Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Hyvä auto?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=32108
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Lauri [ 25.08.2021 20:45 ]
Viestin otsikko:  Hyvä auto?

Millainen on mielestäsi "hyvä auto"?

Kirjoittaja:  Ralle [ 25.08.2021 20:57 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Oma

Kirjoittaja:  torneol [ 25.08.2021 21:35 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Itse perushuollettavissa, varaosien saatavuus hyvä (harakiri, purkaamot) ja ajettavuus ja turvallisuus kohdillaan sekä ekologinen pienin muutoksin. Kaikki tämä yhdistettynä järkevään hintaan (nelinumeroinen summa mieluusti).

Kirjoittaja:  Mustis [ 25.08.2021 21:45 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Tuo vihreä ikkunan alla.

Kirjoittaja:  Northstar [ 25.08.2021 23:06 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Parempi sellainen jota vaikka joutuu silloin tällöin korjailemaan,kuin sellainen joka on aina ruma..

Kirjoittaja:  HiTec [ 26.08.2021 08:13 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Itse kullakin meistä on niitä ihan omia tarpeita ja odotuksia autolleen ja jos se täyttää ne, niin eikös se silloin ole juuri siinä tilanteessa hyvä 8-)

Omalla kohtaa nykyinen Berlingo on aika lähellä sitä tämän hetken täydellistä, vaikka toki voisihan tuossakin vielä monesta kohtaa hiukka paremmaksi yhä viilata, mutta sellaista autoa ei ole vielä valmistettu ja ko. modausten jälkikäteen tekemisessä ei taasen ole taloudellisesti enää mitään järkeä, eikä kaikki onnistuisi sittenkään edes rahalla. Eli pitäisikö pikemminkin puhua riittävän hyvästä :?

Toki se ratkaisu tässä kohtaa voisi olla kaksi autoa. Berlingon lisäksi joku täyssähköinen city-kinneri päivittäiseen liikkumiseen, mutta ei tuo oma pinkka anna myöten moista investointia, eikä sitä oikein valtiovaltakaan verotuksen ja vak.maksujen muodossa juuri suosi, joten näillä mennään 8-)

Kirjoittaja:  laakeri [ 27.08.2021 21:09 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Lauri kirjoitti:
Millainen on mielestäsi "hyvä auto"?
Sellainen, jolla saa hoidettua itsensä, perheenjäsentensä ja tavaroiden siirtelyt kohtuullisen siedettävästi.

Kirjoittaja:  cittroen [ 27.08.2021 22:26 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Sellainen kuin Xantia Activa.

Kirjoittaja:  xs2jammu [ 28.08.2021 08:38 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Sellainen joka herättää omistamisen haluja, ei ole vika herkkä, ei liikaa elektroniikkaa, jolla on mukava taittaa taivalta ja on tarpeen iso kokoinen että siellä mahtuu olemaan.
Nämä kaikki kriteerit täyttää Volvo Amazon, jota edelleen kaipaan ja etsin sopivaa hyvää yksliö. Siihen asti mennään taikamatolla.

Kirjoittaja:  jotunen [ 28.08.2021 14:03 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Saab 96 :D

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 31.08.2021 11:43 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Hyvä auto. Hyvä ihminen. Hyvä naapuri. Hyvä isä. Eli tällä linjalla mentäisiin. Hyvä Auto. Vaikkapa kehäkolmosen sisällä ikuisia autonaamiaisia viettäville. No, vaikka alkupään Xsara Picasso. Hopeanvärinen. Sellaiseen kun kiipeää sisään, ajaa firman pihaan, työpaikalle, kotiin naapurien kummeksuvien katseiden alle, istuu puikoissa tutussa risteyksessä posket jäässä "tunnistaako joku minut...?" Lopputuloksena voi olla hyvä ihminen. Hyvä, Auto!

Kuva; Nettiauto.com

Liitteet:
xsara.JPG
xsara.JPG [ 38.77 KiB | Katsottu 4874 kertaa ]

Kirjoittaja:  eskere [ 31.08.2021 12:56 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Kävin koeajolla "hyvällä autolla" kun pyydettiin. Oli ruma mutta ajolleen hyvä. Jousitus kuin hyde-Sitikasta. Ohjaus ei vedellyt tieurissa.
Toimintoja ja tehoa vähintään riittävästi, mm osaa peruuttaa omia jälkiään tulosuunnasta 50m.
Hinta suolainen, mutta tässähän ei kysytty auton hintaa. :D

Liitteet:
Bemari (Copy).jpg
Bemari (Copy).jpg [ 80.31 KiB | Katsottu 4830 kertaa ]

Kirjoittaja:  IJN [ 31.08.2021 13:17 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Hyvä auto on sellainen johon yksi yksittäinen ao. kysymykseen vastaaja on tyytyväinen, tai jopa ilahtunut. Kaikki laajempaa arvioijaporukkaa koskevat määrittelyt ovat pahan kerran kiistanalaisia. Eikä samat määrittelyt toisaalta sovi kaikkiin kohteisiin, esim. tukeva ja yksinkertainen työkalu voi olla hyvä, mutta sama ei välttämättä päde vaimoon :D

Kirjoittaja:  Aakku [ 31.08.2021 15:09 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

IJN kirjoitti:
Eikä samat määrittelyt toisaalta sovi kaikkiin kohteisiin, esim. tukeva ja yksinkertainen työkalu voi olla hyvä, mutta sama ei välttämättä päde vaimoon :D
Eikös sekin ole makuasia?

Kirjoittaja:  yason [ 31.08.2021 18:20 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Hyvän auton määritelmä olkoon sellainen, että hyvästä autosta ei halua luopua.

Kirjoittaja:  ovi [ 31.08.2021 18:38 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

Sellaista autoa ei ole vielä ollut, josta ei olisi halunnut luopua, mutta e60 on niin hyvä auto, että siihen tuli palattua kuuden vuoden tauon jälkeen.

Kirjoittaja:  laakeri [ 31.08.2021 22:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Hyvä auto?

ovi kirjoitti:
e60 on niin hyvä auto, että siihen tuli palattua kuuden vuoden tauon jälkeen.
Mie kävin jokunen vuosi sitten koeajamassa E60 530xda Touringia ostomielessä, mutta jotenkin ei sytyttänyt silloin. Tuntui, ettei tule rahalle oikein vastinetta, vaikka ei sinänsä huonolta vaikuttanutkaan. Ehkä uudempiin saman sarjan edustajiin pitäisi vielä tutustua silti.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/