Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 1 viesti ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Nykyauton voi hakkeri kaapata ajosta
ViestiLähetetty: 21.07.2015 22:46 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2201
Paikkakunta: Laukaa
Taloussanomissa oli juttu siitä miten hakkerit onnistuivat ottamaan Jeepin etänä haltuunsa. Ilmastointi menee itsestään päälle, jarrut eivät toimi ja tuulilasinpesunestettä suihkuaa ikkunaan ilman kuljettajan komentoa. Kuulostaa hurjalta :shock: . Taidan pitäytyä Beksesissä vielä pitkän aikaa, niihin ei hakkerit pysty :)
Koodi:
Hakkerit onnistuivat myös haavoittamaan vaihteistoa ja ottivat hallintaansa kaasupolkimen. Hakkerit pystyvät myös sammuttamaan moottorin tai painamaan jarrut pohjaan. Parhaillaan pyritään parantamaan ohjauksen kontrollointia, sillä nyt kaksikko voi kaapata auton ratin vain sen peruuttaessa.
Lisäksi hakkerointi mahdollistaa tarkkailun, sillä Miller ja Valasek pystyvät jäljittämään Jeepin GPS-koordinaatit, mittaamaan nopeuden ja jopa jättämään merkkejä kartalle auton reitin seuraamiseksi.

http://www.taloussanomat.fi/autot/2015/ ... 159223/304



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 1 viesti ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: