Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Gasumin kaasut kuukausimaksulla
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=24922
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  bxvan [ 16.01.2017 16:50 ]
Viestin otsikko:  Gasumin kaasut kuukausimaksulla

Gasum tarjoaa uusille luottokorttiasiakkaille maakaasua 69 €/kk ja biokaasua 89 €/kk.
Tarjous on voimassa puolitoistavuotta. Yläraja kiloja en nyt muista, mutta keskiarvokulutuksella voisi 60tkm vuosiajot hoitaa tuolla kuukausimaksulla.

Meikäläisen ajoilla tuo kannattaisi, kun on Gasumin tankkauspiste työpaikan lähellä.
Pitäisi vaan löytää kohtuuhintainen kaasuauto.
Ilmeisesti vielä vaativat liikkeestä hankitun tai itsemaahantuodun auton? (miksi kaverilta ostettu ei kelpaisi, en tiedä?)

Oliskohan Ruotsissa kaasukäyttöisiä Citikoita...

Kirjoittaja:  retrotuner [ 16.01.2017 17:19 ]
Viestin otsikko:  Re: Gasumin kaasut kuukausimaksulla

Taitaa olla kaasusitikat kiven alla, mutta ooppeleita löytyy.
https://www.blocket.se/jonkoping/bilar? ... =26&cbl1=4

Kirjoittaja:  ds-jekkeri [ 16.01.2017 19:16 ]
Viestin otsikko:  Re: Gasumin kaasut kuukausimaksulla

No mullahan oli kaasukäyttöinen C6 mutta ilmeisesti LPG ei ole vieläkään liikennepolttoaine Suomessa vaan pitäisi käyttää noita pierukaasuja. Jos 40 baria kestävää 50l säiliötä, suuttimia ja 1500mbar reduktoria tarvit niin täältä löytyy pilahintaan, toimivana irrotettu C6:sta. Säiliön paineenkesto ei vaan noille pierukaasuille taida riittää.

Kirjoittaja:  HiTec [ 16.01.2017 20:05 ]
Viestin otsikko:  Re: Gasumin kaasut kuukausimaksulla

ds-jekkeri kirjoitti:
No mullahan oli kaasukäyttöinen C6 mutta ilmeisesti LPG ei ole vieläkään liikennepolttoaine Suomessa vaan pitäisi käyttää noita pierukaasuja.

No sehän koko tässä kaasutouhuss aon ihan /c:stä kun Keski-Eurooppalainen AutoGas (LPG) ei täällä ole sallittu systeemi :(

Kirjoittaja:  Cikatti [ 17.01.2017 02:29 ]
Viestin otsikko:  Re: Gasumin kaasut kuukausimaksulla

Tankkauspaine 200 bar.

Kirjoittaja:  Huikko [ 17.01.2017 02:41 ]
Viestin otsikko:  Re: Gasumin kaasut kuukausimaksulla

Fiatilla on kohtuuhintaisia tehtaan kaasuautoja. Ainakin Punto, Panda ja Multipla on tehty CNG:llä ja eivät maksa esim. Puolassa yhtään mitään. Noista pandan ja multiplan saa pakettiautoksikin. Multiplan jopa kolmipaikkaiseksi pakuksi.

Panda on yllättävän mukava ajaa pitkää matkaa.

Mäntsälässä Lehtonen joka on erikoistunut kaasuautoihin tuo sulle Fiatin ja ottaa vanhan vessan vaihdossakin vielä.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/