|
Kirjoittaja |
Viesti |
C4_robotti
|
Viestin otsikko: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 30.01.2017 19:20 |
Viestit: 2000 Paikkakunta: JKL
|
KL tänään: EU-komissio virittää kaikessa hiljaisuudessa automaattista jarrutusjärjestelmää pakolliseksi kaikkiin autoihin.
"Nykyään useimmat jarrutusjärjestelmät vain varoittavat ylinopeudesta. Raportissa sen sijaan esitetään askelta pidemmälle niin, että kaikki autot jarruttavat automaattisesti aina heti, kun sallittu ajonopeus ylittyy"Mielenkiintoista 
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
|
|
|
|
 |
IJN
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 30.01.2017 22:08 |
Viestit: 982
|
Tämäkin vielä. Liittyyköhän tämä siihen että varaudutaan itse ajavien autojen tuloon. Muun liikenteen käytöstä on vähän helpompi ennakoida, ja toisaalta, heh, niihin pitää asentaa paikanninvärkit jotta ne tietävät rajoituksensa, ja sittenhän niiden seuranta onkin enää yhden klikkauksen takana.
|
|
|
|
 |
yason
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 31.01.2017 02:40 |
Viestit: 1220 Paikkakunta: Turku
|
Jalankulkijatutkat ja automaattijarrutus taajamanopeuksissa pelastaisi paljon enemmän henkiä kuin nuo "yli"nopeus rajoittimet.
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 31.01.2017 10:42 |
Viestit: 1940 Paikkakunta: Helsinki
|
yason kirjoitti: Jalankulkijatutkat ja automaattijarrutus taajamanopeuksissa pelastaisi paljon enemmän henkiä kuin nuo "yli"nopeus rajoittimet. No tuo autom.jarrutus sitä on jo nykyisessäkin autossani enkä ole sitä ainakaan haitalliseksi havainnut. Mutta sen sijaan jos lähdetään johonkin automaattisen nopeusrajoittimeen, niin...  Tuossa autossani kun on myös sekä GPS:n kartasta että ihan kameralla liikennemerkit tunnistava nopeusrajoitusten lukija (luetaan kameralla ja jos ei löydy, käytetään navarin karttapohjasta löytyvää tietoa). Eli kartassa on ns. kesänopeudet, mutta kamera tunnistaa talvinopeudet merkeistä ja homma ainakin noin periaatteessa pelaa. Mutta tuo kamera myös "tunnistaa" sitten mm. bussien perästä löytyvät 100km/h tarrat => eipä ole kerta eikä kaksi kun on Hki keskustassakin mittaristoon yllättäen lävähtänyt 100km/h nopeusrajoitusmerkki 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
C4_robotti
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 31.01.2017 12:12 |
Viestit: 2000 Paikkakunta: JKL
|
Taloussanomat jatkaa: Järjestelmä pitäisi komission mielestä pystyä kytkemään pois päältä esimerkiksi silloin, kun kuljettaja ohittaa toista autoa.Eli ylinopeus onkin sallittua ohitustilanteissa 
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 31.01.2017 16:17 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Uskoisin, että parinkymmenen vuoden sisään mennään ainakin osalla tiestöstä jonkinlaiseen johdettuun tai automatisoituun liikenteeseen. Tielle liityttäessä ilmoitetaan mihin ollaan menossa, jonka jälkeen automatiikka ottaa ohjat. Vain pienimmillä teillä ajetaan enää itse.
Autolle varataan moottoritieltä slotti, jossa auto kulkee kuin datapaketti netissä. Nopeammalla tiellä slotti maksaa enemmän ja hitammalla mennään halvemmalla.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 31.01.2017 16:47 |
Viestit: 1940 Paikkakunta: Helsinki
|
svc kirjoitti: Autolle varataan moottoritieltä slotti, jossa auto kulkee kuin datapaketti netissä. Nopeammalla tiellä slotti maksaa enemmän ja hitammalla mennään halvemmalla. Varsinkin motareilla voidaan näin myös pienentää turvavälejä, autojen kommunikoidessa keskenään ja säästetään mm. ilmanvastuksessa polttoainetta, tai mikä se ajoenergian muoto tuolloin ikinä onkaan 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 00:45 |
Viestit: 2764 Paikkakunta: Koria
|
HiTec kirjoitti: svc kirjoitti: Autolle varataan moottoritieltä slotti, jossa auto kulkee kuin datapaketti netissä. Nopeammalla tiellä slotti maksaa enemmän ja hitammalla mennään halvemmalla. Varsinkin motareilla voidaan näin myös pienentää turvavälejä, autojen kommunikoidessa keskenään ja säästetään mm. ilmanvastuksessa polttoainetta, tai mikä se ajoenergian muoto tuolloin ikinä onkaan  Onhan tämä vain pahaa unta...onhan 
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 01:18 |
Viestit: 5124
|
Eikä enää perässäroikkujista harmia, ostetaan takaikkunalle leluliikkeestä pienet miniliikennemerkit, 100, 80, 60, 40 ja pientä askartelua...
Jos joku tulee liian lähelle painetaan nappia ja sopiva liikennemerkki ponnahtaa pystyyn ja takana olevan auton automaattijarrut hoitaa turvavälin.
Tosin taitaisi ne automaattijarrut pitää myös välin muutenkin?
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 07:26 |
Viestit: 7816 Paikkakunta: Eurajoki
|
olli__o kirjoitti: Eikä enää perässäroikkujista harmia, ostetaan takaikkunalle leluliikkeestä pienet miniliikennemerkit, 100, 80, 60, 40 ja pientä askartelua...
Jos joku tulee liian lähelle painetaan nappia ja sopiva liikennemerkki ponnahtaa pystyyn ja takana olevan auton automaattijarrut hoitaa turvavälin.
Tosin taitaisi ne automaattijarrut pitää myös välin muutenkin? Olen vähän samaa miettinyt kun on noita nopeusrajoitusmerkkejä "näkeviä" autoja, miten sellaisella ikinä pääsee kasikympin lätkällä olevasta ohi? 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 09:50 |
Viestit: 1940 Paikkakunta: Helsinki
|
Teuski kirjoitti: Olen vähän samaa miettinyt kun on noita nopeusrajoitusmerkkejä "näkeviä" autoja, miten sellaisella ikinä pääsee kasikympin lätkällä olevasta ohi?  No kuten tuossa aikaisemmin jo kirjoitin, minulla on tuollainen liikennemerkkejä tunnistava auto: HiTec kirjoitti: Tuossa autossani kun on myös sekä GPS:n kartasta että ihan kameralla liikennemerkit tunnistava nopeusrajoitusten lukija (luetaan kameralla ja jos ei löydy, käytetään navarin karttapohjasta löytyvää tietoa). Eli kartassa on ns. kesänopeudet, mutta kamera tunnistaa talvinopeudet merkeistä ja homma ainakin noin periaatteessa pelaa. Mutta tuo kamera myös "tunnistaa" sitten mm. bussien perästä löytyvät 100km/h tarrat => eipä ole kerta eikä kaksi kun on Hki keskustassakin mittaristoon yllättäen lävähtänyt 100km/h nopeusrajoitusmerkki  Mutta siis tuo on tosiaan pelkkä nopeusrajoitus-liikennemerkki mittaristossa, ilman mitään sen suurempia hälytyksiä saati kontrolleja auton nopeudesta 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
Plösöilijä
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 12:25 |
Viestit: 738
|
Pösö Expertti 1,9 TD 2000@ Fiat Scudo 1,6 Multijet -08 #€
|
|
|
|
 |
DSMarko
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 15:32 |
Viestit: 261
|
Automatiikka valtaa liikenteen tulevina vuosikymmeninä. Yhdysvalloissa jopa ennustetaan, etteivät 2017 syntyneet aja enää itse liikenteessä, eivätkä tarvitse nykytyyppistä ajokorttiakaan. Ja se on sentään autoilun suurvalta.
Jos/kun liikenne automatisoituu, nykyisen muotoisesta autonvalmistuksesta ja automerkeistä tulee samalla historiaa, koska auto on palvelu jota ei enää omisteta vaan sen käytöstä maksetaan ainoastaan, kun palvelua käyttää.
Veikkaan myös, että nykyisen tyyppisen itse ajettavan kaluston käyttö liikenteessä kielletään jossain vaiheessa, jotta inhimillinen tekijä poistuu mahdollisimman tehokkaasti liikenteestä onnettomuuksia aiheuttamasta.
Citroën GSpecial -77 "Africa", DSuper -74, DSuper -71/72, XM V6 24 V Pallas -99. (Henry J -53 x 2, Chrysler Coupe -36, K-55 1955 (mp), Škoda Octavia vRS -24)
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 15:46 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
XM-Hannu kirjoitti: HiTec kirjoitti: svc kirjoitti: Autolle varataan moottoritieltä slotti, jossa auto kulkee kuin datapaketti netissä. Nopeammalla tiellä slotti maksaa enemmän ja hitammalla mennään halvemmalla. Varsinkin motareilla voidaan näin myös pienentää turvavälejä, autojen kommunikoidessa keskenään ja säästetään mm. ilmanvastuksessa polttoainetta, tai mikä se ajoenergian muoto tuolloin ikinä onkaan  Onhan tämä vain pahaa unta...onhan  Ei välttämättä ole unta. Liikennemäärien kasvaessa mennään autopuolellakin melko varmasti jonkinlaiseen johdettuun liikenteeseen ainakin osalla tiestöstä. Ilmaliikennettä on johdettu kymmeniä vuosia, meriliikenteellä on oma valvova VTS-järjestelmänsä. Autot sentään liikkuvat kapeammilla väylillä ja paljon lähempänä toisiaan, kuin vastaavasti laivat tai lentokoneet.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
jasu
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 17:47 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Korpilahti
|
svc kirjoitti: Liikennemäärien kasvaessa mennään autopuolellakin melko varmasti jonkinlaiseen johdettuun liikenteeseen ainakin osalla tiestöstä. Taitaa se osa tiestöstä, missä voisi edes kuvitella tuommoista, sijaita siellä Suomen eteläreunalla. Ruuhkaisimpaan aikaan jostain Lahden alapuolelta alkaen, hyvin harvoin ylemmäksi. Ja niiden muutaman juhlapyhän (joulu, juhannus, pääsiäinen, syys- ja hiihtolomat) ei ehkä kannattane kovin isoa järjestelmää rakennella... Vähän tuosta liikennemäärästä antenee osviittaa, lauantaina Suolahdesta Jyskään ajellessa laskettiin vastaantulleet autot. 62 yksilöä 51 kilometrin matkalla. Eikä liikennetiheys isommin poikennut ns. normaalista...
Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2 Series -LantikanPätkä
|
|
|
|
 |
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 18:04 |
Viestit: 2764 Paikkakunta: Koria
|
svc kirjoitti: XM-Hannu kirjoitti: HiTec kirjoitti: Varsinkin motareilla voidaan näin myös pienentää turvavälejä, autojen kommunikoidessa keskenään ja säästetään mm. ilmanvastuksessa polttoainetta, tai mikä se ajoenergian muoto tuolloin ikinä onkaan  Onhan tämä vain pahaa unta...onhan  Ei välttämättä ole unta. Niin, paino ei ollut sanassa "unta", vaan aikaisemmin... 
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 01.02.2017 18:44 |
Viestit: 5858 Paikkakunta: Lahti
|
HiTec kirjoitti: svc kirjoitti: Autolle varataan moottoritieltä slotti, jossa auto kulkee kuin datapaketti netissä. Nopeammalla tiellä slotti maksaa enemmän ja hitammalla mennään halvemmalla. Varsinkin motareilla voidaan näin myös pienentää turvavälejä, autojen kommunikoidessa keskenään ja säästetään mm. ilmanvastuksessa polttoainetta, tai mikä se ajoenergian muoto tuolloin ikinä onkaan  Huvitti kun hiljattain jossain uutisissa kehuttiin kuinka kolmella rekalla on ajettu automatiikan kanssa pienempien välimatkojen kera, polakit on toteuttanut samaa konstia kymmenellä autolla ilman automatiikkaakin jo vuosikausia, kaverin pesissä ajaminen kun säästää polttoainetta.
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
vinosilmä
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 04.02.2017 13:53 |
Viestit: 1091
|
Mistäs suomen valtio saa ny sitten niitä ylinopeudesta saatavia sakkorahoja, ai niin, siitä ohitustilanteesta tulee automaattinen ilmoitus valvontakeskukseen ja sieltä sitten tulee se sakkolappu tai sitten ilmoitus ohittajalle, että mitä maksaa ohitus milläkin nopeudella........ja sitten räpsähtää kameran valo kojelaudassa ja ottaa kuvan kuskista
|
|
|
|
 |
jean-michel
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 04.02.2017 18:45 |
Viestit: 1293 Paikkakunta: Espoo
|
Tämä on hyvä uutinen. Nykyauton kulkevat tuplaten tarpeeseen nähden. Jälki on rumaa kun joutavia reservejä koestellaan liikenteessä. Myös liikenne sujuvoittaa, kun turhat ohitukset vähenevät nopeuserojen tasaantuessa. http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/pe ... es/334720/
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"
Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 04.02.2017 20:45 |
Viestit: 5858 Paikkakunta: Lahti
|
maasturisti kirjoitti: Tämä on hyvä uutinen. Nykyauton kulkevat tuplaten tarpeeseen nähden. Jep ja kun ajattelee miten pajon voi säästää sillä kun ei tarvitse enää ostaa ylitehokasta autoa, joku Sukisuki Alto riittää 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 04.02.2017 21:52 |
Viestit: 1940 Paikkakunta: Helsinki
|
Xari kirjoitti: Jep ja kun ajattelee miten pajon voi säästää sillä kun ei tarvitse enää ostaa ylitehokasta autoa, joku Sukisuki Alto riittää  Senkun ostaa, mitä kalliimpia sen parempi niin kauan kun niissä on myös kunnolliset autoverot mukana = moinen ostos kun koituu myös meidän muiden eduksi, joten se jolla on millä mällätä tulee jakaneeksi sitä massiaan näin myös meille muille ja ihan vapaaehtoisestikin vieläpä Toki tietty mikä nyt sitten on "ylitehokas". Meilläkin oli yhdessä vaiheessa matkailuauto, itse asiassa parikin peräjälkeen, ja vaikka sillä pienemmälläkin moottoriteholla pärjää, varsinkin lomalla kun ei kiirettä nimenomaan pitäisi olla, niin kyllä tuolla 3.0dCi väännöllä tuollainen yli 3tn koppi liikkui jo ihan mukavasti. Eipä oltu teiden tukkkona 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 05.02.2017 01:27 |
Viestit: 2644 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
maasturisti kirjoitti: Kerran kymmenessä vuodessa jos sattuu tuommoista niin suurempi lienee mahdollisuus kompastua keittiön mattoon ja lyödä päänsä tiskialtaan nurkkaan ja nirri pois.. 
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
jean-michel
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 05.02.2017 09:15 |
Viestit: 1293 Paikkakunta: Espoo
|
Ei tehoja tarvi leikata jos nopeutta rajoitetaan. Hommahan on valmiina useimpien citikoiden nopeudenrajoittimessa. Rajoitin vaikkapa 130..140 km/h max + normaalisti anturoitujen näyttöjen maksimi. Kattonopeutta voisi ajaa survaisemalla kaasun pohjaan, jolloin saisi varoja kiperiin ohituksiin ynnä muuhun tähdelliseen. Tällöin myös nopeusvalvonta saisi saaliinsa tarvittaessa. Sakkojen rahamäärän ja muut seuraamukset voisi samalla vaikkapa nelinkertaistaa.
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"
Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 05.02.2017 09:53 |
Viestit: 1940 Paikkakunta: Helsinki
|
maasturisti kirjoitti: Ei tehoja tarvi leikata jos nopeutta rajoitetaan. Hommahan on valmiina useimpien citikoiden nopeudenrajoittimessa. Rajoitin vaikkapa 130..140 km/h max + normaalisti anturoitujen näyttöjen maksimi. Vaan kun muualla maailmassa saa ajaa "pikkasen" lujempaakin ja ihan laillisesti. Muutenkin olihan tuossa jokunen vuosi sitten autovalmistajien kesken jonkinlainen herrasmiessopimus, että nopeudet leikataan 250km/h, mutta eipä montaa vuotta mennyt kun siitä taas ruvettiin lipsumaan. Elikkäs jos noinkaan korkea katto ei kerran toimi, niin mitenköhän luulisit näiden matalampien sitten muka toimivan 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
jean-michel
|
Viestin otsikko: Re: Automaattijarru pakolliseksi Lähetetty: 05.02.2017 11:29 |
Viestit: 1293 Paikkakunta: Espoo
|
No kun Suomessa ei saa ajella kuin 120 km/h Autobahnalla voi merkin signaali olla "no limit" Esim. Junien kulunvalvonta toimii siten että annetaan max nopeus seuraavalle valvontajaksolle ja jos asetusta ei saada, tiputetaan nopeus turvalliseen asetukseen. (Junissa 50 km/h) kun JKV tuli käyttöön, loppuivat ylinopeuden aiheuttamat onnettomuuzet (esim. Jokela -96 ja Jyväskylä -98. Espanjassa junilla ajetaan vapailla nopeuksillakin ilman hiv:ta ja siellä ajoin rytisee. https://m.youtube.com/watch?v=ewHNYOVup9Qhttp://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/02/15 ... -ainoa-syyhttps://fi.m.wikipedia.org/wiki/Jyväskylän_junaturma
"Viisas ihminen ei joudu tilanteisiin, joista älykäs selviytyy, mutta kummalla on kivempaa?"
Cx 25 Gti turbo, 2 X XM V6-24 3 x XM V6-12, C5 2,0 16v Exc. T., C6 2,7 exc. , renault midliner 1991, renault master Maxi 2008
|
|
|
|
 |
|
|