Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

dieselauton käyttövoimavero alenee vuoden kuluttua
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=6878
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  citromes [ 30.12.2010 02:08 ]
Viestin otsikko:  dieselauton käyttövoimavero alenee vuoden kuluttua

Näin kirjoitti Iltalehti:

Dieseleiden vero alenee vuoden kuluttua

Keskiviikko 29.12.2010 klo 17.36

Yli puolen miljoonan dieselauton käyttövoimavero laskee vuoden kuluttua, kertoo liikenteen turvallisuusvirasto Trafi.
Henkilöautoilla alennus on 18 prosenttia. Kuorma-autoissa pudotusta tulee 29-45 prosenttia akselien lukumäärästä ja vetolaitteesta riippuen.
Pakettiautojen käyttövoimaveroon eli entiseen dieselveroon ei tule muutoksia. Trafin mukaan pakettiautojen käyttövoimavero on jo matala verrattuna henkilöautoihin.
Viime vuoden lopussa oli käytössä noin 460 000 dieselhenkilöautoa, 270 000 pakettiautoa ja 90 000 kuorma-autoa.
Uudet veroperusteet näkyvät verolipuilla jo tammikuun alusta lähtien, vaikka uudistus astuu voimaan vasta vuoden 2012 alussa.

STT

Miten muuten kun on kolmeakselinen CX-tissier ja jos sen rekisteröi kuorma-autoksi?aleneeko vero luvatut 45%?

Nyt jo dieselistä kerätään korotettua veroa .
Dieselin hinta on jo pilvissä ja tämmöstä palturia kirjoitellaan lehdissä. (uudet veroperusteet näkyy jo vuoden alussa vaikka uudistus alkaa vuonna 2012)

Mitenkä sitä sanotaan tuosta väestöryhmän puheista,josta tuo Katainenkin tulee...vastuu on kuuntelijalla! Toivottavasti ensi eduskuntavaalien jälkeen vastuuta on myös muillakin kuin kuuntelijoilla.

Kirjoittaja:  zX-files [ 30.12.2010 08:26 ]
Viestin otsikko:  Re: dieselauton käyttövoimavero alenee vuoden kuluttua

Tämähän se on ollut tarkoituskin: vuotuisesta krönttäverosta siirrytään kulutuksen verotukseen. Samalla muutkin kuin erittäin paljon isolla autolla ajavat saavat mahdollisuuden säästää dieselillä. Ainakin hetken ennenkuin ko autojen myynti loppuu. Eikä tuossa ajaminen kallistu, kaikille. Lisäksi on ihan turha valittaa dieselin hinnasta kun bensa maksaa 1.50e/l.

Kirjoittaja:  eskere [ 30.12.2010 21:30 ]
Viestin otsikko:  Re: dieselauton käyttövoimavero alenee vuoden kuluttua

Sikäli kun valtion veropolitiikkaa voin arvailla, niin dieselveron asteittaisen poiston vastapuolena on dieselpolttoaineen hinnan tuntuva korotus. Monessa euroopan maassa diesel onkin suunnilleen samanhintaista kuin bensiini.
Nyt vaalien lähestyessä koitetaan jollain kikkakolmosella lanseerata kansalaisille alemmista autoilun kustannuksista, mutta totuus on kuitenkin se, että diesel-autoilijan kulut tulevat nousemaan nykyisillä ajomäärillä. :(

Kirjoittaja:  zX-files [ 30.12.2010 22:09 ]
Viestin otsikko:  Re: dieselauton käyttövoimavero alenee vuoden kuluttua

Siis nykyisten d-autoilijoiden nykyisillä kilsoilla. Kaupparatsut kiroaa, mutta ne, jotka ovat pohtineet dieseliä tavalliseen käyttöön kiittävät :roll:

Kirjoittaja:  eskere [ 30.12.2010 23:59 ]
Viestin otsikko:  Re: dieselauton käyttövoimavero alenee vuoden kuluttua

No niin, nyt paljastui mitalin toinen puoli. Dieselin hinta nousee 10 cent/l, joten todellisuudessa dieselautoilu kallistuu nykyisestään melkoisesti.
Lainaa:
Keskisuomalainen: Otetaan esimerkiksi dieselauto, josta kannetaan keskimääräistä käyttövoimaveroa. Käyttövoimaveron määrä alenee siis 85 eurolla. Jos auto kuluttaa polttoainetta 6,0 litraa satasella, häviää käyttövoimaverossa säästetty raha noin 14 000 kilometrin jälkeen. Litraa pienemmällä keskikulutuksellakin raja tulee vastaan jo 17 000 kilometrin ajosuoritteella.


Koko juttu täällä:
http://www.ksml.fi/teemat/autot/liikenn ... 012/632089

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/