu iskevän jo näissä +16C lämpötiloissa.

Auto menee liian pienillä kierroksilla ja/tai liian pienellä vaihteella kun kone on kylmä. Mistä seuraa se että ylämäessä saa polkea kuin lippalakkipoika korollaa. Muuten alkaa tukehtua koko peli.

Kirjoittaja:  avbx [ 18.08.2009 18:41 ]
Viestin otsikko:  Re: Outoa bensaa

Tehobensoista on hyötyä jos autossa on älykän moottorinohjaus nakutuksentunnistimineen. Top gear noita kerran testasi ja peruskotterossa ei ollut vaikutusta, mutta parlla kireämmällä pelillä huipputeho nousi kymmenisen prossaa tai jotain. Merkittävästi kuitenkin.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/