Eräältä tuttavalta löytyi ladosta moinen kuljin jo joitakin vuosia sitten. Verhoilut ja yleisilme on hyvinkin siisti, joten kyllähän sitä pitää koettaa tielle saada. Tekemistä on jonkin verran ja kyllähän sitä peltipuolelle pitää huomiota antaa ihan jonkin verran.
Lähtötilanne on tosiaan sellainen, jotta etuhelma, vasen etulokasuoja, takahelma, kaikkien ovien sisä ja ulkopellit alareunaan tulivat jo mukaan korjauspelteinä ja ovat vaihtolistalla. Noiden lisäksi takapyöräkoteloiden sisäpellit, etusisälokasuojia ja todennäköisesti pohjaa saapi hitsailla myös. Tilasin teräsmyynniltä kaksi neliötä 0,75mm sähkösinkittyä suoraa peltiä, jotta jos sen askartelisi ensi hätään kuljinta tukemaan noiden valmiiden peltien lisäksi.
Kuljin oli laitettu seisomaan oikein kivasti valmisteltuna uusilla öljyillä ja samoin jakohihnat oli vaihdettu. Vaikka tuo voisi selvitä hihnakatkostakin ilman vaurioita, niin ajatuksena on vaihtaa ne uusiin ihan varalta. Kokemuksen opetuksien mukaan tilasin ensimmäisenä korjausoppaan, sillä yleensä säästää jo purkamisvaiheessa monta ärräpäätä ja saattaapi joku osa irrota jopa särkymättä.
Tokihan se kiinnostaa, jotta saako koneen käymään ja miten tekniikka muutoin on selvinnyt. Aiemmista projekteistä on jäänyt venetankki ja iso akku. Bensalinjan ajattelin siivota ensin bensapumpulle saakka ja sille tarjota sitten tuosta venetankista höpinälientä. Hihnojen vaihtoon on 42mm hylsy hommattu siipapyörän irroitukseen ja keula purettu. Kunhan korjausopas saapuu, niin varmistella ajoitukset kohdalleen, uudet hihnat, käsilutterolla bensaa pumpulle, kaasarin päästä letkuun taasen alkuhuikka pumpun suuntaan ja lopuksi kurkusta sisään reilu hörppy, autolle kanssa. Kammesta vähän pyörittelyä notkistukseksi.
Jos tuohon saakka on päässyt ilman haasteita niin tässä tuleekin se ensimmäinen jännäpaikka: Kun tarjoaa avaimesta virtaa niin josko nousee savua jostakin vai syttyykö jopa kojelautaan jotakin. Jos kuljin on vielä palamatta, niin avaimeen lisää kulmaa ja kuunnella jotta tuleeko mitään vastausta..
Ihan vain varalta kaverin puolesta kyselen, onko kenelläkään geesua osina? Voipi tuohon jotakin tarvita vielä matkan varrella, nyt on vielä tarpeet aika pientä: Etujalkatiloihin lattiamaton ja oviaukon väliin alumiinilistat. Jos löytyy kätköistäsi niin tarjoa viestillä.
| Liitteet: |
Tiedoston kommentti: Geesu 25 vuotta levänneenä.

Citroen GS5.jpg [ 115.81 KiB | Katsottu 138 kertaa ]
|
|