Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Pug405 taka kynkät, huokaus
ViestiLähetetty: 17.11.2024 23:35 
Käyttäjän avatar

Viestit: 44
Paikkakunta: Joensuu
Mjoo....

Katsuri sanoi ei, liikaa välystä. Vaikka vaihdoin uudet, niin ei mene pelkällä laakerien vaihdolla läpi.... Autodocilla on myynnissä myös sellasta settiä missä olisi se ns. akselitappi irtonaisena. Mutta saako sitä irti vanhasta ilman ydinlatausta ? (Siis oikeasti, onko siis kukaan vaihtanut sitä itse, kotikonstein ?)
Ihan ei jotenkin oikein jaksais Opitma tonniviidensadan asennuserikoistyökalua hommata :evil: juutuubissa se käypi näppärästi kun on pelit ja vehkeet, voe raato sentäs.
Mjo 30V autowanhus, muuten kunnossa kun koko vuoden korjannu, mut ei riitä.

juu, kun oli akselisto irrallaan ja laakereita vaihdoin, olis pitäny jo sillon varotuskellojen kilistä kun oli ne tapit aika syöpyneiden näköiset, oli vaan enempi intoa ko tietoa sillon...... Nyt on into aika nollassa.



menneet
    BX 1.4 TR -85, BX 1.6 TRS -86, BX 1.4i TR -90, Xantia 1.8i 16V -96, ZX 1.4i -97
ajossa: Pögöö306

-Heavy metal on pelastanut monet Jeesukselta ;)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Pug405 taka kynkät, huokaus
ViestiLähetetty: 25.11.2024 23:21 

Viestit: 317
Paikkakunta: Nokia

Profiili WWW
Itse on tullut laitettua vain kunnostettuja akseleita, hinta luokkaa 300 e ja nätti "parin tunnin homma". En ole pitänyt niin pahana, että jaksaisin alkaa akselia itse paloittelemaan ilman asiaan kuuluvia erikoistyökaluja. Jarrut ym pitää siirtää vanhasta akselisya uuteen.



Xm V6.24 -91 ikuisuusprojekti "ekojemma"
Xantia activa turbo CT 1998 "supersitikka"
ZX 1.4i -93
Ë-C4 -22
varaosa-autoja x kpl
Transporter T4 carsport -03
Scania Carrus 701 11,6 Td -94 (asuntobussi)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Pug405 taka kynkät, huokaus
ViestiLähetetty: 28.11.2024 00:00 

Viestit: 4994
Onkohan oikeasti noin näpsäkkää uusien tappien paikalleen laitto:
https://www.youtube.com/shorts/X7tXDnw49RI

Jos arvata pitää, niin ei suju 10 sekunnissa?

Mutta miksi Optimalin listassa on 405 kohdalla ja mitä se ylikoko mahtaa trkoittaa?:
"Oversize stab shaft"
https://www.optimal-germany.com/busines ... -possible/


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Pug405 taka kynkät, huokaus
ViestiLähetetty: 30.11.2024 19:16 
Käyttäjän avatar

Viestit: 44
Paikkakunta: Joensuu
- Joillekin, kuten itselle, kolomesattaa on julumettu määrä rahhaa mihin joutuu ehtimällä ehtimmään säästöjä jokapäiväsestä kulutuksesta, vuan mikä harrastus se olis mikä ei veis kaikkia vähiäkin varoja ja mielenterveyttä xD .... jarrujen yms laitto itsessään ei ole ongelma, mutta olikohan joku puolalainen virma missä oli jonku neljä ja puoli saturaista akseli ilman rahtia on ihan tavoittamattomissa miullen.... Mut ei se kauaa vie muuten, kuten mikaeli sano. (kun vuan on ne osat kässiin ulottuvilla)

- Juu, tuolla jossainpäin mualimata (vahva veikkaus Iranille, ko siellä on kai vissiin edelleen 405 tuotannossa hieman eri nimellä) sitä käsitellään kuumia osia ilman isompia huolenhäiviä.... En tiijjä itekkää mitä tuo optimalin oversize tarkottaa tässä tappauksessa....

- ko tässä on vähä aekoo pyöritelly peukaloita ja hakannu piätä hallin seinää, ni tässä joutuu laittaan rojektina vähä tellinkilöille.... Ja jatkaa hakua josko löytäis ph1 Citikan Berlingon tai pökön partnerin tai sitten sitruuna Xsara-picasson alkupään mallien yhteenkäypää taka-akselia, onneks nää o kaikki PSA konsun tuottehia ni niissä on käytetty samoja osia ku neljänollavitoset alkaa olla kadonneita jalokiviä.... nuissa vuan pittää olla tarkkana että on oikia vuosmalli kyseessä ko ph2 muutti akseliston vääntösauvallisesta kierrejousille (vai olikos se vasta ph3, noh tarkkana suap olla)



menneet
    BX 1.4 TR -85, BX 1.6 TRS -86, BX 1.4i TR -90, Xantia 1.8i 16V -96, ZX 1.4i -97
ajossa: Pögöö306

-Heavy metal on pelastanut monet Jeesukselta ;)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Pug405 taka kynkät, huokaus
ViestiLähetetty: 19.12.2024 09:45 

Viestit: 317
Paikkakunta: Nokia

Profiili WWW
https://www.x-parts.fi/tuote/taka-akseli-peugeot-405/

300 euroa aika tarkkaan, tarkistin hinnan jo aiemminkin, suomalainen kauppa, kangasalta olen heiltä osia hakenut ennenkin.



Xm V6.24 -91 ikuisuusprojekti "ekojemma"
Xantia activa turbo CT 1998 "supersitikka"
ZX 1.4i -93
Ë-C4 -22
varaosa-autoja x kpl
Transporter T4 carsport -03
Scania Carrus 701 11,6 Td -94 (asuntobussi)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Pug405 taka kynkät, huokaus
ViestiLähetetty: 22.12.2024 11:19 

Viestit: 1585
Paikkakunta: Tampere
https://www.antalex.pl/en/ Tuolta kunnostettu 320€ rahti sisältyy


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  

cron