ealab kirjoitti:
No jotain kevytmetallia sitten, on 1,8 16V-masiina, sylinteriputkia ja liikkuvia osia lukuunottamatta.

Väreistä sitten muuta, kuin erivärisestä liemestä huolellinen huuhtelu?
Siellä on sekaisin valurautaa ja -terästä, alumiinia, ehkä messinkiä ja muoveja.
Valmistajan mielestä nestepurkin kyljessä pitäisi lukea "PSA B 71 5110" tai "G33". G30-nestekin kelpaa, mutta korroosiosuoja-aineiden kestoiäksi luvataan vain 2-3 vuotta.
Sopivasta nesteestä olen kirjoitellut tälle foorumille aiemminkin, mutta minulle on täällä monesti paremmin tietävien toimesta vakuutettu, että auto- tai nestevalmistajan suosituksia ei tarvitse välittää, joten jääköön nesteen valinta sinun päätettäväksesi.
Mainittakoon kuitenkin, että Citroenin oma neste marmoritiskillä, tai tarvikevalmistajan kannu suosituksen mukaista nestettä erään ison ketjun myymälässä maksoi tammikuussa 30e / 5 litraa ollen siis halvempaa kuin tuo mainitsemasi punainen Zero samassa kaupassa.