|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Jari79
|
Viestin otsikko: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 11:22 |
Viestit: 555 Paikkakunta: Lahti
|
|
Jos viime aikoina, niin mistä?
Itse innostuin taasen liikkumaan kunnolla. Eilen kaivelin fillarin varastosta ja käväisin pienen lenkin. Aamusta koiran kanssa normaalia pidemmältä ja reippaamin--> aikaa meni saman verran, kuin normilenkkiin madellen. Innostuksen puuskassa meinasin alkaa uimaan, juoksemaan, hiihtämään ja fillaroimaan. Kaveri yllyttää mukaan Tour de Helsinkiin loppukesästä, 140 km. Pitäisköhän? Näillä toimilla tähdätään painon pudotukseen, 75--> 72. (Liikkunut olen koko ajan, mutta tehot välillä aikas minimaaliset)
Saas nähdä miten käy. Viime keväänä oli sama juttu, mutta into lopahti kun tuli pitkä tauko muksun sairastelun vuoksi. Jos tänä vuonna sais piiskattua ittensä kunnolla vauhtiin vastoinkäymisistä piittaamatta.
Onko muita porukassa, jotka viihtyvät kesällä kevyen fillarin päällä, jossa on kapeat renkaat ja kippuratanko tai vastaavasti polvet ruvella fillarin kanssa mettäpolkuja rymyymässä?
Skoda Superb combi 1.5 TSI DSG
"Sitikat on ihan yhtä hyviä, kuin muutkin huonot merkit" Citikka Maken asentaja
|
|
|
|
 |
|
1-xantia
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 11:27 |
Viestit: 259 Paikkakunta: Rauma
|
En Kun on vielä talvi Ja käsi kipsissä, ei sovi ulkoiluvaatteet 
|
|
|
|
 |
|
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 13:14 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Jari79 kirjoitti: Näillä toimilla tähdätään painon pudotukseen, 75--> 72. Liikkuessahan käy sitten juuri päinvastoin, eli paino nousee. Jari79 kirjoitti: Onko muita porukassa, jotka viihtyvät kesällä kevyen fillarin päällä, jossa on kapeat renkaat ja kippuratanko tai vastaavasti polvet ruvella fillarin kanssa mettäpolkuja rymyymässä? Katufillari on ollut tavoitteissa, mutta ehkä jokusen vuoden päästä saattaa olla varaa moiseen, nyt ei. Maastopyörällä mennään siis toistaiseksi läpi vuoden, vaikka siinä nykyään kesäisin onkin katurenkaat. Metsässä pyörällä rämpimisen jätin aika lailla kokonaan vuosia sitten ja metsässä tulee liikuttua nykyisin lähinnä jalkaisin. Liikuntaan liittyen tänään posti toikin tämmöisen takuuvaihtona: Liitteet:
emit.jpg [ 67.52 KiB | Katsottu 8290 kertaa ]
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
|
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 13:34 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
Kippurasarvinen on alkanut taas kiinnostamaan, mutta maastofillarilla mennään toistaiseksi. Ja maastossa lähinnä sillä ajelenkin, useimmiten Kaupin Kanuunoiden keltainen paita päällä  1" leveät sliksit vetäsen alle kun kalenteri alkaa lähenemään kesäkuun ensimmäistä sunnuntaita, eli Pirkan Pyöräilyä. 130km lenkki on tullut kierrettyä 10 kertaa, ja 40km perhelenkki tyttären kanssa jo kolme kertaa. Tour de Tampereen olen ajanut vasta kerran, mutta jos ens syksynä koittais taas. Talvella ajelen vain työmatkaa kaupungissa, ja siihen hommaan mulla on Bilteman mattamusta Cruiseri  Toki sitä piti tuunata Biltema-logot ja etujarru poistamalla, flättipolkimilla, ape hanger -stongalla ja 2.35" leveillä Schwalbe Fat Frankeilla Pari kk sitten innostuin sulkapallosta, ja nyt piti jo mailakin päivittää pykälää paremmaksi. Ihan täysnanohiilikuituhärpäkkeeseen en raaskinut vielä sijoittaa 
|
|
|
|
 |
|
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 13:47 |
Viestit: 7832 Paikkakunta: Eurajoki
|
laakeri kirjoitti: Liikuntaan liittyen tänään posti toikin tämmöisen takuuvaihtona aa! Autosuunnistusta! Xantiallako? 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
|
jarruventtiili
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 14:34 |
Viestit: 217
|
|
Viihdyn konkelin satulassa ympäri vuoden, tämä ei ole mitään tilapäistä innostumista vaan ihan elämäntapa jo monelta vuosikymmeneltä. Tällä hetkellä on maasturi ja CC käytössä tarpeellisin hiluin varustettuna. Pyöräily ei muuten ole mikään halpa harrastus jos oikein hipostelemaan lähdetään.
|
|
|
|
 |
|
Jari79
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 15:13 |
Viestit: 555 Paikkakunta: Lahti
|
jarruventtiili kirjoitti: Viihdyn konkelin satulassa ympäri vuoden, tämä ei ole mitään tilapäistä innostumista vaan ihan elämäntapa jo monelta vuosikymmeneltä. Tällä hetkellä on maasturi ja CC käytössä tarpeellisin hiluin varustettuna. Pyöräily ei muuten ole mikään halpa harrastus jos oikein hipostelemaan lähdetään. Itseni luen enemminkin elämäntapafillaristiksi, mutta olosuhteiden pakosta fillarointi läpi talven ei ole mahdollista. Työmatkaa on fillarilla 23 km sivu ja siinä on aika kovilla kroppa ja aika, jos rupiaa päivittäin ajamaan, etenkin talvella. Jos matkaa olisi noin 12 km, niin työmatkat taittuisivatkin aina fillarilla. Mun katufillari ei ollut kallis. Ensimmäinen fillari oli ilmaiseksi saatu '80- luvun Pösö, jonka aivan väärä runkokoko kypsytti vehkeeseen viime kesänä ja meni vaihtoon. Kävi tuuri ja sain vaihdettua sen päittäin '80- '90- luvun taitteen Bianchiin, joka on aikansa laadukkaista osista koottu ja mikä tärkeintä, tismalleen oikean kokoinen. Koon tärkeydestä kertonee seuraava; viimeisenä vetona ajoin tuolla vääränkokoisella pösöllä töihin virkeänä ja hyvin voivana. Loppuviikosta sain alle Bianchin, lähtiessä väsytti ja olo oli sellainen, että flunssa on tulossa--> lopputuloksena 8 minuuttia nopeampi aika. Maasturina taas on '90- luvun Nishiki, johon ei ole mahdottomia tullut osteltua. Tämän vuoden suunnitelmiin kuuluu toisten vanteiden hommaaminen, jossa olisi päällä metsään sopivat renkaat ja rataspakka, toisissa taasen vastaava combo enemmänkin tielle. Toistaiseksi harrastus on siis ollut melko edullista. Kuten jarruventtiili mainitsi, niin rahaahan noihin saisi kulumaan vaikka kuinka ja paljon. Nykyiset pyörät ovat ihan ok kunnossa, vaatinevat silloin tällöin pientä hoivaa, ei muuta. Tämän kesän ohjelmistoon on yritetty yllyttää osallistumaan moisiin mittelöihin; http://www.triforfun.fi/http://www.tourdehelsinki.fi/Koskaan en ole ollut. Toisivathan nuo tavotetta harjoitteluun.
Skoda Superb combi 1.5 TSI DSG
"Sitikat on ihan yhtä hyviä, kuin muutkin huonot merkit" Citikka Maken asentaja
|
|
|
|
 |
|
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 15:58 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
Tässä linkit pariin täkäläiseen mittelöön. Tour de TamperePirkan PyöräilyToi yöpirkka on kans ihan kokemuksen arvoinen 
- Xsara Break Exclusive 2001 (ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006) - ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
|
|
|
|
 |
|
Jari79
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 16:55 |
Viestit: 555 Paikkakunta: Lahti
|
|
Paljos tolla Tampereen Tourilla mahtaa olla pituutta? Tuokin voisi olla hyvä, Pirkka tietysti ja ja ja...
Myykö joku jossain aikaa???
Skoda Superb combi 1.5 TSI DSG
"Sitikat on ihan yhtä hyviä, kuin muutkin huonot merkit" Citikka Maken asentaja
|
|
|
|
 |
|
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 17:06 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
Tampereen touri on 8 tuntia maastoajoa. Matkaa kertyy n. 80km. Touri ajetaan ryhmissä, ja ryhmän voi valita oman kunto-/taitotason mukaan. Viime vuoden tourin höpinöitä löytyy fillarifoorumilta: http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=39434
- Xsara Break Exclusive 2001 (ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006) - ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
|
|
|
|
 |
|
Oldis
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 18:46 |
Viestit: 832 Paikkakunta: Imatra
|
|
Helkama Kulkuri vm 07 8 vaihdetta ja napa dynamo
Sen otan käyttöön kun pyörätiet on sulat.
Ei enää C5 farkkua. Minulla 02 mallinen 206 pösö. Vaimolla 207 Peugeot Sport vm 06
|
|
|
|
 |
|
xs2jammu
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 01.02.2011 22:30 |
Viestit: 983 Paikkakunta: Vihti
|
Igor kirjoitti: Tässä linkit pariin täkäläiseen mittelöön. Tour de TamperePirkan PyöräilyToi yöpirkka on kans ihan kokemuksen arvoinen  Yöpirkka on vielä ajamatta ja vähän on harkinnassa tälle vuodelle. Katsotaan jos olis vapaa viikonloppu eikä muuta aktiviiteettia tiedossa.
|
|
|
|
 |
|
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 02.02.2011 08:58 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
|
Eilen tuli pyöräiltyä vain muutama kilometri ja sekin pätkissä, mutta tuli kyllä illalla käytyä juoksemassa 7 kilsan lenkki. Prkl kun on rapakunnossa näin talvella, porukan hitaimpia. Keli oli kyllä loistava ja usein talvella hankalaksi muodostuva vaatetusvalintakin osui suhteellisen hyvin kohdilleen.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
|
Jari79
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 02.02.2011 09:02 |
Viestit: 555 Paikkakunta: Lahti
|
|
Tuolla fillarifoorumilla on tullut notkuttua jonkin verran.
Tänään aamulla suunnitelman mukaisesti fillarilla töihin. Kokonaismatka 23,06 km ja matka loppui juuri sopivasti. Lopussa oleva kahden kilometrin loiva nousu teki tehtävänsä. Tavoite oli tulla ajamalla koko matka ja siinä onnistuin. Fillari vaatii hieman hoivaa; keskiö jostain syystä antaa hieman periksi/ väljää ja jostain syystä etuvaihtajan säätö mettässä. Kivaa oli!
Skoda Superb combi 1.5 TSI DSG
"Sitikat on ihan yhtä hyviä, kuin muutkin huonot merkit" Citikka Maken asentaja
|
|
|
|
 |
|
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 02.02.2011 09:47 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
Tänään poikkeuksellisesti kävelin töihin, kun tuntuu et fillarointi vaan pahentaa viime vknlopun Himos-keikalla kipeytyneitä pohkeita. Työmatka ei ole kuin vajaat pari kilometriä, joten eipä tuota kauan kävele. Talvisin on tullut käytyä myös fillariseuran järjestämillä spinning-tunneilla, mutta taitaa huominen jäädä noiden pohkeiden takia väliin. Kun ei osaa ottaa silleen kevyesti... Aamulehdessä väittivät joku aika sitten, että spinningissä kuluu n. 270kcal puolessa tunnissa, mutta kyllä Suunto valehtelee mulle tunnissa semmoset 700-800kcal lukemat 
- Xsara Break Exclusive 2001 (ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006) - ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
|
|
|
|
 |
|
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 02.02.2011 09:57 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Igor kirjoitti: Työmatka ei ole kuin vajaat pari kilometriä, joten eipä tuota kauan kävele. Kesäkelillä noin lyhyellä matkalla ajallinen ero kävelyn ja pyöräilyn välillä on tosiaan olematon, mutta kesällä jonkinnäköinen ero voi tulla. Edelliseen työpaikkaani kun tuli silloisesta asuinpaikasta yksi kesä ahkerasti fillaroitua (ja muulloin vähemmän ahkerasti), niin tuhraantui 15-20 min riippuen siitä, kuinka reippaasti jaksoi pyöräillä. Jalkaisin sama matka (~8 km) veikin sitten aamutuimaan jo 40-45 min.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
|
2cvkimmo
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 02.02.2011 09:59 |
Viestit: 3465 Paikkakunta: Vallis Gratiae
|
Igor kirjoitti: Toki sitä piti tuunata Biltema-logot ja etujarru poistamalla, flättipolkimilla, ape hanger -stongalla ja 2.35" leveillä Schwalbe Fat Frankeilla Mulla on retroprojektina 60-lukuinen perinteinen miestenpyörä, sellainen ns. hollantilaismalli. Valmistajakin on täysin tuntematon, luultavasti laite on norjalainen. 98% alkuperäishyväkuntoinen metallivihreä-kerma-värityksellä, kaksihaarainen seisontatuki ja kaikki. Olen hiukan katsellut noita Schwalben balloon-renkaita, joko Fat Frankeja tai Big Appleja jos vähän tuunailisi. http://www.velorbis.com/classic-vintage ... -tire-bikeantaa suuntaa ajatuksille. 
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81 Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
|
|
|
|
 |
|
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Innostuitko? Lähetetty: 02.02.2011 10:13 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
Komeita värkkejä tommoset  Noi Fat Frankit on kyllä yllättävän hyvät ajaa, ja näyttää aika massiivisilta  Kulkee suht kevyesti, eikä tartte olla turhan tarkka rotvallien kanssa. Eikä mulju alla, vaikka pidän niissä vajaan parin barin paineita. Speksejä katsoen ne on pirun painavat, kun vertaa vaikka Schwalben vastaavan kokoisiin maastogummeihin, mutta ne oli silti selkeesti kevyemmät kuin ton Bilteman Cruiserin alkuperäiset 1.95" pingpongit 
- Xsara Break Exclusive 2001 (ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006) - ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
|
|
|
|
 |
|
|