Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Xantia farkun takaluukku vuotaa
ViestiLähetetty: 10.05.2012 20:41 

Viestit: 41
Xantia farkku m/97 takaluukun yläreunaa olen joskus tiivistellyt siitä kohtaa missä katon rajassa jarruvalon suojus liittyy luukun runkoon samoinkuin lasintiivisteet samoilla seuduin. Nyt sateessa seisottuaan on vuoto ilmaantunut uudelleen ja huomasin luukun sisäpuolella yläreunan ruuvin kohdalla olevan se kohta mistä vesi tulee ulos ja tippuu siitä tavarasuojan peitteelle. Aloin epäillä, että vesi menee sisään jostain luukun yläosan ja sitä vastaavan rungossa olevan tiivisteen välistä luukun sisään. Paikkaan on vaikea päästä käsiksi ilman, että irrottaa koko luukun pois.
Kaikki sähkökaapelit menevät sisään luukun sivulta eikä suoraan päältä. Onko siellä kuitenkin jotain ilmareikiä tms ja mahdollisesti joku vesikanava johtaen luukun alareunaan antaen veden poistua itsekseen ja nyt se mahdollisesti tukossa?
Kun luukku avataan niin sen yläosassa (ylösavattuna tietysti alhaalla) keskellä on kaksi ruuvia pitämässä sisäpanelia kiinni. Vesi näyttäisi tulevan oikeanpuoleisen ruuvin kohdalta.
Onko tuosta kellään kokemusta tai tietoa ja keinoa tukkeeksi?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia farkun takaluukku vuotaa
ViestiLähetetty: 10.05.2012 22:01 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Onkohan nyt ongelma varmasti se, että vettä menee jotenkin epätavallisesti luukun sisään vai kuitenkin se tyypillisempi, että tulee sieltä ulos väärästä paikasta? Eli onko se vesisulkumuovi siellä verhoilun alla kunnolla liimattuna paikoilleen koko matkalta? Jos ei ole, niin vesi tulee läpi satunnaisista kohdista verhoilun reunoilta, eikä mene ulos valumarei'ästä. Kai se rakenne on tuollainen vanhakoppaisessakin?



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia farkun takaluukku vuotaa
ViestiLähetetty: 10.05.2012 22:14 

Viestit: 41
Olen joskus muistaakseni sitä vesisulkumuovia käpistellyt lukko-ongelmien takia joten saattaa se olla huonosti kiinnikin.
Mutta eihän sinne luukun sisuskalujen sisään pitäisi edes vettä mennä ja jos menee niin mistä se menee?


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: