Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: XM 2.5 td ei starttaa
ViestiLähetetty: 24.07.2012 18:11 

Viestit: 17
Tervehdys!

Elikkäs kun vääntää virrat päälle kaikki toimii normaalisti, hehkuttaa ja pyytää koodit. Kun yrittää startata, niin kuuluu naks ja virrat katoaa koko autosta. Akun kenkä irti ja takas, niin virrat palaa. Sulakeet kävin läpi, ei löytyny mitään.

Olisko jollain jotain ideaa mistä lähtis vikaa etsimään.

Tommi


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM 2.5 td ei starttaa
ViestiLähetetty: 24.07.2012 18:17 

Viestit: 511
Paikkakunta: Huittinen
Testaappa toisella akulla. Jos startatessa putoaa esim. 6een volttiin niin eiköhän patteri ole sökö.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM 2.5 td ei starttaa
ViestiLähetetty: 24.07.2012 18:54 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2201
Paikkakunta: Laukaa
Tarkasta akunkenkien hapettumiset akun kengän ja navan-/kengän ja siihen kiinnittyvän kaapelin välillä. Lisäksi tarkasta akkukaapeleiden kosketukset maahan(runkoon) ja startille.



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: XM 2.5 td ei starttaa
ViestiLähetetty: 24.07.2012 23:11 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1332
Paikkakunta: Järvenpää
Koitappas pitkällä ruuvarilla tai tangonpätkällä vasaran avustuksella kopauttaa startin solenoidin kantaan kaapeliliitoksen pulttiin (M8). Näkyy juuri ja juuri siitä välijäähdyttimen takaa kun vähän vesiletkuja vääntelee. Mulla toinen tekee tuota enkä ole vielä strttia jaksanut purkaa/vaihtaa mutta kilauttamalla lähtee hyvin. Voi auttaa jos joku starttaa samalla mutta olen pärjännyt yksinkin.
Toki todennäköisesti kaapeliliitoksissa hapettumaa mutta ittellä kävi juuri noin.

edit: en lukenut tarkasti, itsellä sähköt ei kadonnut mihinkään. Kannattaa aloittaa yleismittarin kanssa liitosten jännitehäviöistä ja kokeilla toisella akulla. Toi päästää laturin "loppuessa" aika huomaamatta akun hyvin tyhjäksi ja merkkivalo korkeintaan himmeästi hekuu laudassa.



Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: