|
Kirjoittaja |
Viesti |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 01:28 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Vaikka luultavasti saankin tällä keskustelupalstalla toiseksi tyrmäävimmän vastaanoton, en voi enää vaieta, koska tuska sisälläni kasvaa hetki hetkeltä. Keskiviikkona klo 15.03 ajaessani Peugeot 305-mallisella autolla, tajusin yhtäkkiä elämästäni puuttuneen jo kauan kaasupolkimella hallittavat sivuluistot. Kun tuon edellisen sivuluistoja tarjonneen auton, joka melko varmasti myös herättää tyrmistystä japanilaisen moottoripyörä- ja soitinvalmistamon sivutuotteena, hallintalogiikka poikkesi täysin perinteisestä, ovat muistoni takavetoisesta autosta jo kymmenen vuoden takaa. Mikä neuvoksi, olen jo hallitsematta käytöstäni selvittänyt takavetoisten autojen tarjontaa ja ahdistukseni on vain pahentunut.
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 11:50 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
Les Excentriques kirjoitti: Vaikka luultavasti saankin tällä keskustelupalstalla toiseksi tyrmäävimmän vastaanoton, en voi enää vaieta, koska tuska sisälläni kasvaa hetki hetkeltä. Keskiviikkona klo 15.03 ajaessani Peugeot 305-mallisella autolla, tajusin yhtäkkiä elämästäni puuttuneen jo kauan kaasupolkimella hallittavat sivuluistot. Kun tuon edellisen sivuluistoja tarjonneen auton, joka melko varmasti myös herättää tyrmistystä japanilaisen moottoripyörä- ja soitinvalmistamon sivutuotteena, hallintalogiikka poikkesi täysin perinteisestä, ovat muistoni takavetoisesta autosta jo kymmenen vuoden takaa. Mikä neuvoksi, olen jo hallitsematta käytöstäni selvittänyt takavetoisten autojen tarjontaa ja ahdistukseni on vain pahentunut. Nelivetobexi? http://youtu.be/T1trjmcgg6o
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 13:19 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
Osuit aiheeseen, joka kaihertaa mieltäni harvase päivä. Koitan sitten vain itselleni vakuuttaa, kuinka paljon käytännöllisempi tuollainen edestäraapiva on...
Mutta kun takaa raapiva on niin looginen. Tietää jo selkäytimellä, miten se mihinkin tilanteeseen suhtautuu. Sitä se tekee, kun nössipoikana aloitti autoilu-uransa kuplalla.
Noista nelivedoista ei juurikaan ole koeajoa kummempaa kokemusta. Sellainen tietysti saattaisi olla käypäinen, jos sisälläni asuva nihilistinuukailija antaisi myöden.
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
Palloidiootti
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 13:27 |
Viestit: 644 Paikkakunta: Vaasa
|
Osta 604, raapii takaa ja takaa harrastettavaa koko rahalla? Mutta juu, on se takavetokin ihan kiva, kesällä. Löytäisipä tuohon pösöön jostain vähän vähemmän huutavan perän, niin sitten sitä voisikin varmaan jo yrittää katsastaa (toivossa on hyvä elää  ).
1991 XM 24V, 1964 Peugeot 404 SL
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 14:14 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Putkimies22 kirjoitti: Nelivetobexi?  Mä yritin, mutta puhelin oli varattu ja paljastui, että myöhästyin noin neljällä minuutilla.  14.01.2013 18:28 M: BX 4WD -tekniikka ym. Beksin osia Juuso kirjoitti: Pahast käi! BX 4WooDoo paloi kotipihaan.
Konehuoneesta paloi kaikki pehmeä, kone ja muu hardcore lienevät käyttökelpoista. Nähdäkseni alumiiniosat eivät ehtineet sulaa siihen mennessä kun konemuovi pehmeni sen verran, että saatiin auki ja jauhesammuttimet sauhumaaan. Nelivetotekniikka ainakin säilyi. Haluaisiko joku alkaa rakentaa tästä itselleen vielä toimivaa talviautoa? Pihassa olisi vuotavaa hydejärjestelmää lukuunottamatta tekniikaltaan toimiva 19GTi, jonka voisi saada neuvoteltua kohtuuhintaan mukaan. Moottorin ja letkuston/putkiston siirrolla voisi nelivedon saada vielä henkiin.
Haluaako kukaan yrittää?. 14.01.2013 18:41 Les Excentriques kirjoitti: Osanottoni, vaikkei potilas vielä pysyvästi ole kuollut Kiinnostaa, riippuen tietenkin hinnasta. Kuinkas koripellit konehuoneessa ja tuulilasi voivat? 14.01.2013 19:11 Juuso kirjoitti: Kyllä mä luulen että se on ainakin tilapäisesti kuollut. Oli hirveet kuolinkouristukset. Kun yritettiin avata nokkamuovia, auto alkoi hyppyyttää etupäätä ylösalas, kun etupallojen kalvot puhkesivat ja kiehuva LHM sinkoili paineen purkautuessa edestakaisin putkistossa.
Tuulilasi oli ennen paloa ehjä. Nyt se on niin sammutinjauheen peitossa, etten tiedä mutta luulen, että on edelleen ehjä. Palo nimittäin saatiin sammutettua melkein heti, kun konepeitto aukeni. Kuumuus jäi konehuoneeseen. Sitkein palo oli koneen ja rintapellin välissä, mutta ei ole ainakaan jäänyt mieleen, että olisi ihan muodottomaksi mennyt. En ole oikein kärsinyt vielä kunnolla tutkia.
Koko raato tuollaisena 500. Jos puolitoista talvea ajetut, allaolevat kitkat aluvantein saavat jäädä tänne, 250€. Voin kuljettaa bensakuluja vastaan esim. Tampereelle. laakeri kirjoitti: Nopeat syövät hitaat, onneksi päivystämme aktiivisesti. Nimet muutettu varmuuden vuoksi. #sitruuna @ IRCnet kirjoitti: [19:15:05] < Päijät-Häme> uh, viishunttia neliveto bäksi  [19:15:28] < Päijät-Häme> ei tarttis kovin montaa stefaa enää ostaa kun otin tuplana varastoon mitä tarttin  [19:15:51] < Etelä-Karjala 1> noniin, siitä siulle ja mie voin lunastaa siulta juopon pois [19:15:58] < Etelä-Karjala 1 et kuitenkaan tykkää siitä, kun se on epä-gti [19:17:10] < Etelä-Karjala 2> Kakspuolhunttiahan se on, kuka nyt ylimääräisiää rinkuloita ostelemaan [19:17:16] < Etelä-Karjala 1> nii [19:17:28] < Päijät-Häme> telefoon Eikä se suostu siitä vähemmän palaneesta nelikosta luopumaan kuitenkaan  Puhelin varattu 14.01.2013 19:22 YV Lähetetty: 14.01.2013 19:26 Les Excentriques kirjoitti: Sitten mä ostan sen, mulla on kyllä omakin traileri, eli ei tarvitse tuoda. Juuso kirjoitti: No jopas nyt! Alle puoli tuntia ilmoituksen julkaisusta 4WooDoon raato ostetaan näkemättä puhelimessa. Puhelun aikana tulee yksityisviesti, että "ostan sen". Harmi kun ei ole pihassa kahta palanutta nelivetoa! Ja joku vielä kehtaa väittää, ettei Patongissa kukaan osta mitään! Lieko vika silloin kauppatavarassa vai kauppiastavoissa? Näitä luultavasti on harvoin tarjolla ja koska reaktioaikani ikääntymisen myötä on pysyvästi hidastunut, tuskin on menestystä odotettavissa myöhemmissäkään tilaisuuksissa. 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 15:26 |
Viestit: 7762 Paikkakunta: Eurajoki
|
Muuten on käyttikset ollut etuvetoisia, mutta puolisentoista vuotta tuli ajeltua '77 farmariescortilla. Kyllä vaan takaveto tekis mieli mutta kun kaikki on niin noloja merkkejä  Mersuun ja Bemariin en halua tulla yhdistetyksi, B-omega olis ihan hyvän näköinen ja MV6:sia saa halvalla, mutta taitaa olla ihan hirveä ruostepaska. Scorpio MK2 taas olis erikoisen ulkonäkönsä puolesta kiinnostava... Kyllä tasaisin väliajoin käy mielessä kaivaa se entisöintiä odottava farkkuescortti esiin ja fiksata katsastuskuntoon... on kyllä niin hauska peli liukkaalla 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 15:33 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
Teuski kirjoitti: Muuten on käyttikset ollut etuvetoisia, mutta puolisentoista vuotta tuli ajeltua '77 farmariescortilla. Kyllä vaan takaveto tekis mieli mutta kun kaikki on niin noloja merkkejä  Mersuun ja Bemariin en halua tulla yhdistetyksi, B-omega olis ihan hyvän näköinen ja MV6:sia saa halvalla, mutta taitaa olla ihan hirveä ruostepaska. Scorpio MK2 taas olis erikoisen ulkonäkönsä puolesta kiinnostava... Kyllä tasaisin väliajoin käy mielessä kaivaa se entisöintiä odottava farkkuescortti esiin ja fiksata katsastuskuntoon... on kyllä niin hauska peli liukkaalla  http://img.photobucket.com/albums/0903/ ... C00634.jpg 
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
Hessu
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 16:36 |
Viestit: 1517 Paikkakunta: The City of Häijää
|
300-sarjan Volvo on tolkuttoman hauska ja erittäin herkästi yliohjaava takavetoinen varustettuna hyvällä painonjakaumalla (loota taka-akselin yhteydessä). Varsinkin 2-litrainen ruiskukone jaksaa pitää perän irti aika pitkäänkin. Malli ei herättäne kenessäkään paheksuntaa.
Have more than you show, speak less than you know.
|
|
|
|
 |
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 21:22 |
Viestit: 2739 Paikkakunta: Koria
|
Tuttavapiirissä on 4-veto BX, ruotsista tuotu. Ajokuntoinen, mutta katsastamaton. Minkä arvoisena pidätte toimivaa tekniikkaa, eli paljonko maksimissaan siitä kannattaisi tarjota? Luultavasti siinä olisi paljon laakeriremppaa, peltikorjausta ynna muuta viilausta ennen kuin saisi katsastettua. Olen 300 tarjonnut, mutta ei vielä puraissut kiinni.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 22:26 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
XM-Hannu kirjoitti: Tuttavapiirissä on 4-veto BX, ruotsista tuotu. Ajokuntoinen, mutta katsastamaton. Minkä arvoisena pidätte toimivaa tekniikkaa, eli paljonko maksimissaan siitä kannattaisi tarjota? Luultavasti siinä olisi paljon laakeriremppaa, peltikorjausta ynna muuta viilausta ennen kuin saisi katsastettua. No jos ei ole oleellisesti parempi kuin tuo savustettu, niin eikös tuossa ole sopiva hinta kerrottu: Juuso kirjoitti: Koko raato tuollaisena 500. Jos puolitoista talvea ajetut, allaolevat kitkat aluvantein saavat jäädä tänne, 250€.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 04.02.2013 22:59 |
Viestit: 2739 Paikkakunta: Koria
|
Omistajan hintaheitto oli, että alle 2000 en varmasti myy. Säälittää vaan nähdä sen happanevan paikalleen... 
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 05.02.2013 15:16 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
XM-Hannu kirjoitti: Omistajan hintaheitto oli, että alle 2000 en varmasti myy. Säälittää vaan nähdä sen happanevan paikalleen...  Sillä saa jo toimivan auton notta...
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 05.02.2013 23:49 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Putkimies22 kirjoitti: XM-Hannu kirjoitti: Omistajan hintaheitto oli, että alle 2000 en varmasti myy. Säälittää vaan nähdä sen happanevan paikalleen...  Sillä saa jo toimivan auton notta... Tappiot realisoituu vasta myydessä 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
Croisette
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 06.02.2013 02:01 |
Viestit: 2006 Paikkakunta: Tampere
|
Joo jostain kummallisesta syystä minuakin kiinnostais eräs takavetoinen auto, on vaihdelaatikkokin siellä takana, vaikka kone on edessä. pari tuplakaasaria syöttää konetta, ja on erittäin epäluotettavan auton maineessa, ja melko harvinainen, ja erittäin vaikea saada osia, vaikka onkin ihan perus 80-luvun perheauto  . Miksihän sitä tuollainen erittäin hullu ja "tylsä" auto voikin ollakin samalla erittäin kiinnostava 
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 06.02.2013 08:27 |
Viestit: 7762 Paikkakunta: Eurajoki
|
Croisette kirjoitti: Joo jostain kummallisesta syystä minuakin kiinnostais eräs takavetoinen auto, on vaihdelaatikkokin siellä takana, vaikka kone on edessä. pari tuplakaasaria syöttää konetta, ja on erittäin epäluotettavan auton maineessa, ja melko harvinainen, ja erittäin vaikea saada osia, vaikka onkin ihan perus 80-luvun perheauto  . Miksihän sitä tuollainen erittäin hullu ja "tylsä" auto voikin ollakin samalla erittäin kiinnostava  Tästäkö on kyse?No onhan se omalla tavallaan, no, tuota... 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 06.02.2013 09:42 |
Viestit: 4072 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Teuski kirjoitti: Tästäkö on kyse?No onhan se omalla tavallaan, no, tuota...  Tuollaisen V6 mallia pääsin 80-luvulla ajelemaan Helsinki-Tampere-Helsinki välillä. Vallan mainio ajettava, jos mikään ei ollut rikki. Teki kyllä vaikutuksen silloiseen kaksikymppiseen nuoreen mieheen. Nippelitietona mainittakoon, että Euroopassa V6-mallin lisänimi oli "America" ja USA:ssa puolestaan "Milano".
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
Croisette
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 06.02.2013 23:23 |
Viestit: 2006 Paikkakunta: Tampere
|
Likelle osui, mutta mulla enempi kiikarissa vielä vähäsen harvinaisempi Alfa, eli 90  . Toki 75 kelpais, ja vaikkapa 33, jne...
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 06.02.2013 23:51 |
Viestit: 4994
|
yksi AR90 on kai ollut myynnissä pidempäänkin alfabbs.fi:ssä (tiedot ei näy rekisteröitymättä) V6 ja euroja 3000 (mutta lienee ruiskukone)
|
|
|
|
 |
Croisette
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 07.02.2013 00:09 |
Viestit: 2006 Paikkakunta: Tampere
|
alfabbs on tuttu jo mulle, sekä foorumi, että irc-kanava, eli tauti on jo vakavalla asteella  .
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 07.02.2013 02:11 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Croisette kirjoitti: Joo jostain kummallisesta syystä minuakin kiinnostais eräs takavetoinen auto, on vaihdelaatikkokin siellä takana, vaikka kone on edessä. pari tuplakaasaria syöttää konetta, ja on erittäin epäluotettavan auton maineessa, ja melko harvinainen, ja erittäin vaikea saada osia, vaikka onkin ihan perus 80-luvun perheauto  . Miksihän sitä tuollainen erittäin hullu ja "tylsä" auto voikin ollakin samalla erittäin kiinnostava  Mua kiinnostaa erityisesti sellainen auto, jossa vaihteisto on edessä ja moottori kardaanin päässä takana. Luultavasti siihen saa hyvin osiakin, jos sellaisen auton on itsellensä hankkinut 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 07.02.2013 11:39 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Teuski kirjoitti: Les Excentriques kirjoitti: Mua kiinnostaa erityisesti sellainen auto, jossa vaihteisto on edessä ja moottori kardaanin päässä takana. Luultavasti siihen saa hyvin osiakin, jos sellaisen auton on itsellensä hankkinut  tämäkö?  Juuri se, onhan Ford RS200:ssa tuulilasi ja takavalot Sierrasta, joten kaikki osat eivät ole edes kalliita. 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 07.02.2013 12:06 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Les Excentriques kirjoitti: Mua kiinnostaa erityisesti sellainen auto, jossa vaihteisto on edessä ja moottori kardaanin päässä takana. Luultavasti siihen saa hyvin osiakin, jos sellaisen auton on itsellensä hankkinut  Erikoiset voimansiirtoratkaisut selvästi kiinnostavat väkeä. Mie tässä juuri muistelin, että olikohan XA-180:ssä automaatti moottorin edessä, siitä kardaanin päässä vielä edempänä maastolaatikko ja siitä sitten lähti kardaani keskiperälle, josta menivät kardaanit etu- ja takaperille? Siinä vasta mielenkiintoinen ajoneuvo maastoon, mutta sehän ei kyllä enää auto olekaan. RS200 olisi kyllä myöskin melko mielenkiintoinen laite, semmoista voisi haluta kokeilla.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Epäsovinnaiset ajatukset Lähetetty: 12.02.2013 15:01 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Pistipä silmään tämä hauska kohta: "Juuso kirjoitti: No jopas nyt! Alle puoli tuntia ilmoituksen julkaisusta 4WooDoon raato ostetaan näkemättä puhelimessa. Puhelun aikana tulee yksityisviesti, että "ostan sen". Harmi kun ei ole pihassa kahta palanutta nelivetoa! Ja joku vielä kehtaa väittää, ettei Patongissa kukaan osta mitään! Lieko vika silloin kauppatavarassa vai kauppiastavoissa?" Les Excentriques ostaa kaiken näkemättä Muuten, onko tämä rojekti nyt sulla Les E?
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
|
|