|
Kirjoittaja |
Viesti |
C4_robotti
|
Viestin otsikko: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 26.06.2024 20:27 |
Viestit: 1988 Paikkakunta: JKL
|
Alacarte-annokset saa näköjään itse hakea keittiön tiskiltä nykyään. Onpa paskaa touhua. Pahapeukku oottaa sua nurkan takana..ei riitä, että pitää itse tyhjentää pöytä astioista. Oispa palvelua..
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 26.06.2024 22:20 |
Viestit: 5777 Paikkakunta: Lahti
|
Kun sais edes syödä rauhassa mut kun älämölö on kuin tivolissa istuisi, mut kun saa bonusta 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 27.06.2024 08:07 |
Viestit: 1929 Paikkakunta: Helsinki
|
Aakkosasema panostaa massoihin, siihen mistä tulee ne parhaat hillot pienimmällä efortilla. Ei kai se nyt mitään sen kummallisempaa ole. Itsepalvelu lisääntyy, jotta saadaan se henkilökunta tuottavampiin hommiin, tarjotaan kaikkea caravan-töpseleistä muksujen leikkipaikkoihin, jotta saadaan ne massat viihtymään asemilla pidempään = käyttämään rahaa enempi ja siten parantamaan liiketoiminnan tulosta. Panostamalla juuri muksuihin ja perheisiin saadaan sitä asemalla piipahtavan porukan nuppilukua kasvatettua ja jälleen jotta saadaan enempi hilloa haalittua omaan kassaan kun isompi populamäärä luonnollisestikin käyttää aseman sitä ja tätä maksullista palvelua enempi. Hyvin yksinkertaista matematiikkaa, eikös.
Toki jos asema ei sitten täytäkään enää kilpailun kiristyessä sitä paikkaansa rahantuottokoneena, ei keskusliikkeellä ole pienintäkään tunnon tuskaa laittaa ko. aseman luukulle lappua ja se siitä yksiköstä, kuten on käynyt esim. Tammisillan asemalle Paimiossa.
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 27.06.2024 09:50 |
Viestit: 5777 Paikkakunta: Lahti
|
Paikallispoliitikkojen voitelemiseen se osuuskauppa panostaa että saa parhaat tontit, Saksalainen veti tosin paremmaksi kun rautakaupan osti, ne kun ilmoitti että me ei tulla jos kaupunki ei myy tonttia omaksi Aapisella on lähin ruokakauppa, en käy kuin yöllä ja fillarilla 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Sitruuna5C
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 27.06.2024 21:34 |
Viestit: 130 Paikkakunta: Siilinjärvi
|
Mä kierrän aakkosaseman kaukaa,jos vain mahdollista.Esim käyn kerran kk Etelä-Pohjanmaalla,ja stoppaan joko Viitasaarella,tai Kyyjärvellä,niin Viitasaarella käyn kaffilla siinä Nesteellä,on ilmeisesti paikallisen yrittäjän pitämä,Oulusta päin ennen apsia,apsilla en juurikaan käy...tankata ei tartte,hoidan sen joko Kuopiossa,Siilinjärvellä tai Seinäjoella..noh viimeksi tankkasin Lapualla,oli melkein 20 snt halvempaa dieseliä,kuin Seinäjoella..
C5 2.0 Hdi180 -16
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 27.06.2024 23:17 |
Viestit: 7787 Paikkakunta: Eurajoki
|
Tekeekö ne muut ketjut sitten jotain hyväntekeväisyyttä vai eikö niitä koske samat bisneksen lainalaisuudet kuin ABCtä?
Ikävä kyllä moni yksityinen pikkuasema on aika kämäinen ilmestys hirmuisilla hinnoilla ja kehnolla laadulla. Monesti vaan sitä jotain vastustaessa sumentuu arvostelulyky muiden suhteen...
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 28.06.2024 08:23 |
Viestit: 1929 Paikkakunta: Helsinki
|
Teuski kirjoitti: Ikävä kyllä moni yksityinen pikkuasema on aika kämäinen ilmestys hirmuisilla hinnoilla ja kehnolla laadulla. Monesti vaan sitä jotain vastustaessa sumentuu arvostelulyky muiden suhteen... Pikkuasemilla harvemmin on mahdollisuutta tai välttämättä edes mitään järkeä panostaa hommaan samalla mittakaavalla mitä tuollainen suuri liikeketju pystyy. Toki voitokasta liiketoimintaa molemmat tavoittelevat ihan samalla tavalla, mutta ne mittakaavat vaan ovat täysin toisenlaiset lähtien jo ihan sen liikepaikankin valinnasta, mihin se uusi toimipiste kannattaa laittaa pystyyn. Vähän samaa sitä on vaikka perunoiden suhteen, ostatko ne torikauppiaalta vai automarketista. Yksikköhinta on aivan eri ja sillä samalla marketti-reissulla matkaan voi tarttua aika paljon muutakin, siltä torin perunakauppiaalta tuskin esim. maitolitraa ja paristoja löytyy. No tähän hiukka samaan myös aapis-asema pyrkii, tarjotaan vähän kaikenlaista ns. yhden pysähdyksen taktiikalla, lasten leikkikentästä vaikka just niihin paristoihin, perinteistä kahvila- ja varsinkaan ruokalatoimintaa unohtamatta. Tehdään asioista helppoja asiakkaalle. Perinteisestihän huoltoasematoimintaan on littynyt myös jonkintasoinen korjaamotoiminta, alkaen jo taannoisesta Sulo Vilénin sketsisarjasta poliis Reinikaisiin yms. Vaan kuinka monella asemalla tuo on enää todellisuutta? Näillä markettiasemilla ei taida olla yhdelläkään, hyvä jos autopesulaakaan välttis löytyy. Jossain syrjäisellä pikkuasemalla tuo voisi kenties vielä toimiakin toki omine haasteineen autojen elektroniikan lisääntyessä ja valtuutettujen merkkikorjaamoiden vallatessa markkinaa yhä laajemmin.
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 28.06.2024 08:37 |
Viestit: 5777 Paikkakunta: Lahti
|
HiTec kirjoitti: Perinteisestihän huoltoasematoimintaan on littynyt myös jonkintasoinen korjaamotoiminta, alkaen jo taannoisesta Sulo Vilénin sketsisarjasta poliis Reinikaisiin yms. Vaan kuinka monella asemalla tuo on enää todellisuutta? Ei se ollut todellisuutta enään Sulollakaan, paikassa oli todellisuudessa tummien hevostalli ja asunto, tuulikaappia pidemmälle ei kuvausryhmää laskettu Paikalla näyttäisi olevan ravintola Pepper ja maankuulu hinausauto on mobilistien hellässä huomassa, kulkeekin mut kilvissä ei taida olla?
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Aakku
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 28.06.2024 08:56 |
Viestit: 1169
|
Teuski kirjoitti: Tekeekö ne muut ketjut sitten jotain hyväntekeväisyyttä vai eikö niitä koske samat bisneksen lainalaisuudet kuin ABCtä?
Ikävä kyllä moni yksityinen pikkuasema on aika kämäinen ilmestys hirmuisilla hinnoilla ja kehnolla laadulla. Monesti vaan sitä jotain vastustaessa sumentuu arvostelulyky muiden suhteen... Juuri näin. Ruotsissa, kun lähtee ajamaan ylöspäin, niin tulee ABC asemia ikävä. Harvakseltaan on jotain pieniä bensa-asemia, jossa vitriinissä on pari makkaranpätkää ja muutama lihapulla. Sitten kun löytää tien varresta ravintolan, niin se saattaa olla kuin laivalla. Pitkässä jonossa tarjotin kädessä kuljetaan. Kyllä Suomessa tienvarsien asemat on huippua, verrattuna lähes mihin tahansa Keski-Euroopan maahan. Kun vain on totuttu hyvään, niin mikään ei riitä.
Citroën 2CV AZ Berline -56
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 28.06.2024 12:14 |
Viestit: 5065
|
Onneksi on erilaisia vaihtoehtoja, jos ihan arvalla valitsee, niin satunnaispaikoissa on vaihtelua, mutta sitten seuraavalla kerralla tietää missä laatuvaihtelu on reilusti alaspäin, eikös tuo ollut se tyylikäs paikka, jossa kahvi maistui kuin väriliituja oli hetken liotettu haaleassa vedessä tai tuonne ei mennä ikinä, siellä makkaraperunat oli paistettu liian kylmässä öljyssä tms. Mutta on kyllä hienoa kun löytää jollain lailla herkkupaikkoja, ruoka, leipomukset, kahvi tai "interiööri/kesällä myös mukavat paikat ulkona järven rannalla, säiden salliessa". Jos ei ole kiire mihinkään, niin mielellään poikkeaa vähän tien sivuunkin, tulee mieleen vaikka 8-tieltä poiketen Laitilaan Tiihosen kahvila-konditorio, mutta harvoin tulee ajettua tuota tietä ja vielä harvemmin "virka-aikaan" ja tankkaavat vain ihmisiä, eli paljon rajoitteitakin milloin ja kenelle sopii. Mutta kyllä nuo leviävät suusta-suuhun ja myös netissä keskustellaan hyvistä taukopaikoista.
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 28.06.2024 15:25 |
Viestit: 5777 Paikkakunta: Lahti
|
Vaihtoehtoisissa paikoissa monesti hämmästyttää tason romahtaminen muutamassa vuodessa, vuokratilat, ylläpito ei kiinnosta ketään, parasta yhdessäkin isossa paikassa kun kassan näppäimistö oli niin paskainen ettei meillä tehtaassakaan hyväksyttäisi moisia, mikä on käsihygienian taso?
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 28.06.2024 17:50 |
Viestit: 3807
|
Vanhan viisauden mukaan ihminen on hyvässä seurassa silloin, kun on yksin.
Samalla logiikalla ajateltuna palvelu on aina hyvää siellä, missä on self service.
Ikä on vain luku, sanotaan. Mulla tuo luku alkaa jo kuutosella, mutta silti olen niin paljon McDonald's sukupolvea, ettei mulla ole mitään itsepalvelua vastaan. Mulle tärkeää on se, että henkilökunta huolehtii paikan siisteydestä hyvin ja se hyvä huolehtimen ulottuu saniteettitiloihin asti.
|
|
|
|
 |
xs2jammu
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 29.06.2024 10:10 |
Viestit: 979 Paikkakunta: Vihti
|
Aakku kirjoitti: Teuski kirjoitti: Tekeekö ne muut ketjut sitten jotain hyväntekeväisyyttä vai eikö niitä koske samat bisneksen lainalaisuudet kuin ABCtä?
Ikävä kyllä moni yksityinen pikkuasema on aika kämäinen ilmestys hirmuisilla hinnoilla ja kehnolla laadulla. Monesti vaan sitä jotain vastustaessa sumentuu arvostelulyky muiden suhteen... Juuri näin. Ruotsissa, kun lähtee ajamaan ylöspäin, niin tulee ABC asemia ikävä. Harvakseltaan on jotain pieniä bensa-asemia, jossa vitriinissä on pari makkaranpätkää ja muutama lihapulla. Sitten kun löytää tien varresta ravintolan, niin se saattaa olla kuin laivalla. Pitkässä jonossa tarjotin kädessä kuljetaan. Kyllä Suomessa tienvarsien asemat on huippua, verrattuna lähes mihin tahansa Keski-Euroopan maahan. Kun vain on totuttu hyvään, niin mikään ei riitä. Sama Norjassa, monasti on prätkä reissulla tullut ikävä suomalaista tarjontaa, niin ABC:tä kuin Nesteen vastaavia. Silti kotimaassa kun ajelen paljon pieniä 3- ja 4-numeroisia teitä niin välillä putkahtaa syrjässäkin joku oikea helmi joka kannataa painaa mieleen ja monasti yritän löytää kahvila-konditorion jos on vaan kaffe ja pulla tarve. Esimerkiksi tässä suht lähimaastoossa Somerolla on Auranmaan leipä ja Hyönölässä Pusulassa tällaiset pienet hyvät paikat.
|
|
|
|
 |
C4_robotti
|
Viestin otsikko: Re: ABC: hae ruokasi-maksa enemmän Lähetetty: 02.07.2024 15:42 |
Viestit: 1988 Paikkakunta: JKL
|
Tunnin jonotus Grill Roomiin. Sitten reilu puolen tunnin ruoan odotus. Hyvä burgeri. Suosittelen 
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
|
|
|
|
 |
|
|