Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

XM:n koristelistat
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=10779
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 18.02.2012 20:35 ]
Viestin otsikko:  XM:n koristelistat

Moro kaikille!
Kysyn tällä kertaa kokemuksia puskurien ja kylkilistojen meikkauksesta. Minulla ainakin metallilistojen päällä oleva muovi/lakkakerros on monesta kohtaa rikki, ja suolavesi syövyttänyt alumiinipinnan aivan likaisen kirjavaksi. Miten metallilista on kiinni kumilistassa. Saako sen irti vääntämättä pilalle? Jos saan listat irti nätisti, niin ajattelin poistaa muovin/lakan kokonaan, hion pinnan tasaiseksi ja lakkaan Spray-lakalla 4-8 kertaa. Sitten vaan takaisin paikalleen vaikka polymeerikitillä liimaten. Jos jollakulla on kokemusta asiasta, niin olen kiinnostunut.

Kirjoittaja:  Cikatti [ 19.02.2012 02:46 ]
Viestin otsikko:  Re: XM:n koristelistat

Ne karseat vanhat saa pois kun lyö meisslin läpi ja vääntää ne irti. Uudet maksaa noin 70 eur Sitrosella ja ne liimataan sitten kiinni. Eteen ja taa niitä ei saa mutta kylkiin kylläkin on sarja (8 pätkää) tarjolla ja ne ovatkin sitten ikuiset koska ovat ruostumatonta.

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 19.02.2012 15:39 ]
Viestin otsikko:  Re: XM:n koristelistat

Katsoin joori Xantian rikkinäistä puskuria. Siinä koristelista on läheltä alareunaansa nuolenkärjen muotoisilla kiinnikkeillä kiinni kumilistassa. Olisikohan XM:ssä samanlaiset kiinnikkeet?

Kirjoittaja:  Rychnowo [ 19.02.2012 18:57 ]
Viestin otsikko:  Re: XM:n koristelistat

Kunhan saat sitä kirkkaampaa pikku-listaa( "kirkasta" siis)kammettua päästä ulospäin pois
urastaan, niin se lähtee vetäisemällä pois kiinnikkeistään.
Tahtoo vaan jäädä jälkiä tuohon emo-listaan kun sitä päätä kampeaa.

Siis ne kirkkaan listan päät ovat hieman sen poteron reunan alla ja keskellä on vain jonkinlaiset
kielekkeet tms.

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 19.02.2012 19:21 ]
Viestin otsikko:  Re: XM:n koristelistat

Kuva

Tässä edelleen Xantian koristelistaa.Vasemmalla alimmaisena kokonaista listaa, joka on muoviprofiili, alareunassa takana ne nuolenmuotoiset kiinnikkeet. Pinnassa on läpinäkyvä muovikalvo ja välissä n.0,05-0,1 mm paksu alumiinifolio. Sitä on tuo pieni pala tuossa keskellä kuvaa, joka on repäisty irti oikean reunan kappaleesta.

Se "kumilista" josta aikaisemmin puhuin onkin samaa muovia kuin puskurit.

Jatkan harjoitusta.

Kirjoittaja:  Roplaaja [ 04.06.2019 19:02 ]
Viestin otsikko:  Re: XM:n koristelistat

Palaan tähän vanhaan juttuun. Otin tänään XM:n kesäkäyttöön ja uudistetuilla sivulistoilla. Niiden kunnostus oli lopuksi helppo nakki. Irrotus on tehtävä varovasti kampeamalla esim. leveällä kittilastalla ja leveällä taltalla "kromilistan" alareunasta keskivaiheilta listaa. Päistä alumiini oli muuttunur valkoiseksi jauhoksi ja näytti tosi törkeältä. Sen sain puukolla ja santapaperilla helposti pois. Missä alumiini on ehjää sen irrotus on mahdotonta. Yritin käyttää kuumapuhallinta tuloksen susi lista. Onneksi sain Loimaalta kunnostetavan hapettuneen listan. Ehjän alumiinin kohdalla riittää muovin hiominen karkeaksi. Sitten listoihin muovin pohjamaalia, spray pullosta pari kerrosta. Lopuksi pintaan kromispraytä useita kerroksin. Käytin Maston himmeää maalia että pintä näyttää sileämmältä kun siihen tuli kynnys kun keskellä on alkuperäine alu/muovi ja päissä vain pohjamateriaali. Lopputulos on tosi siisti

Liitteet:
20190604_145413_1.jpg
20190604_145413_1.jpg [ 58.87 KiB | Katsottu 3784 kertaa ]
20190604_145247_1.jpg
20190604_145247_1.jpg [ 62.59 KiB | Katsottu 3784 kertaa ]

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/