Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 12 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 27.11.2009 20:51 

Viestit: 2000
Paikkakunta: JKL
Oletteko huomanneet seuraavan piirteen japsiautojen omistajissa? Aina, kun ovi pitää laittaa kiinni, se PAISKATAAN kiinni. Meilläkin on omakotialueella lähes joka torpassa Toyopet-merkkinen autontapainen. Vaikka omassa talossa on ovet ja ikkunat kiinni, niin kuulee paukkeesta, kun tojo-autoilija lähtee liikenteeseen.

Ja ihan sama juttu jos otat japsiauton omistajan sitikkaan kyytiin. Samaa pauketta. Kun eivät osaa laittaa ovea kiinni normaalisti. Muutaman kerran on pitänyt ihan sanoa, että tässä merkissä riittää, kun annat pienen alkuvauhdin ovelle. Se kyllä osaa mennä kiinni. Ei siis tarvitse paiskoa.

Oma kokemus -04-corollasta tuki tätä toimintaa. Takaluukun kumitopparit kovettuivat lähes kivikovaksi pakkasella, eipä sitä luukkua saanut kiinni kuin "ylivoimalla". Ja kevyet ovet eivät ainakaan helpottaneet oven kiinnilaittoa. Sitikan ovet, ainakin näissä uudemmissa malleissa, tuntuvat mukavan tukevilta. Ainakin japsivastaaviin verrattuna.



"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 27.11.2009 21:11 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1128
Yleensä kuittaan paiskomisen lauseilla " Ei se ole mikään mossen ovi" (tai tojotan) tai sitten " ei se ovi ole tehnyt sulle mitään pahaa"



BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 27.11.2009 21:21 
Juu minäkin ensin karjaisen et älä paisko, ja sitten lisään että tuo ovi ei ole tehnyt sulle mitään pahaa!


   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 27.11.2009 21:35 
Käyttäjän avatar

Viestit: 683
Paikkakunta: KUOPIO
Juu....älkää paiskoko...ettei käy niinkuin mulle. Suutuspäissäni :twisted: (kalautin ensin otsalumpion oven pieleen) paiskasin (syytöntä)ovea :oops: ....ikkuna putos hissiltään. Tuli askaretta viikonlopuksi. Tyhmyydestä sakotetaan.... :(



Volvot V70/V50
exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 27.11.2009 23:37 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Ovien paiskomisista olen myös maininnut kyytiläisille. Ei auta, on vissiin geeneissä. Kysyin myös, ovatko huomanneet mitään eroa kyydissä Xantiaa verrattaessa muihin kulkupeleihin. Eivät ole huomanneet. Piti sitten kysäistä, näiltä puuperseiltä, huomaisivatko eroa Xantian ja kuorma-auton lavan välillä. Eivät ole päässeet vertailemaan!


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 28.11.2009 09:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 996
Paikkakunta: Nokia

Profiili WWW
Ihme homma on joo. Sitä en ymmärrä, että jos se ovi jää menemättä liian vähäisen voiman käytön vuoksi kiinni, niin mitä noloa siinä on, että sen avaa uudelleen ja käyttää hieman enemmän voimaa?



// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti
# 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 28.11.2009 11:17 
Käyttäjän avatar

Viestit: 332
Paikkakunta: Kalajoki
Tytölle oon joskus huomauttanut. Hää ku enempi istuskelee amerikanlotjissa.

Xantian kyytiä kehui ensimmäisen kilometrin jälkeen vanhempi naisimmeinen, joka oli mulle yllätys, että juuri hän, joka ei itse paljoa autoile, huomasi eron.



-------
Sitikka-kyytiä v:sta -58
nyt alla Xantia Activa TCT
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 29.11.2009 17:02 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1590
Paikkakunta: Lappeenranta
Joskus vuosia takaperin hyppäsin kaverin kyytiin, taisi olla kulkineena Lada silloin. Vetäisin oven kiinni perässäni, eikä se mennyt ihan kiinni asti, johonka kaveri sanoi: "Tarvii paiskoo!", minä vastavuoroisesti "En varmaan paiskannut, ihan nätisti laitoin."

-"Niin, siis tarvii paiskoo, tää on Lada."



C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 30.11.2009 00:55 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4693
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
samaan sarjaa voitais lisätä tuo autoon ( siis sisälle ) käveleminen lumisilla tamineilla ja kengillä. siinä sitä on mullakin ollu projektia saada kuljetettavat tajuamaan että mattojen alta en halua löytää vettä enkä tuulilasilta höyryä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 30.11.2009 11:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 294
Muijan systeri osaa "kaikki matkustajan temput" jotka alkaa v...ttaan. Takaovi paiskataan täysillä kiinni ja tietty takaturvavyö on jätetty ovenvällin siten, että metalliosa jää ovenväliin saaden aikaa mahtilommon takalokariin. Toinen versio on, että vyö jää roikumaan ulkopuolelle. En tiedä ketää muuta, kuka vois tulla niin kuraisilla kengillä autoon kun se halvatun akka. Jostain se kaivaa jonkun savilätäkön vaikka parkkihallista.

Onneks se ei ole kovin usein kyydissä. Jos esim. työmatkat kulkis siivellä, niin
välit olis taatusti menneet poikki ajat sitten. :mrgreen:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 30.11.2009 12:02 

Viestit: 221
Paikkakunta: Villeneuve
Mites nää jotka kopistelee lumet kengistään potkimalla kynnyskoteloa?
Kaikkein pahimpia ovenpaiskijoita olivat Saab 96-kuskit. Arvaa ottiko pattiin, kun itte ajeli CX.llä, josta ovi menee kiinni siitä hellittämällä. kun huomautti, ettei tartte paiskoa, vastaus oli: eiks se kestä sitä?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sitä ovien paiskomista!
ViestiLähetetty: 30.11.2009 13:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 683
Paikkakunta: KUOPIO
Ei.... :oops:



Volvot V70/V50
exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 12 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: