Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Budapestin Citikoita
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=5209
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  zX-files [ 11.07.2010 22:02 ]
Viestin otsikko:  Budapestin Citikoita

Käytiin tuolla, molemmissa kaupungeissakin eli Budassa sekä Pestissä :mrgreen:

Ei muuten näkynyt paljoa Citikoita, vasta noita C-jotain malleja. Kaksi ceekuutosta, toinen jonkun Fritz-turistin ja toinen, paikalliskilpinen hinurin lavalla :oops:

Trabeja siellä on vieläkin arkiliikenteessä, joka päivä bongasi useamman. Kanttiladat sekä takamoottoriskodat on yleisempiä Suomessa :o

Mutta sitten se ihanuus, joka löytyi linnan mäen länsireunalta:

Kuva

Kuva

Kuva

Pikkusen ihmetteli mamma kerrostalon akkunassa mitä joku hullu turisti kuvailee tuommoista :mrgreen:

Ja olihan siellä toinenkin ZX, tosin maailman rumin :roll:

Kuva

Kirjoittaja:  Sitruunasafööri [ 12.07.2010 00:29 ]
Viestin otsikko:  Re: Budapestin Citikoita

Keväällä tuli Puolassa nähtyä yksi C15 möyrimässä pois pellolta. Oli ehkä sen matkapäivän yllättävin patonkihavainto. Itä-Eurooppa ei oikein ole voimakkaasti Citikka-orientoitunutta, vaikka viimeisimmässä kerholehdessä oli hieman erilainen juttu aiheesta.

Kirjoittaja:  Laura78401 [ 26.07.2010 10:05 ]
Viestin otsikko:  Re: Budapestin Citikoita

Viime viikolla tuli käytyä Budapestissa myös, minulla taisi olla vähän parempi tuuri Sitikoiden bongailussa...

Hotellin ohi pöristeli todella upea iidu, turkoosi-valkoinen sekä monta BX:ää ja XM:ää tuli nähtyä.
Huomattavan paljon oli C-malleja, etenkin vanhakoppaista C5:ta (useita oli takseina) sekä pieniä C2:ia.

Mielestäni Citroen oli oikein hyvin edustettuna katukuvissa.. :D

Toukokuussa olin pari viikkoa Irlannissa, siellä Xantia tuntui olevan yleisempi.
Aran -saarilta löytyi hyvinkin Xantioihin mieltynyt asukas, pihalla oli kaksi vanhaa Xantiaa (molemmat vielä tummansinisiä) ja ajossa oli kolmas!

Huomasin, että reissukaverilta saa kyllä pian palautetta Sitikoiden huomioimisesta, en ymmärrä miksi toisia ei kiehdo näiden kauniiden autojen ihmettely.... :lol:

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/