Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 9 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 13:21 

Viestit: 2004
Paikkakunta: JKL
Tulipa taas tehtyä jokavuotinen lomareissu, tällä kertaa Kreetalle. Vuokra-autona oli diesel-Clio, mikä oli hyvä valinta paikallisille teille. Tietä oli menon sorttista: kapeaa serpentiiniä vuoristossa ja leveää ”National Roadia”, mikä kulkee saaren poikkisuunnassa. Paikallisilla on muuten jotain antipatioita liikennemerkkejä (ja määräyksiä) kohtaan. Paikoin näkyi omenan kokoisia ammuttuja reikiä merkeissä. Millä lie saatu aikaan…Ei ainakaan pienoiskiväärillä.
Aluksi kreikkalainen liikenne tuntuu hurjalta: pysäköidään mihin sattuu, ohitellaan mistä parhaiten pääsee ym. On sitä jo muutaman kerran eri maissa tullut ajeltua ja määrätynlainen käsitys tullut, kuinka liikkua.

Kreetalla nelivilkku (=hätävilkku) kuittaa monta asiaa, esimerkiksi risteykseen, suojatien päälle tai muuhun hankalaan paikkaan pysäköinnin. Tai jos vaan jostain syystä tuntuu siltä, niin eikun nelivilkut päälle, niin tie on sinun.
Fiksuna suomalaisena tietysti päästin nopeammat ohi ja laitoin vilkun oikealle (niin kuin Suomessa tehdään). Ei tapahtunut mitään. Autot pysyvät takana. Mutta kun laittaa nelivilkut päälle, niin he menevät ohi. Tuonkin huomasin vasta ”vahingossa” kokeilemalla. Ei siellä siis kenelläkään ole hätä, vaikka ”hätävilkuilla” näytetäänkin.

Liikenteessä muutenkin tuntuu olevan sellainen ”soveltamismeininki”. Mennään niin, että homma toimii. Ei siellä torvet soi, jos vähän koukkaa naapurin kaistalta. Eli ei provosoiduta kuten Suomessa. Olepa Suomessa liikennevaloissa pari sekuntia liian hidas lähtemään niin jo vain valot vilkkuu ja torvi soi.
Ja kyllä he siellä näyttävät seuraavan peilistä takaa tulevaa liikennettä. Tietä annetaan mielestäni paremmin kuin täällä. Hyvä esimerkki oli, kun palattiin omalla autolla keskisuomeen: edessä ajoi jonkun firman lava-auto kärry perässä reilun 90:n nopeudella satasen alueella. Tie oli ns. leveäkaistatie, mutta kuskin oli näköjään pakko ajaa keskiviivan tuntumassa, vaikka oikealla olisi ollut metrikaupalla tilaa väistää. Aika kauan sai ajaa perässä että tuli sopiva ohituskohta…Ja taas oli kotoinen Suomi-fiilis päällä. Valmiina painamaan torvea ja vilkuttamaan valoja, jos homma ei toimi… :lol:

Jotenkin jäin kaipaamaan tuota rennompaa liikennettä. Tai siis rennompaa suhtautumista autoiluun.



"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 14:55 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1334
Paikkakunta: Järvenpää
Viitisen vuotta sitten oli auto viikon kreetalla vuokralla. Alla sentään C4 tosin bensalla. Kivat tiet ajella ja rento meininki! Mieleen on jäänyt erityisesti yksi episodi. Yritettiin päästä sillä C4 raukalla sinne luoteiskulmassa olevaan niemenkärkeen. Loppumatka oli erittäin huonoa tietä jolla isoja kivenlohkareita. Aika pitkälle päästiin ja käveltiin loput johonkin rantapenkereelle. No paluumatkalla kävi sitten vahinko ja yksi pään kokoinen kivi pääsi pyörähtämään eturenkaan takaa niin että helma painuu kuopalle kämmenen kokoiselta alueelta. Valtava oli itsetunnon lasku ja melkein viikon jatkunut renkaiden vinguttelu vuoristoteillä vaihtui köröttelyyn ja jatkuvaan pään pyörittelyyn ja peilien vilkuiluun. Siihen asti nautinnollinen autoilu muuttui kärsimykseksi. Mitä paikan rentouteen tulee, niin Hanialaisen pikkuvuokraamon kaveri vain kohautti harteitaan kun näytin vaurion eikä mitään tarvinnut korvata. Lisävakutuuksia ei ollut. Autoyksilö tosin ei ollut uudemmasta päästä mutta monttu oli kuitenkin selvin vaurio ko kulkineessa:)



Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 17:53 

Viestit: 1417
Paikkakunta: Porvoo
Kreikan liikennekuolleisuus on euroopan kärkipäässä..Viime vuonna muistaakseni 69 henkeä/miljoona asukasta..
Edellä vain Romania,Bulgaria ja taisi olla vielä joku muu entisen itäblokin maa..
Että se siitä "soveltamisesta"... :D



"Sell the house
Sell the cars
Sell the kids
I am not coming back"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 18:51 

Viestit: 5884
Paikkakunta: Lahti
Sehän on nykyään ihan siistiä, 25v sitten oli Ateenassa auto pari päivää, samalla kertaa käytii sillä katsomassa Delfin raunioita ja muutamaa muuta paikkaa, Micralla kun laski motaria sen 150 mitä se kulki niin kovin moni ei mennyt ohi mut ne jotka meni niin meni tosi lujaa, Ateenan pääkadulla laskivat 120 ja vilkkua ei käyttänyt kukaan, mielenkiintoinen kokemus :shock:



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 20:55 

Viestit: 1417
Paikkakunta: Porvoo
Xari kirjoitti:
Sehän on nykyään ihan siistiä, 25v sitten oli Ateenassa auto pari päivää, samalla kertaa käytii sillä katsomassa Delfin raunioita ja muutamaa muuta paikkaa, Micralla kun laski motaria sen 150 mitä se kulki niin kovin moni ei mennyt ohi mut ne jotka meni niin meni tosi lujaa, Ateenan pääkadulla laskivat 120 ja vilkkua ei käyttänyt kukaan, mielenkiintoinen kokemus :shock:

Tuo on helppo uskoa..En itse asiassa löydä kovinkaan montaa maata jonka liikennekulttuuria kadehtisin..
Ja meno vaan tulee hullummaksi mitä lähemmäs päiväntasaajaa mennään.Melkein pahimpia on nuo saaret joihin rakennettu pätkä moottoritietä saarta halkomaan..esim. Madeira,Azorit,Mauritius,Reunion..



"Sell the house
Sell the cars
Sell the kids
I am not coming back"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 22:01 

Viestit: 985
Etiopiassa näyttää sujuvan:
https://m.youtube.com/watch?v=7cLB0VIrS6Q


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 04.09.2018 22:31 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3153
Paikkakunta: Korpilahti

Profiili WWW
Muutama vuosi takaperin tuli joku päivä ajeltua Kyproksella, vääränkätisessä liikenteessä TSI-DSG -Volkkarilla. Ja henkissä selvittiin, ilman osumia jopa. Vuoristossa oli himpun erilaista kotomaan olosuhteisiin verrattuna tuo ajelu, kun mutkat oli välillä sitä luokkaa että vaikutti näkyvän taustapeilissä oma keula... Tai sitten vaan kohtelivat turistia vähän joustavammin, punakilpiset vuokra-autot kun on aika helppo erottaa liikenteessä kelta-valkokilpisistä..? Joku parikymmentä vuotta sitten tuli kokeiltua siellä ajelua autin lisäks myös prätkällä, ja sujuvan ongelmatonta oli tuolloinkin liikenne...

IJN kirjoitti:
Etiopiassa näyttää sujuvan:
https://m.youtube.com/watch?v=7cLB0VIrS6Q

Editoitu ja nopeutettu video...

Ei se todellisuudessa ihan noin sujuvaa tuossa risteyksessä ole, pätkän nähnyt autosta sisältä kuvattuna, sekä kuvailtuna tuossa kaupungissa kymmenisen vuotta asuneen toimesta...



Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2
Series -LantikanPätkä
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 05.09.2018 08:25 

Viestit: 2004
Paikkakunta: JKL
Samma här. Kypros oli minulle eka kerta kun ajoin "högerstyrdillä" Onneksi tuli vuokrattua automaattivaihteinen auto, niin ei tarvinnut vasemmalla hämmentää. Mielenkiintoisia olivat heidän kolmikaistaiset, "väärinpäin " kierrettävät ympyrät. Ja tietysti ensimmäisenä päivänä aloitettiin vääränkätisen ajon harjoittelu helpommasta päästä. Suunnattiin siis Protaraksesta suoraan Nikosiaan...Siitäkin selvittiin. Osin punaisten kilpien turvin.



"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Autoilua Kreetalla
ViestiLähetetty: 05.09.2018 17:34 

Viestit: 5884
Paikkakunta: Lahti
Samoilla liikennemäärillä suomessa ei pääsisi mihinkään, Goalla tuli ajeltua skootterilla ja paikallisella 185cc prätkällä, sellaista ruuhkaa ei ollut että liikenne seisoisi, aina se meni eteenpäin vaikkakin hitaasti ja samoja latuja menee kaikki lehmistä norsuihin, on tosin sanottava etten pääteille tuolla uskaltaisi lähteä.

Nykyään tuntuu että suomi on ainoita maita jossa liikenne on ns.perseestä, joku kreikkalainen ja puolalainen liikenne oli aikoinaan huimaa mut sujuvaa, nykyään niissä se on vain sujuvaa, täällä taas tehdään kaikki mahdollisemman hankalaksi.



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 9 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: