Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Veneen kunnostusvinkkejä?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=5342
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  sitikkaporo [ 28.07.2010 13:18 ]
Viestin otsikko:  Veneen kunnostusvinkkejä?

Terve.. Itsellä on 60-70-luvun vaihteen lasikuituinen Terhi -tuulilasivenho, joka tarvitsisi kevyttä kunnostusta. Nyt lähinnä pohjustus- ja maalaushommia olisi tarvis tehdä.

Onko kellään omakohtaista kokemusta tai muutoin VARMAA tietoa maaleista/muista ainehista ja työtavoista, joita käyttäen ei tarvitse heti ensi keväänä tehdä urakkaa uusiksi??? Kaikki vinkit otetaan (lähes) pohjattomalla kiitollisuudella vastaan 8-)

Kirjoittaja:  sitikkaporo [ 28.07.2010 14:45 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Niin pientä tarkennusta: maalausta vaille olisivat "kannesta alaspäin" ulkopinnat: kyljet/pohja ja peräpeili.

Kirjoittaja:  Oldis [ 29.07.2010 11:39 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Tuolla jotain asiasta.
http://www.kalasaalis.com/kalastusfooru ... 821.0.html

Kirjoittaja:  arron [ 29.07.2010 22:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Itellä ollu muutama lasikuitupaatti,ja aina oon maalannu entisellä miranolilla, nykyisin se taitaa olla joku futura en nyt muista, mutta yleismaali kumminkin, jos haluaa voi myös ostaa kalliita hampeleitä,jne. mutta peruspaatissa itsellä on riittänyt nuo edulissemmat,ja kun olen mennyt paikalliseen maalikauppaan,ja kysynyt ns.ylijäämämaaleja, niin hintakaan ei ole ollut paha,ja hyvin on maalit toimineet,kunhan tekee pohjatyöt huolellisesti,joo kerran kauppias tarjosi liikennemerkkimaalia,joka ei ollu kaupungin inssien mukaan sovelias-sävy väärä-mutta oishan paatti kerrankin näkyny kirkolta kotia-asti!

Kirjoittaja:  sitikan vanki [ 30.07.2010 19:06 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Terve,

Gelcoatin hionta ensin 60, sitten 80 tai 100 karkeudella. Pohjamaaliksi Inerta, Temacoat tai vastaava epoksimaali. Sitten tarvittavat paklaukset ja uudelleen hionta 120-180 karkeudella ja toinen kerros epoksimaalia. Pohjamaalin hionta 240 karkeudella ja pintamaaliksi esim. Teknodur tai Hempadur kaksikomponenttinen polyuretaanimaali. Yksi paksu kerros riittänee.
Vedenalaisen osan voi jättää pintamaalaamaatta ja maalata eliöestomaalilla. Eliöestomaali ei ole tarpeen jos vene ei ole koko kesää yhtäjaksoisesti meressä. Vedenalaiset osat voi siis aivan hyvin maalata polyuretaanimaalilla.

Jos sinulla on tuttu metallin pintakäsittelyfirma, kannattanee viedä sinne maalattavaksi. Siellä käytetään juuri näitä aineita.
Tosin nykyään taidetaan käyttää polyuretaanimaalia myös pohjamaalaukseen. Venehommissa pitäisi käyttää kuitenkin epoksia ainakin vedenalaisten osien eristämiseen.

t

s.v.

Kirjoittaja:  peltipolvi [ 30.07.2010 23:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Jos se on Terhi, niin se ei ole lasikuitua, vaan ABS -muovia. Valmistajan sivuilta (terhi.fi) löytyy mallihistoria -70-luvun alkuun, sekä huolto-ohjeita.

Kirjoittaja:  sitikkaporo [ 31.07.2010 00:26 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Niin venhossa on jonkunlainen kilvenpalanen jossa lukee Terhi, Jyskä/Valmet. Se on hyvin epävarmaa notta kuuluuko ko. kilven osa edes tähän paattiin. Kansirakenteet ovat ilmeisesti ABS:sää (taustapuolella ei ole erotettavissa lasikuitumattoa, mutta runko lasikuitua. Ja runkoa maalaisin. Vene viettää jatkossa aikaansa pääosin trailerin päällä, vedessä vain kun uistellaan/muutoin ajellaan. Veneestä ei ole tarkoitus tehdä näyttelyesinettä vaan kestävä käyttövehjes..

Kirjoittaja:  sitikan vanki [ 31.07.2010 10:08 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Tarkennettakoon vielä, että maalauksen voi tehdä telalla. Biltemasta saa edullisesti laadukkaita mohairteloja.
Niillä olen itse maalannut hyvin tuloksin.

t

s.v.

Kirjoittaja:  sitikkaporo [ 31.07.2010 11:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Veneen kunnostusvinkkejä?

Piti vielä kysyä, että kun veneessä ei ole nyt minkäänlaista kölirautaa, olisi kiinnostusta sellainen asennella. Mutta:

- materiaali ilmeisesti rosteria/haponkestävää? vahvuus?
- kiinnitystapa?? siis sellainen jotta rauta kestää paikallaan ja että kiinnitystapa ei aiheuta veden kulkua rakenteisiin??

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/