Zafira hukkaa tuo nestettä jonnekkin. Viimeksi täytin kesällä ja nyt meni taas pari litraa. Huollossa katsoivat olisiko jossain märkää muttei näkynyt. Sisällä ei haise glykoli eikä pakoputken luonakaan.Syksyn öljynvaihto oli puhdas. Onko tuo vuoto kuitenkin niin pieni että se voi hukkua minne vain em vuotokohdista (jäähdytin tms, kansipiahvi, lämppäri). Jos se on kansipahvi niin pitäisikö se näkyä kuplimisena paisarissa?
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
Pasis
Viestin otsikko: Re: Opel ja katoava jäähdytinneste
Lähetetty: 15.01.2016 11:59
Viestit: 909
Vesipumppu jakohihnan kotelon sisällä ?
sitikkaporo
Viestin otsikko: Re: Opel ja katoava jäähdytinneste
Lähetetty: 15.01.2016 13:25
Viestit: 1114
Pojan ooppelissa (Astra -03 Z16SE-koneella) jäähdytin oli ulkoisesti (paikoillaan ollessaan) erittäin hyväkuntoisen näköinen, mutta niin vain molemmat muovipäädyt vuotivat. Ei mitenkään lorottamalla, tipoittain lähinnä. Mutta tiedä sitten kuinka paljon sieltä tuli ajaessa, joutui nestettä lisäämään viikoittain. Glykooli haisi kyllä hieman kun ooppelin talliin ajoi, siis "ulkoisesti", ei kabiinissa. Vanha syyläri pois ja uutta tilalle ja vot. Päätyjen vuodot paljastuivat vasta kun vanhan syylärin otti irti, näki että ei tää ollutkaan niin hyvä miltä näytti.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.