Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Turvavöiden käyttö
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=33339
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  pvalila [ 30.11.2022 11:48 ]
Viestin otsikko:  Turvavöiden käyttö

Mitä mieltä olette turvavöiden käytöstä?

Tuossa tarinassa äiti ei itse käyttänyt turvavöitä ja antoi 13 vuotiaan lapsensakin jättää vyöt auki.

Äiti jäi pois kyydistä ja poika jatkoi kaverinsa kyydissä eteenpäin.

Kokematon 17-vuotias hurjasteli auton tieltä, vyötön 13-vuotias lensi autosta ulos ja kuoli.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b341 ... 05f2b41b9b

Lasten kanssa nyt vain on niin, ettei asioista sanominen paljoakaan vaikuta. Oma esimerkki vaikuttaa sitäkin enemmän.

Meille tuli tavalliset turvavyöt autoon 1968 ja rullavyöt 1973. Ja aina niitä on käytetty.

Kirjoittaja:  HiTec [ 30.11.2022 12:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Turvavöiden käyttö

Jotenkin tuntuu "alastomalta" jos autoa edes pihassa liikuttelee ilman vyötä, sen verran siihen on jo tässä 36v autoilun aikana tottunut ja vyö naksahtaakin lukkoonsa joka kerta wanhalla rutiinilla. Toki nykyiset autothan limputtaa korvia särkevästi niin että järki lähtee jos on vyönsä unehtanut ja auton nopeus ylittää kävelyvauhdin :?

Kirjoittaja:  yason [ 30.11.2022 13:04 ]
Viestin otsikko:  Re: Turvavöiden käyttö

Lapsuudenkodissa siirryttiin yhteisellä sopimuksella pakollisiin turvavöihin joskus 80-luvun alussa, muistaakseni jonkun autonvaihdon yhteydessä.

Sitä ennen oli kyllä noteerattu, että "pitäisi", mutta osa perheestä ei pitänyt aina vyötä.

Omissa ajoissa on aina ollut vyö päällä siitä asti, kun kortin sain.

Paitsi pihasiirroissa tms., joissa turvavyöllä ei ole mitään merkitystä, kun körötellään kävelyvauhtia kerrostalon pihalla tai pyöritellään peräkärryä ovea välillä availlen ja turvavyöpimputukset sun muut vaan häiritsevät. Onpa muutama auto ollut suostumatta yhteistyöhönkin käsijarrun irrotuksessa tms., jos ei ole turvavyötä ensin kytketty. Näistä yksilöistä on turvavöiden anturit aina lähteneet vuittuun.

Kirjoittaja:  laakeri [ 01.12.2022 23:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Turvavöiden käyttö

pvalila kirjoitti:
Mitä mieltä olette turvavöiden käytöstä?
Todella oudoltahan se tuntuu olla liikkuvassa autossa ilman turvavyötä. Pitää ihan keskittyä siihen, ettei käytä vyötä, jos niin joutuu jostain syystä tekemään.

Joskus itse asiassa ilman vyöttä ajellessa - koska kyseisessä autossa ei moista ollut - löin pääni ohjaamon kattoon. Auts. Olisi vyö senkin estänyt. Autona alla oli silloin Karhu-Sisu ja pään kattoon osuminen johtui tien epätasaisuuksista.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/