Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Ruokaketju
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=12&t=7257
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  eskere [ 10.02.2011 19:08 ]
Viestin otsikko:  Ruokaketju

Meni tuo Putkimiehen miksi kysymys leipäkeskusteluksi vaikka aloittajalla ei ollut ruokaongelmaa laisinkaan...... :o

Aletaan tässä ketjussa puhumaan ruuasta ja ruuan hankintaan liittyvistä jutuista. :)

Olen miettinyt että uskallanko ostaa Lidlistä saksalaisia kananmunia, kinkkua ja bratwursteja, kun Saksassa on ollut se dioksiinikohu.
Missä muissa elintarvikkeissa tuoda myrkkyä vielä onkaan? :x

Onneksi ei enää tarvitse ostaa äidinmaidonkorvikeita, varsinkaan kiinalaisia, kun niissä oli käytetty melamiinia, ja eikö sitä ollut myös kahvissa ja teessäkin? Kaikenlaista myrkkyä ne ruokaan laittavatkin parantaakseen ruuan ulkonäköä. :x

Onneksi suomessa valvotaan elintarviketuotantoa tarkasti, ja meillä ei ole pelkoa tuollaisista myrkkyruuista. Eilen tv:n pääuutislähetyksessäkin näytettiin kuinka Elintarvikeviraston pääjohtaja Jaana Husu-Kallio oli itse täällä Jyväskylän Valiolla tekemässä pistokokeita elintarvikkeiden puhtaudesta. :)
Jutussa taisi olla myös maininta omavalvonnan lisäämisestä elintarviketjun alkupään ja kaupan välille, jolloin viranomaisvalvonta jäisi vähemmälle. Mitenkähän tuo onnistuu, pysyykö taso hyvänä jatkossakin :?:

Kirjoittaja:  Lemon [ 10.02.2011 19:18 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Haha joo aloitetaan vaan taas ruokaketju. Johan näistä kiisteliin vuosi pari sitten, mm Maalahden limpusta keskusteltiin silloinkin, mutta onhan sen jälkeen tapahtunut ja mm. hiilihydraatiton yleistynyt ja tavallisen peruskotiruoan arvostus noussut

Kirjoittaja:  Igor [ 10.02.2011 20:13 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Joo, kaikenlaisia myrkkyjä tosiaan, mm. E621 löytyy yllättävän monesta tuoteselosteesta.

Kirjoittaja:  kokemjne [ 10.02.2011 21:14 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

8-) ei kiinnosta numerot vaan se mikä maistuu suussa . leikkiöön puska jänistä , minä paistan sian kylkee ja potattia ja juon kaljaa. jos sattuu joku heinä kohdalle ,niin saatan heittää sen suuhun ja jopa syödäkkin riippuen mausta.
tuli muuten mieleen nuo eskimot ja varsinkin INUIITEIKSI kutsutut. tuo heinän syönti lienee harvinaista heidän keskuudessaan ja silti ikää kertyy sadan pintaan järjestään.
tietysti tuo "omega kolmonen"kaloista saatuna tietenkin korvaa " kaiken " muun.
eli. syököön puska heinänsä ja muutkin mauttomat aikaansaannoksensa , minä syön kaikkea mahdollista suomalaista perus-vihannesta maun mukaan ja kittaan kaljaa kossun kanssa tai ilman ja heitän mielelläni veivini mieluummin seitenkymppisenä ja hyvin syöneenä kuin satavuotiaana kituutaen heinillä. :twisted:

Kirjoittaja:  Igor [ 10.02.2011 21:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Mä en syö kalaa, enkä juo kaljaa. Kossu ja sen korvikkeet kyllä menee, mutta muuten nautiskelen aika vähän viljatuotteita. Syön pääasiassa sitä mitä ihminen on valtaosan evoluutioistaan syönyt, eli maaeläimiä. Ehkä mä sit elän yhtä pitkään kuin keskiverto neandertalilainen :D

Korvikkeista en tykkää, ja vaikkei toi natriumglutamaatti (E621) mulle oireita aiheutakaan, niin suosin silti aitoja makuja.

Kirjoittaja:  Keitere [ 10.02.2011 21:40 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Viski on paras mallasjuomista. Kevytkossulla voi ryypätä rypyt sileeksi.

Kirjoittaja:  Keitere [ 10.02.2011 21:42 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Eli välittömästi aiheesta sivuun.... :twisted:

Kirjoittaja:  Oldis [ 10.02.2011 22:28 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

viskiä :lol: haa,huomenna perjantai :D

Kirjoittaja:  Xari [ 11.02.2011 00:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

eskere kirjoitti:
Olen miettinyt että uskallanko ostaa Lidlistä saksalaisia kananmunia, kinkkua ja bratwursteja, kun Saksassa on ollut se dioksiinikohu.
Missä muissa elintarvikkeissa tuoda myrkkyä vielä onkaan? :x


Kotimaisissa silakoissa, ja reilusti enemmän kuin sakun bratwurstissa :roll:

Ja noi Koken eskimot on tosi tervettä sakkia vaikka ruoka on täkäisten terveysvalistajien mukaan lähes syömäkelvotonta.

Kirjoittaja:  miki [ 11.02.2011 00:56 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Hyvä eskere, tämä on oikein hyvä keskustelunaihe tällä muuten niin kylmän kliinisellä palstalla :mrgreen: .
Minulle on elävästi jäänyt mieleen keskustelu jonka kävin nuorena kloppina eräään ranskalaislääkärin kanssa. Hän oli vahvasti sitä mieltä että yhdistämälla ranskalainen ruokakulttuuri suomalaisen vessakulttuurin, kaikenlaisilta ruoansulatus- ym. vatsan toimintaan liittyvistä ongelmista päästäisiin.
Suomessa ruokatunti tarkoittaa yleensä n. puolta tuntia jonka aikana pitää hakeutua lounaspaikkaan, syödä ja rientää takaisin työpaikalle. Vessa taas on suomalaiselle pyhättö joka pidetään puhtaana, ja siellä viihdytään.
Muista ranslalaisista en tiedä, mutta ystäväni, Lyonin puhelinlaitoksen työntekijä, ajeli ruokatunneilla rauhassa läpi kaupungin kotiinsa jossa vaimo oli valmistanut maukkaan kolmen ruokalajin aterian. Söi, otti pienet nokoset ja lähti takaisin töihin. Ranskalaiset vessat taas ovat yleensä haisevia, törkyisiä, eikä niissä tulisi mieleenkään viipyä sekuntiakaan kauemmin kun on tarve. Joskus on pelkkä reikä lattiassa. Vessakäynti on siis sielläpäin yleensä todella ripeä toimenpide josta voi seurata ongelmia aivan kuten kiireellä hotkimisestakin.
Menihän taas pohdiskeluksi :lol:

Kirjoittaja:  Lemon [ 11.02.2011 09:32 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

miki kirjoitti:
ystäväni, Lyonin puhelinlaitoksen työntekijä, ajeli ruokatunneilla rauhassa läpi kaupungin kotiinsa jossa vaimo oli valmistanut maukkaan kolmen ruokalajin aterian. Söi, otti pienet nokoset ja lähti takaisin töihin.

No en kyllä sitten takuulla ikinä koskaan milloinkaan!!!!! alkaisi ranskalaisen vaimoksi!

Kirjoittaja:  laakeri [ 11.02.2011 09:41 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

miki kirjoitti:
Suomessa ruokatunti tarkoittaa yleensä n. puolta tuntia jonka aikana pitää hakeutua lounaspaikkaan, syödä ja rientää takaisin työpaikalle.
Voinko jo tässä iässä sanoa "wanhaan hyvään aikaan"? No kuitenkin, kun joskus olin kesätöissä tehtaalla kaupungin ulkopuolella, eikä liukuvia työaikoja ollut siellä työntekijöillä käytössä, niin silloin oli käytössä tunnin ruokatauko, joka oli kerrassaan loistava. Korjaamorakennuksen yläkertaan tehdaskuppilaan syömään lounas ja sen jälkeen puolen tunnin tirsat joko pukuhuoneen penkillä tai tehtaan rannassa kelistä riippuen. :)

Liukuvan työajan käyttöönotto tietenkin teki sen, ettei enää malttanut sitä ylimääräistä puolta tuntia käyttää nukkumiseen, vaan tuli se siirrettyä aina kotiinlähdön aikaistamiseen. Myöhemmin pomon hommissa toisella tehtaalla ei ollutkaan ruokatunnilla liukumaa ja kyseinen tehdas on kaupungissa, joten siellä tuli useimmiten se tunti käytettyä tehokkaasti kaupungilla lounastamiseen. Joskus harvoin tuli tehdaskuppilassa käytyä ja sen perään hetkeksi nostettua jalat pöydälle omassa konttorissa.

Kuitenkaan ei tuntunut mitäänä merkittävää eroa noilla olevan elimistön toimintaan, paitsi se, että ilman ruokatuntitorkkuja oli iltapäivälläkin pirteä, vaikka olisi edellisenä yönä tullut nukuttua vähän/huonosti. Kunnon yöunien jälkeisinä päivinä ei merkittävää vaikutusta. Pitkän aikavälin vaikutuksiin en ota kantaa. Ja edelleenkin syön kaikkea, mikä on hyvää - ja syön sitä paljon. Nam.

Kirjoittaja:  cuisinier [ 11.02.2011 11:36 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Igor kirjoitti:
Joo, kaikenlaisia myrkkyjä tosiaan, mm. E621 löytyy yllättävän monesta tuoteselosteesta.

Teollisuuden käyttämä, synteettinen E621 on kannattavaa bisnestä, sillä se on helppo ja halpa tapa saada teollisen prosessin heikentämiin raaka-aineisiin makua. Lisäksi E621 sitoo tehokkaasti vettä itseensä. Tuotteeseen lisätyllä vedellä ruokaan saadaan helposti lisää painoa ja näin tuotteesta voidaan pyytää isompi hinta.
Synteettinen natriumglutamaatti ja esimerkiksi tomaateissa esiintyvä, luontainen glutamaatti eivät ole kuitenkaan täysin sama asia. Synteettisestä E621:stä on kiistelty jo vuosikymmeniä sen aiheuttamien erilaisten oireiden vuoksi.
Natriumglutamaatin aiheuttamia mahdollisia oireita:
Päänsärky, migreeni, huimaus, astmaoireet, hengenahdistus, vatsakivut...
Lähteet: EVIRA, Migreeniyhdistys, HUS, Antioksidanttiklinikka
Aineelle voi myös allergisoitua. E621 kiellettiin vauvojen ja pikkulasten ruoista lähes 15 vuotta sitten, mutta esimerkiksi kouluruoassa aine on yhä yleisesti käytetty mauntehostaja.

Kirjoittaja:  miki [ 11.02.2011 12:13 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Lemon kirjoitti:
miki kirjoitti:
ystäväni, Lyonin puhelinlaitoksen työntekijä, ajeli ruokatunneilla rauhassa läpi kaupungin kotiinsa jossa vaimo oli valmistanut maukkaan kolmen ruokalajin aterian. Söi, otti pienet nokoset ja lähti takaisin töihin.

No en kyllä sitten takuulla ikinä koskaan milloinkaan!!!!! alkaisi ranskalaisen vaimoksi!


Nooh, älä takerru pikkuseikkoihin. Kärjistin hieman, kyllä kyseisellä pariskunnalla rukavuorot menivät usein toisinkinpäin, ja ollessani heillä kylässä pitempiä aikoja minä valmistin sapuskat. Pointti ei ollut sovinismi, vaan se että ruokailuun käytettiin riittävästi aikaa, ja raaka-aineet haettiin torilta eikä eineshyllystä.

Kirjoittaja:  xantiano [ 11.02.2011 15:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Suomessa valvotaan kaikenlaista mutta taannoisen hullunlehmäntaudin aikana tuli ilmi, että suomeen saa kuka tahansa tuoda eu alueelta 100 000e arvosta lihaa jota ei erän pienuuden vuoksi missään tutkita. Tämän tiedon jälkeen en ole syönyt karvakäsien paikoissa kuin pakon edestä ja samoin olen väistellyt kaikkia epäilyttävän edullisia ruokapaikkoja.

Kirjoittaja:  Igor [ 11.02.2011 15:56 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Vähintään kerran viikossa tulee kebabbia syötyä, ja vieläkin olen hengissä :)

Kirjoittaja:  Igor [ 11.02.2011 15:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

cuisinier kirjoitti:
E621 kiellettiin vauvojen ja pikkulasten ruoista lähes 15 vuotta sitten, mutta esimerkiksi kouluruoassa aine on yhä yleisesti käytetty mauntehostaja.


Muistelen että Tampereella ton käytöstä luovuttiin kouluruoissa tossa vuosi pari sitten.

Kirjoittaja:  laakeri [ 12.02.2011 09:13 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

cuisinier kirjoitti:
Aineelle voi myös allergisoitua. E621 kiellettiin vauvojen ja pikkulasten ruoista lähes 15 vuotta sitten, mutta esimerkiksi kouluruoassa aine on yhä yleisesti käytetty mauntehostaja.
Ei tainnut olla meidän yläasteella eikä lukiossa tai sitten molemmissa noista oli laitettu ruokaan vielä lopuksi maunpoistajaa. :roll:

Ammattikoulussa olikin hyvät pöperöt - kiitos samassa koulussa suurtalouskokeiksi opiskelevien ja heidän opettajiensa. Ammattikorkeakoulussa varmaankin Amica lykkäsi kaikki mahdolliset kemikaalit ruokaan, oli silti ihan syötävää. Nykyisinhän Amica on lopettanut E621:n käytön. Nykyisessä opiskelupaikassa on tarjolla ruokaa sekä Sodexon että opiskelijayhdistyksen ravintoloissa ja niissä se tärkein täyttyy: ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi. Jälkimmäinen pätee erityisesti opiskelijayhdistyksen ravintolassa. Kemikaalien käytöstä ei ole kuitenkaan tietoa, mutta toivotaan, että opiskeluajan pysyy hengissä edes. ;)

Kirjoittaja:  ealab [ 12.02.2011 10:16 ]
Viestin otsikko:  Re: Ruokaketju

Tiedän "karvakäsi"- paikan, johon lihakset hankitaan paikallisesta marketista. Tai on hankittu.
On sitten kokonaan toinen luokka, liikutus ja aihe nuo lisäaineet, mitä sitten ovatkin. Niin "jossainvinkuintiassa", kuin muuallakin on oivallinen konsti "hävittää" ongelmajätteet syöttämällä vähin erin niitä ihmisillekin ravinnon mukana. Joko suoraan tai luonnon kautta. Joskus käy käry. Nyt Islannissa viimeksi?.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/