Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Visa GT
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=17&t=18704
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Keuhko [ 31.07.2014 21:04 ]
Viestin otsikko:  Visa GT

Jees, eli tuli tuossa kuukausi takaperin haettua Pete H:lta Citroen Visa GT jonka laiton ajattelin tässä lähiaikoina aloittaa mutta ensin tarvis vähä apuja sen historian selvityksessä, minkään näkösiä papereita tai muutakaan kirjallisuutta ei nimittäin mukana tullut.
Eli jos joku tietää mitään hopean värisestä, EIJ-736 rekisteritunnuksen omaavasta Visa GTstä tai omaa jonkun näkösiä papereita kyseiseen kikottimeen, informaatio on enemmän kuin tervetullutta :D

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 31.07.2014 21:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Visa GT

Trafi tietää, eikä ole edes kallista:
http://www.trafi.fi/tieliikenne/asiointi/henkiloasiakkaalle/sahkoiset_palvelut/ajoneuvotietopalvelut

Kirjoittaja:  Keuhko [ 31.07.2014 21:15 ]
Viestin otsikko:  Re: Visa GT

Tiedossa on kaikki asiat mitä trafikin tietää, auto on viimeksi katsastettu turkulaisen rouvan toimesta vuonna 2001, pudonnut rekisteristä 2003 ja rouva on ilmoittanut Trafille myyneensä ajoneuvon. Ja tähän historian tiedot Visasta loppuvatkin. Eli tästä lähdetään :D

Kirjoittaja:  jptcool [ 01.08.2014 01:39 ]
Viestin otsikko:  Re: Visa GT

Se on meikäläisen vanha pirssi. Ostin sen konevikaisena joskus 90-luvun alkupuolella.
Yksi sylinteriputki oli halki. Vaihdettiin jostain Volvon koneesta peräisin ollut putkimäntä
pari tilalle ja uusi kytkin, niin ja kaasarit vaihdettiin TRS:n yhteen kakskurkkuiseen, kun
ei niitä tuplia saanut pysymään balanssissa kuin korttelin verran kerrallaan. Vaimo ajeli
sillä pari vuotta ja sitten se vaihdettiin Bx Vaniin. Vanin ex omistajatar ajeli ja korjautti
Visaa oman aikansa kunnes pinna paloi bränikän pakoputken katketessa pakosarjan
liitoslaipasta. Eukko soitti, että tulenko hakemaan Visan pois, ei maksa mitään. Hain
pois ja siitä lähtien se seisoi verstaani pihassa, kunnes eräs nimeltä mainitsematon
Keuruulainen armahti ja haki raadon pois. Meni hankintahintaan, eikä mennytkään,
minähän sain siitä pullon Jägermeisteria, muistelen sitä lämmöllä vieläkin, siis sitä
pulloa ( terveiset Keurusselän rantaan). Tästä voi myöhempien aikojen Visanvirittäjät
jatkaa karmaisevaa tarinaa.

Kirjoittaja:  Pete H [ 01.08.2014 13:44 ]
Viestin otsikko:  Re: Visa GT

Hain tuon pelin Keuruulta, kun GT on niin hieno. Kone kilahti, ennenkuin liikkeelle päästiinkään. No, kauppaan kuului toinen kone, joka pojan kanssa haettiin. Kaverin kanssa uudet kiinnikkeet ja nyt siis uudessa osoitteessa. Jäi pahasti vaiheeseen minusta riippumattomista syistä. Hieno projekti kyllä.

Kirjoittaja:  Cituning [ 13.08.2014 22:37 ]
Viestin otsikko:  Re: Visa GT

Jep, minulla tuo oli ennen Pete H:ta ja siinä vaiheessa kauppaa luovutin myös rekisteriotteen, sekä tuon jptcoolin mainitseman "eukon" allekirjoituksella ja päivämäärällä varustettu luovari (rek.otteen kakkososa). En tehnyt pirssille muuta kuin yritin saada käymään joka pytyllä, vaihdoin öljyt ja suodattimen sekä asensin ne keltaiset mangelsit alle. Ja tietty haalin osia entisöintiä varten... Mut kaikkeen ei riitä aika. :) Toivon että pirssi näkyisi vielä jossain tapahtumassa.
ps. löysin jemmajemmasta sen imukotelon, alkuperäisille kaksoiskaasuttimille, saat sen jos tarvitset. Auton mukana taisi tulla huonompikuntoinen.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/