jukkahukka kirjoitti:
Mitähän siellä pienemmässä präntissä pitäisi sitten lukea että tulee oikeat öljyt vanhaan autoon?
Jos nyt miettii, että mitä "kuraa" öljyt ovat väistämättä olleet 70-luvulla verrattuna nykypäivään, niin mikä tahansa nykyöljy on parempaa kuin aikansa litkut.
Vaatimukset on vanhoissa peleissä jotain luokkaa enintään API SE tai API SF (tai vastaavat, jos on speksattu edes). Kirjaimia kun tulee aina muutaman vuoden välein lisää, niin noita ei ole ollut myynnissä enää vuosikymmeniin, joten mikä tahansa nykyöljy täyttää mahdolliset vaatimukset, kunhan viskositeetti on oikea (enemmän tai vähemmän moottoriyksilölle sovellettuna).
Nykyiset mineraaliöljytkin lienevät ihan toisen luokan tavaraa kuin 70-luvulla, jos haluaa sellaisia laittaa vanhaan autoon mineraaliöljyn lisäaineilla saturoituneiden tiivisteiden vuotamisen pelossa.