Hassua, suostuin menemään katsomaan CX farkkua, onneksi valkoinen, joka oli ollut koivun alla melkein pari vuotta. Ei voinut vähempää kiinnostaa kun olin vehkeen syynännyt... Muistan laitteen parin vuoden takaa kun autoin harrastaja tuttuja syynäämään nosturilla sen pohjaa, lappua täynnä, mutta muuten hyvä.
Tänään kävin katsomassa uudelleen kun omistaja oli läsnä. Akku oli niin kuollut kuin voi ikinä olla mutta virtaa annettiin sitten AUDISTA

...ajattelin jo hetken että CX:n sydän pysää lopulisesti noin järjettömästä tempusta ja mietein että pitäskö kuitenkin antaa virtaa mun XM:stä mutta olin niin herkässä mielentilassa siitä että XM V6 keittää jo muutenkin tällä kelillä kun sen vain sammuttaa kuumana niin en puhunut mitään. XM nimittäin puhkui kuumuuttaan virrat päällä siinä vieressä puhaltimet täysillä. XM takimmainen kansi pettää todella helpolla helteen takia kun se reppana ei jäähdy ollenkaan. Sammutuksen jälkeinen jälkilämpö moottorista ja pakosarjasta tekee pahaa takakannen tiivarille.
Noh, CX lähti käymään nätisti ja se piru ei edes juuri kilkuttanut ventiileistään vaikka kone on tämä Douvräänin hirvitys. Pumppu työnsi valaan ylös ripeästi ja varaajakin oli kunnossa sillä paineventtiilin raksatus oli hyvin erittäin siedettävä. Alle ei kustu LeHMää mistään, outoa, olikohan vuotokohdat pussitettu
Korkeuden säädin vastasi toooodella nöyrästi. Lämmityslaite toimi käsittämättömän hyvin joka on täysin epänormaalia seisonnan jälkeen.
Olikohan tässä nyt mitään järkeä?! Pyörän laakereista kuitenkin joku on ottanut nokkiinsa seisotuksen jälkeen, näin käy aina.
Tässä kuva valaksesta ja taustalla muuten soi just nyt Led Zeppelinin Moby Dick...
Joku varmaan tunnistaa vehkeen...
http://i638.photobucket.com/albums/uu10 ... y_Dick.jpg