|
Kirjoittaja |
Viesti |
kanttori
|
Viestin otsikko: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 09.02.2011 23:05 |
Viestit: 74
|
Auton omistamisen riemua... Citroen C5 hdi farmari 2002, ajettu 335 tkm. Vuoden aikana vaihdettu mm. laturi ja se se kuuluisa siimapyörä. Tarttis teettää, nimenomaan, multa onnistuu vain tankkaaminen ja maksaminen...
- jakopään remppa (usempi satanen) - normaalit huoltotyöt - vilkuviiksi tsydeemi hajosi, uusi osa 620 euroa, plus työt. - katsastus - uudet suvigumit
Ostaisko joku halvalla heti pois vai vienkö paaliin...
t. olli s
|
|
|
|
 |
Bumper
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 09.02.2011 23:34 |
Viestit: 874 Paikkakunta: Uusikaupunki
|
Jösses minkä hintainen tuo vilkkuviiksi... Kannattaa varmaan hakea käytettyä jostain? Jakopään remppa vesipumppuineen ja kiristinrullineen voi tosiaan muutaman satasen maksaa, normaalit huoltotyöt ei varmaan teetettynäkään hirveästi kustanna.. Olettaen että näillä tarkoitetaan öljyjen, nesteiden ja suodatinten vaihtoa, yms. paikkojen rasvailua/voitelua/herkistelyä? Katsastuksen luulisi onnistuvan keneltä tahansa, senkun ajat auton asemalle ja maksat... Kesärenkaita saa käytettynä halvalla, ja vaihdon luulisi onnistuvan keltä tahansa. Vaihtoehtona halvat kiinanrenkaat, joita myös saa halvalla, bonuksena asentavat varmaan samaan hintaan uudet renkaat alle kaikissa kunnon rengasliikkeissä. Kaipa ne kiinalaisetkin välttävät jos rauhallisesti ajelee. Älä ainakaan paaliin pistä, tarjoan tältä istumalta 500€ jos auto on muuten kaikin puolin kunnossa ja siisti. 
Xantia 1.8i, C5 2.0i, BX 16 TRS, BX 16 GTI
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 00:22 |
Viestit: 2203 Paikkakunta: Laukaa
|
Jos olet luopumassa autosta, laita hp vaikka yv:llä tai sp roen( mauku )suomi24.fi
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
kanttori
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 00:40 |
Viestit: 74
|
Jo kaksi ostotarjousta, hienoa. Olen kyllä ihan tosissaan autosta luopumassa, mutta kun pitäisi vielä pari kuukautta kestää, että pääsisi prätkäkauden alkuun... Jakohihnan remppa olisi kilometrien puolesta n 4 000 km päässä, mutta kilometrejä tuppaa tulemaan vähintään 500 / viikko, niin jakopääremppa tulee väistämättä eteen ennen myyntiin saamista. Ja siitähän ei rahojansa kuitenkaan pois saa. Ja siihen päälle nämä kaikki murheet mitä tässä vastaan on viime aikoina tullut. Auto on no, siisti ja siisti. Takakulmassa on kyllä pieni lommo ja matkustajan ovessa samoten pieni jälki. Hydet pysyy kyllä sisällä. Kuskin puoleisen peilin sähkölämmitys ei pelaa eikä tietenkään se takalasin aukaisu, pesuri / pyyhin ja lämmitys pelaa kyllä ihan OK. Muuten sähköt kyllä pelaa, myös alkuperäinen vakkari. Orggis radio on kyllä aika surkea, mutta lisävarusteena siihen on USB-boksi liitettynä, joka toimii ihan mallikkaasti. Vähän hitaasti kyllä, mutta pelaa.
No jatketaan pähkäilyä...
Auto on muuten Somerolla ja käy säännöllisesti viikoittain Tampereella.
olli s
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 14:03 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Mulla on vuoden takainen kuitti C5:n nokkaremmin vaihdosta jossa vaihdettu nokkaremmi ja vesipumppu ja jotain tilpehööriä. Työ on osineen Vantaksen Autohuollossa. Hinta on töineen/osineen 500.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 17:29 |
Viestit: 2203 Paikkakunta: Laukaa
|
Jos haluat pitää C5:n vain vuoden-pari, niin tässä säästöehdotus: kanttori kirjoitti: - jakopään remppa (usempi satanen) - normaalit huoltotyöt - vilkuviiksi tsydeemi hajosi, uusi osa 620 euroa, plus työt. - katsastus - uudet suvigumit
Ostaisko joku halvalla heti pois vai vienkö paaliin...
t. olli s -jakopää, pelkkä hihnan vaihto 150€ + hihna -vilkkuviiksi Nettiautosta uusi osa alle 400€/tarjous, vaihtotyö ei kovin kallis http://www.nettivaraosa.com/auton-varaosat/693682-Öljyn ja suodattimien vaihto 100-150€ -katsastus n.60€ + mahdolliset korjaukset -suvigummit alk. 150€ Vaikka vaihdat autosi "uuteen" käytettyyn, seuraa osa noista kuluista mukana. Usein on heti tehtävä huolto, katsastus tulee vastaan alle vuoden, renkaita on ostettava, joskus se hihnakin on vaihdettava, joissakin merkeissä useammin kuin Citroeneissa. Ja vaihtokaupassa on käytettävä rahaa; samanarvoisia autoja autoliike vaihtaa n. 2000€:n välillä ja kalliimpiin tarvii rahaa vielä enemmän Olet ehkä suotta nyt alamaissa noiden "vikojen" kanssa, laita C5 kuntoon ja elämä hymyilee 
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
cxtb2
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 18:39 |
Viestit: 1722 Paikkakunta: Korpilahti
|
Alkaako C5:tkin olemaan siinä iässä, että niitä pitää olla 2 kpl. kun toisella ajaa, niin voi toista huoltaa / kunnostaa rauhassa... tai sitten se toinen on varaosa varastona... ja niillä, joilla on "tonttia", se 3:mas on varaosina, kun toista huolletaan, kunnossa olevalla ajetaan? ittellä on jo melkeen tapana, että sen ekan kaveriksi tulee aika pian toinen, josta saa osia  ja sitten vielä haalitaan irto-osia, kun sattuu edullisesti kohdalle nuo XM V6:t on ehdottomasti helpoimpia ja halvimpia kulkineita, mitä olen koskaan hankkinu, varsinkin jos vertaa niille kertyneihin ajokilometreihin nojoo, onhan niissäkin ollut alkutaipaleella laittamista, mutta se oli tiedossa. toisaalta ajokuntoon saattaminen oli helpompaa kuin aluksi arvioin. Suureksi osaksi Kiitos tämän foorumin käyttäjien antaman avun. (nojoo, tämä meni taas off-topic...)
Viimeksi muokannut cxtb2 päivämäärä 10.02.2011 18:46, muokattu yhteensä 1 kerran
CX 25 TRD Turbo2 Break "TummaTRD", CX 25 GTI Turbo2, XM V6 "MustaKuukka", MG ZS Luxury -22 Varalla: CX 25 Break "UA2", CX 25 GTI Turbo2, CX 25 TRD Turbo2 Break "UA" Veturi: Discovery2
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 18:43 |
Viestit: 2203 Paikkakunta: Laukaa
|
cxtb2 kirjoitti: Alkaako C5:tkin olemaan siinä iässä, että niitä pitää olla 2 kpl. kun toisella ajaa, niin voi toista huoltaa / kunnostaa rauhassa... tai sitten se toinen on varaosa varastona... ja niillä, joilla on "tonttia", se 3:mas on varaosina, kun toista huolletaan, kunnossa olevalla ajetaan? ittellä on jo melkeen tapana, että sen ekan kaveriksi tulee aika pian toinen, josta saa osia  ja sitten vielä haalitaan irto-osia, kun sattuu edullisesti kohdalle nuo XM V6:t on ehdottomasti helpoimpia ja halvimpia kulkineita, mitä olen koskaan hankkinu, varsinkin jos vertaa niille kertyneihin ajokilometreihin (nojoo, tämä meni taas off-topic...) Just noinhan se menee kun se oikein menee..... 
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
kanttori
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 22:37 |
Viestit: 74
|
Kiitos näistä kannustuksista. Olin tosin jättänyt ehkä kaikkein olennaisimman kertomatta, kyseinen citroen on tarkoitus hävittää joka tapauksessa kevään aikana ja yrittää pärjäämistä yhdellä autolla. Pointti oli se, että jos auton korjaamiseen rupeaa menemään yhtä paljon kuin rahaa kuin sen arvoon, niin kannattaako sitä vaivaa nähdä ja ajaa vain ja toivoa, että ne todelliset tarpeelliset paikat kestävät siihen asti ja kärrätä vehje sitten iloisena ekotekohenkisyydessä kierrätykseen.
Mutta koska tunnelin päässä on nähtävissä hieman valoa ja autolle on jo ostajakandejakin ilmaantunut, niin ehkä tässä jaksetaan vielä uskoa tulevaisuuteen.
Ja niin, nyt se poltti ajotieturista kerralla kaksi polttimoa, raivostuttavaa, mutta oh la la ilmeisesti diagnoosiin kuuluvaa...
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 10.02.2011 23:05 |
|
Alussa mun ZX taisi olla korjaamolla enemmän kuin kotona, ja eka vuonna siihen meni rahaa - hmm no jonkun verran  , mutta nyt se on täydellinen 
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 11.02.2011 09:55 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
kanttori kirjoitti: Pointti oli se, että jos auton korjaamiseen rupeaa menemään yhtä paljon kuin rahaa kuin sen arvoon, niin kannattaako sitä vaivaa nähdä ja ajaa vain ja toivoa, että ne todelliset tarpeelliset paikat kestävät siihen asti ja kärrätä vehje sitten iloisena ekotekohenkisyydessä kierrätykseen. Jos tuolta kantilta asiaa katsotaan, niin eihän Xantioihin kannata enää ostaa uusia renkaita. Jos saattuu nimittäin samana vuonna sekä kesä- että talvirenkaiden vaihtaminen, niin menee jo yksistään niiden hankinta-arvo monen Xantian arvon yli. Eikä BX:iä kannata tankata edes, kun tankillinen bensaa maksaa saman verran kuin BX!
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 11.02.2011 14:59 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Heh, tosiaan, vanhaa Sitikkaa ei kannata edes tankata koska tankillinen on sen kotteron arvo.
Kiintoisaa että jossain on paja joka vaihtaa öljyt kalliilla (100-150) ja nokkaremmin halvalla (150). Tuo mun esimerkki oli halvasta pajasta ja vesipumppuineen tuo homma kannattaa tehdä ja rulliakaan ei kannata pihdata. Näimpä tässä juuri pari vkoa sitten auton jossa remmi kesti mutta rulla ei ja niimpä venttiilikoneisto pysäs.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Veiskö sitikan paaliin... Lähetetty: 11.02.2011 17:24 |
Viestit: 2203 Paikkakunta: Laukaa
|
Cikatti kirjoitti: Kiintoisaa että jossain on paja joka vaihtaa öljyt kalliilla (100-150) ja nokkaremmin halvalla (150). Tuo mun esimerkki oli halvasta pajasta ja vesipumppuineen tuo homma kannattaa tehdä ja rulliakaan ei kannata pihdata. Näimpä tässä juuri pari vkoa sitten auton jossa remmi kesti mutta rulla ei ja niimpä venttiilikoneisto pysäs. Kanttorilla luki: normaalit huoltotyöt, -laskin siihen: öljyt mootoriin, suodattimet; ö-suodatin, p-a suodatin, raitisilmasuodatin + vaihtotyöt. Kyllä tuohon hommaan saa satasen menemään, ja jos vielä tarvitsee apulaitehihnan, niin jo vain tuo raha pajalla menee. - naapurissa on verstas, joka vaihtaa kaverille koko paketin (remmi-vesipumppu-rullat) Rellu Laguna 16v:n hintaan 150€. Ajattelin, että pelkän remmin saa varmaan samaan hintaan vaihdettua hdi:n muuallakin jos vain suostuvat vaihtamaan. Jos autoa ei meinaa pitää kuin hetken aikaa, niin rullien ja vesipumpun automaattinen uusinta joka hihnan vaihdossa on rahan tuhlausta. Rullat voi pyörittää ja niiden kunnon siitä arvioida. Itse en ole vaihtanut uusia rullia enkä vesipumppua kuin tarvittaessa. Reiluun miljoonaan Sitikka-ajokilometrimäärään on vain yksi vesipumppu tarvinnut vaihtaa remmien vaihdon välissä ja muutaman kiristimen rullan takapihan varaosa-autosta remmin vaihdon yhteydessä. Tee-se-itse mies/nainen ei tietenkään maksa työstä mitään, ainostaan varaosien hinnan  . Pieniä lisäkuluja tosin tsi-duunarille tulee lisäksi autotallin rakentamisesta, työkaluista, sähköstä, vakuutuksesta, kiinteistöverosta, kiinteistön huolto-ja korjauskuluista 
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
|
|