Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantia 2-koppa: vinkkejä lasihissin virittämiseen
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=10466
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  pubbe [ 08.01.2012 13:18 ]
Viestin otsikko:  Xantia 2-koppa: vinkkejä lasihissin virittämiseen

Xantia 2-koppa: vas etuoven lasihissin viritäminen/semmonen sähköinen siis :roll:

Olikos kellään pikku vinkkejä lasihissin virittämiseen, kun nyt kun pikku kylmät ”isossa tallissa” työskennellessä.) . Vinkien lisäksi/ohella kuvat, manualin kopiot, www-linkit jne ois tosi kivat :roll:

Ostin käytetyn lasihissin moottoreineen, mutta irrotusvaiheessa ikkunalasin ja lasihissin vaijerin päitä yhdistävä muovipala oli jo hajonnyt – harmi olis ollut ihan kiva pistää paikalleen valmiina pakettina.

Se muovipala on semmonen harmaa pala, johon vaijerin molemmat päät kiinnittyy. Lisäksi siinä samassa harmaassa muovipalassa on samaa valua oleva muovitappi, joka menee ikkunalasin reiän läpi. Ja joka sitten lukitaan semmottella muovisella nippelillä ( = niin kuin lukkorengas).

niitä näitä kyselee Fuertoventurassa pubbe, jota sylettää ja kynsiä kylmää ihan just edessä oleva arpeeti :mrgreen:

Kirjoittaja:  deesu [ 11.01.2012 21:09 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia 2-koppa: vinkkejä lasihissin virittämiseen

Itselläni hajosi viime kesänä samainen muovi kappale. Uutta et saa koko koneiston kyllä maksaa maltaita. Itse kyhäilin vanhan vielä kasaan oli jos minkälaisia myrkkyjä. Viimein olikohan se araldiitti millä sain parsittua sen läjään. Ei ole kovin hauska homma, mutta jos aikaa on ja hermoja niin kokeilemaan kestää tai ei. Minulla vielä kestänyt, mutta hankin kuitenkin käytetyn varalle. Suosittelin sinnekin samaa.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/