|
Kirjoittaja |
Viesti |
pvalila
|
Viestin otsikko: X7 versus X-type Lähetetty: 10.06.2024 02:28 |
Viestit: 3806
|
Sähköauton etsintä johtaa joskus kummallisiin pohdintoihin. Sitikan X7 lienee tuttu aika monelle tämän palstan lukijalle, mutta osaako joku verrata sitä Jaguarin X-typeen? Jokseenkin kaikki kohtuuhintaiset sähköautot ovat joko koukuttomia tai sitten niiden vetokyky on todella vähäinen (max. 500 kg). Tuo X-type voisi olla yksi vaihtoehto satunnaisten pitkien matkojen autoksi ja yhtä satunnaiseen koukkukuormien siirtelyyn. Kauheasti tuolle ei kilometrejä olisi vuosittain luvassa, eli tuo pienten kilometrien kulkine saattaisi olla myös jossain määrin harrasteauton roolissa. Minun silmiäni tuo vanha X-type nimittäin miellyttää; toki Series 3 XJ 5,3 miellyttäisi vielä enemmän mutta tuossa X-Typessä olisi enemmän realismia. Vahva sukulaissuhde toisen sukupolven Mondeon kanssa käsittääkseni pitää kulutusosien hinnan kohtuullisena. Mutta onko tuo niin paljon nykyistä kulkinettani huonompi mukavuuden suhteen ettei sitä kannata edes harkita? Sen muistan, että Jekkeri aikoinaan kehui XJ 308:n rautajouset C6:n hydraulisia paremmiksi; ehkä siis X-Typen rautajouset olisivat edes osapuilleen samaa mukavuustasoa kuin C5 III:n Hydractive? Tuon näköisestä autosta siis kyse: https://www.autotrader.co.uk/car-detail ... 3037176355It's a Jaaaag...almost.
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 10.06.2024 08:03 |
Viestit: 7787 Paikkakunta: Eurajoki
|
Ei oo noissa vanhoissa Mondeoissa juuri tullut istuttua kuin takapenkillä  Jaggeksi varmasti edullinen ylläpidettävä mutta ei tietenkään ole mitään tekemistä oikeiden Jaguarien kanssa.
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 10.06.2024 12:50 |
Viestit: 3806
|
Teuski kirjoitti: Ei oo noissa vanhoissa Mondeoissa juuri tullut istuttua kuin takapenkillä  Jaggeksi varmasti edullinen ylläpidettävä mutta ei tietenkään ole mitään tekemistä oikeiden Jaguarien kanssa. Mut näyttää edes sellaiselta... Aikanaan tuo tyrmättiin jyrkästi, varsinkin kun neliveto muuttui pelkäksi etuvedoksi. Mut nyt myöhemmin auto on alkanut saada vähän arvostusta. Tuon ajan Mondeo oli hyvä auto ja tämä X-type vielä himpun verran parempi. Ei oikea Jagge, mutta muuten hyvä auto. Mut rautajousisuus pelottaa. Varmasti tuo on ajettavuudeltaan enemmän kuin riittävä mutta mukavuus huolestuttaa. Yritän ehtiä koeajolle lähipäivinä, sitten voin arvioida asiaa perskohtaisesti. ****** S-typestä on ollut myös vastaavaa vääntöä, tosin pienemmässä mittakaavassa. Se on ehkä saanut armon olla aito Jagge siksi, että sen pohjana ei ollut Euroopassa yhtä hyvin tunnettu hoppa (Lincolneja ei kai tänne ole tuotu vuosikymmeniin).
|
|
|
|
 |
yason
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 10.06.2024 18:54 |
Viestit: 1209 Paikkakunta: Turku
|
pvalila kirjoitti: Mut rautajousisuus pelottaa. Varmasti tuo on ajettavuudeltaan enemmän kuin riittävä mutta mukavuus huolestuttaa. Yritän ehtiä koeajolle lähipäivinä, sitten voin arvioida asiaa perskohtaisesti. No rautajousia ei kannata pelätä, niillä on tehty hyviä ja miellyttäviä alustoja paitsi muunmerkkisissä niin myös Citroënilla.
|
|
|
|
 |
Hessu
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 10.06.2024 19:37 |
Viestit: 1521 Paikkakunta: The City of Häijää
|
pvalila kirjoitti: Teuski kirjoitti: Aikanaan tuo tyrmättiin jyrkästi, varsinkin kun neliveto muuttui pelkäksi etuvedoksi.
Juuri näin, muistan kun silloin aikanaan kauhun sekaisin äänenpainoin maalailtiin, että "nelipyttyinen, etuvetoinen, farmarikoppainen, kangaspenkkinen Jaguar". Sittemmin moni muukin (lähes kaikki) merkki on paskonut oman perintönsä vielä perusteellisemmin, eikä tuo X-typen tapaus ole jälkikäteen tarkasteltuna lainkaan paha. Ihan hyvin olisivat voineet ostaa jonkun Ssangyongin tekemän tila-auton ja nimittää sen E-typeksi.
Have more than you show, speak less than you know.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 11.06.2024 01:52 |
Viestit: 3806
|
yason kirjoitti: pvalila kirjoitti: Mut rautajousisuus pelottaa. Varmasti tuo on ajettavuudeltaan enemmän kuin riittävä mutta mukavuus huolestuttaa. Yritän ehtiä koeajolle lähipäivinä, sitten voin arvioida asiaa perskohtaisesti. No rautajousia ei kannata pelätä, niillä on tehty hyviä ja miellyttäviä alustoja paitsi muunmerkkisissä niin myös Citroënilla. Visa? On tämä aika hassu foorumi: muilla foorumeilla vakuutetaan, ettei niitä kaasunestejousitettuja tarvitse pelätä, täällä roolit ovat toisin päin.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 12.06.2024 21:31 |
Viestit: 3806
|
Kävin koeajamassa X-typen. Se koeajo jäi erittäin lyhyeksi, koska auton tankki oli lähes tyhjä.
Eka havainto, kun liikkeelle lähdin, oli rengasmelu. Alustan rautajousista epämukavuutta minä pelkäsin, mutta melu oli täysi yllätys.
Alla olivat vielä kunnon renkaat, Misukat kokoa 205/xx/16.
Täytyy joskus vielä koeajaa parempi yksilö. Tämä eka osoittautui pahasti ruosteiseksi heti, kun valoisassa paikassa sain kuljettajan oven vedettyä kunnolla auki. Alkupään X-typessä ovikoteloiden etupään lahoaminen on kai jonkin asteinen tyyppivika? Onkohan Mondeoissa sama ongelma?
Autoista on kiva puhua, saa sanoa ongelmaa suoraan ongelmaksi. Ei tarvitse höpöttää haasteista tms.
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 12.06.2024 22:03 |
Viestit: 7787 Paikkakunta: Eurajoki
|
pvalila kirjoitti: Autoista on kiva puhua, saa sanoa ongelmaa suoraan ongelmaksi. Ei tarvitse höpöttää haasteista tms. Noin siinä käy kun alkaa kattelemaan vääränmerkkisiä 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
vtsbx
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 12.06.2024 22:38 |
Viestit: 526
|
pvalila kirjoitti: Kävin koeajamassa X-typen. Se koeajo jäi erittäin lyhyeksi, koska auton tankki oli lähes tyhjä.
Eka havainto, kun liikkeelle lähdin, oli rengasmelu. Alustan rautajousista epämukavuutta minä pelkäsin, mutta melu oli täysi yllätys.
Alla olivat vielä kunnon renkaat, Misukat kokoa 205/xx/16.
Täytyy joskus vielä koeajaa parempi yksilö. Tämä eka osoittautui pahasti ruosteiseksi heti, kun valoisassa paikassa sain kuljettajan oven vedettyä kunnolla auki. Alkupään X-typessä ovikoteloiden etupään lahoaminen on kai jonkin asteinen tyyppivika? Onkohan Mondeoissa sama ongelma?
Autoista on kiva puhua, saa sanoa ongelmaa suoraan ongelmaksi. Ei tarvitse höpöttää haasteista tms. Moista en ole koittanut mutta heti taas vanhasta ja loppuun ajetusta S typestä tulee mieleen laatu auto .. ei mondeo joita jokusen ajanut .. Eli sanoisin että ihan turhaa on vertailut X7 vs mikään muu.. jollain tasolla kuitenkin X7 parasta mitä on patonki linjalta ikinä tullut.. Jousituksen tai fiiliksen osalta löytynee joku muukin melko passeli hyde mutta turha on kuvitella että ”mondeosta” tahi mistään muustakaan rauta jousisesta pääsee lähellekkään.. Jos nyt vaikka rengas melun laittaa mittariksi korva kuulolla niin joku 2013- > E mese voisi olla hiljaista sorttia .. mutta edelleenkään kokonaisuudessa ole likikään X7..
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 12.06.2024 23:01 |
Viestit: 3806
|
Teuski kirjoitti: pvalila kirjoitti: Autoista on kiva puhua, saa sanoa ongelmaa suoraan ongelmaksi. Ei tarvitse höpöttää haasteista tms. Noin siinä käy kun alkaa kattelemaan vääränmerkkisiä  Yritin säästää jokusen euron... Sellainen tulevaisuuden harrasteauto, nykypäivän kakkosauto pitkiä matkoja ja kuokkukuormia varten, löytyisi toki Sitikaltakin. Mutta ku C6 on minttikuntoisena kallis ostaa ja vielä kalliimpi pitää siinä huippukunnossa. Noita X-typejä saa varsikin Briteistä käsittämättömän halvalla aivan uskomattoman hienossa kunnossa (ja vähän ajettuna). Consulin kävin viemässä siirtokilvillä pajalle tänään. En minä siitä raatsi luopua, se oli isälle niin tärkeä. Valitettavasti kyse on viisikymmentäluvun Consulista. Jos kyseessä olisi se 70-luvun Granadan sisarmalli, niin sitten mun veto-ongelmani ratkeisivat ihan vain koukun ostamalla.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 12.06.2024 23:07 |
Viestit: 3806
|
vtsbx kirjoitti: Moista en ole koittanut mutta heti taas vanhasta ja loppuun ajetusta S typestä tulee mieleen laatu auto .. ei mondeo joita jokusen ajanut .. Eli sanoisin että ihan turhaa on vertailut X7 vs mikään muu.. jollain tasolla kuitenkin X7 parasta mitä on patonki linjalta ikinä tullut.. Jousituksen tai fiiliksen osalta löytynee joku muukin melko passeli hyde mutta turha on kuvitella että ”mondeosta” tahi mistään muustakaan rauta jousisesta pääsee lähellekkään.. Jos nyt vaikka rengas melun laittaa mittariksi korva kuulolla niin joku 2013- > E mese voisi olla hiljaista sorttia .. mutta edelleenkään kokonaisuudessa ole likikään X7.. Kun nyt mainitsit tuon S-typen, tuli mieleeni tarkistaa, mihin Lincolnin malliin se perustuu. Yllätyin hieman: Lincoln LS:n lisäksi samalle pohjalle on rakennettu Ford Thunderbird ja myöhempi Jaguar XF. Thunderbird on siis päässyt yllättävän jalosukuiseen seuraan.
|
|
|
|
 |
kimmoa
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 03.07.2024 23:11 |
Viestit: 169
|
Ostin kerran huutokaupasta tuommoisen jagen, moottorina oli 2.0D. Ensivaikutelma oli että auto veti hyvin ja mukavuus oli kuitenkin kohtuullinen, aika paljon huonommilla on tullut ajettua. Mutta ei pärjää C5:lle, millekään sukupolvelle. Kyydissä ollut C6-kuski totesi, että tämähän kulkee kuin sitikka silloin, kun jousipallot on sökönä. Mutta pahempi ongelma oli kelvoton moottori eikä tuollakaan päässyt edes kotiin asti, kun alkoi heittää moottoria vikatilaan kun kaasua vaan vähänkään syvemmälle painoi. Ongelma paheni koko ajan eikä vikaan mitään selvää syytä löytynyt. Sitten aikani nettisurffattuani paljastui että noissa on tyyppivika: polttoainepumppu tuhoaa itsensä ja kyllästää koko polttoainejärjestelmän pienellä metallijauholla. Päästin sitten suodattimen irti ja kyllä sieltä tuota löytyi. Lääkkeenä olisi ollut korkeapainepumpun, suuttimien ja suodattimen vaihto sekä tankin + putkistojen huuhtelu. Aivan vitullinen työmaa + kallis. Onneksi sain peruttua kaupan. Armonaikaa 2vkon palautusajasta jäi 2h. Suosittelisin ainakin dieselversion kiertämään kaukaa. Tämä koskee sitä moottoria, missä suuttimet menevät venttiilikopan läpi. Jos noita on tehty muillakin dieselmoottoreilla niin saattavat toimia paremmin. pvalila kirjoitti: Sähköauton etsintä johtaa joskus kummallisiin pohdintoihin. Sitikan X7 lienee tuttu aika monelle tämän palstan lukijalle, mutta osaako joku verrata sitä Jaguarin X-typeen? Jokseenkin kaikki kohtuuhintaiset sähköautot ovat joko koukuttomia tai sitten niiden vetokyky on todella vähäinen (max. 500 kg). Tuo X-type voisi olla yksi vaihtoehto satunnaisten pitkien matkojen autoksi ja yhtä satunnaiseen koukkukuormien siirtelyyn. Kauheasti tuolle ei kilometrejä olisi vuosittain luvassa, eli tuo pienten kilometrien kulkine saattaisi olla myös jossain määrin harrasteauton roolissa. Minun silmiäni tuo vanha X-type nimittäin miellyttää; toki Series 3 XJ 5,3 miellyttäisi vielä enemmän mutta tuossa X-Typessä olisi enemmän realismia. Vahva sukulaissuhde toisen sukupolven Mondeon kanssa käsittääkseni pitää kulutusosien hinnan kohtuullisena. Mutta onko tuo niin paljon nykyistä kulkinettani huonompi mukavuuden suhteen ettei sitä kannata edes harkita? Sen muistan, että Jekkeri aikoinaan kehui XJ 308:n rautajouset C6:n hydraulisia paremmiksi; ehkä siis X-Typen rautajouset olisivat edes osapuilleen samaa mukavuustasoa kuin C5 III:n Hydractive? Tuon näköisestä autosta siis kyse: https://www.autotrader.co.uk/car-detail ... 3037176355It's a Jaaaag...almost.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 04.07.2024 10:39 |
Viestit: 3806
|
kimmoa kirjoitti: Ostin kerran huutokaupasta tuommoisen jagen, moottorina oli 2.0D.
Ensivaikutelma oli että auto veti hyvin ja mukavuus oli kuitenkin kohtuullinen, aika paljon huonommilla on tullut ajettua. Mutta ei pärjää C5:lle, millekään sukupolvelle. Kyydissä ollut C6-kuski totesi, että tämähän kulkee kuin sitikka silloin, kun jousipallot on sökönä.
Mutta pahempi ongelma oli kelvoton moottori eikä tuollakaan päässyt edes kotiin asti, kun alkoi heittää moottoria vikatilaan kun kaasua vaan vähänkään syvemmälle painoi. Ongelma paheni koko ajan eikä vikaan mitään selvää syytä löytynyt. Sitten aikani nettisurffattuani paljastui että noissa on tyyppivika: polttoainepumppu tuhoaa itsensä ja kyllästää koko polttoainejärjestelmän pienellä metallijauholla. Päästin sitten suodattimen irti ja kyllä sieltä tuota löytyi.
Lääkkeenä olisi ollut korkeapainepumpun, suuttimien ja suodattimen vaihto sekä tankin + putkistojen huuhtelu. Aivan vitullinen työmaa + kallis. Onneksi sain peruttua kaupan. Armonaikaa 2vkon palautusajasta jäi 2h.
Suosittelisin ainakin dieselversion kiertämään kaukaa. Tämä koskee sitä moottoria, missä suuttimet menevät venttiilikopan läpi. Jos noita on tehty muillakin dieselmoottoreilla niin saattavat toimia paremmin.
No, nyt voit ainakin puhua itsestäsi entisenä Jaguarin omistajana...Jaaaaag! Eräs tubettaja kehotti välttämään kaikkia X-typen dieseleitä kuin ruttoa, mutta useimmat tuntuvat pitävän 2.2 litran versiota paljon kaksilitraista parempana. Tuon isomman dieselin kaveriksi sai Aisinin pätevän automaattilaatikon, muiden mallien automaatti ei olisi kasvanutta vääntöä kestänyt.
|
|
|
|
 |
kimmoa
|
Viestin otsikko: Re: X7 versus X-type Lähetetty: 18.07.2024 17:53 |
Viestit: 169
|
Välttäisin niitä kaikkia kuin ruttoa, mutta jousitus oli yllättävän hyvä. Samaa ei voi enää sanoa isommasta mallista XF. Vaikka tie on sileä kuin pöydän pinta, nyhtää kori koko ajan ylösalas ja sivulle. Eteneminen on traktorimaista, ellei jyrämäistä. Ja tuommoisesta pitää vielä maksaakin.... Sisusta ja vanhemman mallin ulkonäkö ovat kyllä hienoja.
|
|
|
|
 |
|
|