Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Ostin peitteen C4:n tuulilasille...
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=3714
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 30.01.2010 19:13 ]
Viestin otsikko:  Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Peitteen tehtävänä on siis estää lasin huurtuminen ja lumen meneminen pyyhkijöitten alle. Sisätilan lämppäri sulattaa lasille sataneen lumen ja se moska sitten valuu lasin alareunaan jäätyen heti kiinni. CD Cardicin tarvikkeista se peite löytyi, hintaan 3,50,-. Kysyin myyjältä peitteen kokoa. "Löytyy vaan yhtä kokoa, sopii kaikkiin"...sanoi myyjä. Kotona sitten pakettia auki ja sovittamaan. Jos laittoi niin, että pyyhkijät peittyivät ja peitteen reuna oli juuri ja juuri nokkapellin takareunan päällä, niin peitteen yläreuna ylettyi tuulilasin puoliväliin :shock: Ei edes v..tanut, lähinnä nauratti. Missä autossa nykyään olisi noin kapea lasi, mihin tämä peite riittäisi? Vanhoistakaan ei tullut mieleen kuin 60-luvun kupla. 70-luvun Ässäkuplan lasiin se ei varmaan edes riittäisi.
Ja sitten kokeilin laittaa niin, että peite jäisi kiinni ovien väliin. Menin toiselle puolelle ja peite oven väliin ja ovi kiinni. Peitteen kiristys... Toiselle puolelle ei jäänyt kuin pari senttiä peitettä, minkä sitten laittaa oven väliin. Eli siis tässäkin suunnassa aivan liian lyhyt.
Täytyypä huomenna ottaa kuva siitä ja laittaa porukka nauramaan...

Kirjoittaja:  RPekka [ 31.01.2010 09:37 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Kyllä CD Cardicin 4 vuotta sitten myymä peite AX:n tuulilasin peitti. Ei siinäkään liikaa jäänyt reunoilla ylimääräistä, etenkään korkeussuunnassa kun on niin aeromystinen auto.

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 31.01.2010 13:51 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Laitoin pari kuvaa peitteen sopivuudesta omaan albumiin. Laitoin sinne, kun en edelleenkään osaa liittää kuvaa viestiin. (Saisinko jonkun rautalangasta väännetyn, yksinkertaisen ohjeen, kuinka saan jpegin liitettyä viestiin :P )

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 31.01.2010 13:54 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Minulle ei ole auennut mikä on Äijäkaupunki.. :?:

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 31.01.2010 13:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Löytyhän se gooclelta... :idea:

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 31.01.2010 14:06 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Kuva Kuva
"C4_robotti", tässä luvallasi? tuon peitteen kuva. Sen liitin klikkaamalla albumista kuvaa oikealla. Tulee valikko, jossa alimpana ominaisuudet. Sitä vasemmalla, jolloin aukeaa valikko jossa mm. osoite
Kopioi osoite ja valitse Img Liitä kuvan osoite siihen ja avot, siinä se.
Tuo kuva on vaan kovin pieni. Mutta tuossa periaate.

Siis kuvat taltioitava ensin johonkin. Sitten tänne osoite tuohon Img, josta se kuva haetaan katseltavaksi.

Menikö edes suunnilleen oikein, bittinikkarit? :geek:

Kirjoittaja:  C3P [ 31.01.2010 14:50 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Tuollaiset pienemmät kuvat voi laittaa myös liitetiedostona heti siitä viestinkirjoituslaatikon alapuolelta. Liitteen maksimikoko on 120 kB.

Liitteet:
citroen-logo.gif
citroen-logo.gif [ 1.36 KiB | Katsottu 5272 kertaa ]

Kirjoittaja:  Aakku [ 31.01.2010 16:01 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Tuo peitteen alareuna on kyllä tuiki tärkeä.
Omassani oli lasin alareunassa oleva muovikouru taas painunut niin paljon lumen painosta, että lasia ympäröivä kumireunus oli valahtanut alas. Edellisessähän C4:ssa koko kouru uusittiin, kun kiinnipitävät muoviklipsit olivat löystyneet.

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 31.01.2010 17:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Kiitos r_a_n_u:lle. Täytyypä kokeilla kuvien laittoa. Pienensin nuo kuvat alle sataan kiloon, näkyyhän se koostakin. Täällä meillä valitaan kerran vuodessa Jämsän Äijä (ja Ämmä). Tarinaa "Jäi kuin Jämsän äijä taivaasta..." en osaa kertoa. Googlettamaan :geek:

Kirjoittaja:  Lemon [ 02.02.2010 15:39 ]
Viestin otsikko:  Re: Ostin peitteen C4:n tuulilasille...

Olen luullut että äijäkaupunki on Lappeenranta, kun siinä vaakunassa on joku kivikautinen äijä nuija kädessä :D

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/