Huikko kirjoitti:
Kysymyksiä...mikä noista motonetin levyistä sopii 1.8 16v farkkuun? Samaten mitkä ovat oikeat kallistuksenvakaajan puslat? Onkohan tuossa paketissa molemmat vai vaan 1kpl?
Mistä raidetangonpäät ja koiranluut? Motonetin nivelten laatu ei ole koskaan vakuuttanut.
Tuo jarrupaineen säädin on todella ruosteisen näköinen. En usko että se alkaa liikkua pelkällä crc:llä. Siihen menevät putket näyttävät myös siltä että ne rapsahtavat poikki heti jos niitä yrittää irroittaa.
1.8 16V:ssä on 247mm levyt, paksuus 20,4 mm. Paketissa on yleensä molemmat levyt mutta tuo Motonetin hinta kuulostaa kappalehinnalta.
Katsastaja polkaisi miitin jälkeen omasta ZX:stä takajarruputken puhki ja käski herkistellä myös paineensäätimen, joka olikin niin jumissa ja hapertunut, että se meni vaihtoon. Uusi maksoi 147e, en tiedä, mistä korjaamo sen hankki. (Auto jäi Tampereelle.)
Hyvälaatuisia alustan osia löytyy kuulemma täältä:
http://www.ktamotors.fi/omaa kokemusta ei tosin ole.