Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=12378
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Huikko [ 22.08.2012 12:21 ]
Viestin otsikko:  Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Saako vaihdettua erikseen vai pitääkö vaihtaa koko peili? Saako anturia muualta kuin Vehosta?

Kirjoittaja:  Teuski [ 22.08.2012 12:26 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Oletko kokeillut korjaamista?

Jos mittari näyttää omiaan voi syynä olla halkeillut anturin kuori johon on päässyt kosteutta. Kuivaus ja halkeamien kiinni sulatus vaikka sytkärillä tai pienellä kaasutoholla on toimiva ensiapu.

Kirjoittaja:  Huikko [ 22.08.2012 12:54 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

En ole. Se näyttää yleensä -40, joskus jotain -22 tai harvoin jopa hiukan plussaa 6-7 astetta korkeintaan.
Miten tuo peili irtoaa ja miten se avataan?

Kirjoittaja:  eskere [ 22.08.2012 14:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Sen anturin saa peilin alareunasta kaivettua pois meisselillä. Katkaise johdot ja tinaa uusi anturi paikoilleen entisiin johtoihin, niin ei tarvitse verhoiluja irrotella.

Kirjoittaja:  Huikko [ 27.08.2012 17:49 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Miten tuo peili avataan? Olin hetken uusi anturi kädessä tallilla ja luovutin tiedon puuttuessa.

Kirjoittaja:  sittis [ 29.08.2012 05:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

peilin alaosassa on muovipohja siinä missä anturi on , sisältä käännä peili yläasentoon niin peilin alta näkee klipsut itse otin anturin vain ulos ja lämmitin kuumailmapuhaltimella anturin todella kuumaksi ja nyt anturi on toiminut 5kk.

Kirjoittaja:  carlig [ 02.09.2012 12:04 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Huikko kirjoitti:
Miten tuo peili avataan? Olin hetken uusi anturi kädessä tallilla ja luovutin tiedon puuttuessa.

Peilin lasipinnan takaa löytyy "teräsviikset" joita kääntämällä/vääntämällä lasin saa irti.
Sitten vaan anturi irti ja uutta tilalle. Johto poikki ja uusi juottamalla kiinni.

Kirjoittaja:  Huikko [ 13.09.2012 19:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Tämän(kin) sain viimeinkin korjattua ja nyt ulkolämpötilamittari näyttää oikein. Haittapuolena tuli sellainen ominaisuus että lämmintä ilmaa ei enää saa vehkeestä pihalle vaikka kääntelee mitä vipuja.

Onko mahdollista, että edelliset omistajat ovat räplänneet automaatti-ilmastointia niin että sieltä sai lämmintä vaikka ulkolämpötilamittari oli -40 lähes aina?
Voiko sitä edes räplätä? Miksi säätö kuumimmalla ei enää tulee kuumaa nyt kun ulkolämpötilan anturi näyttää oikein ja on korjattu???

Mitä tuolle voi tehdä? Laittaa vanha viallinen anturi takaisin joka näyttää ihan perunoita?
Tosi omituinen juttu, varsinkin kun auton mukana olevissa kuiteissa on "automaatti-ilmastoinnin korjaus/säätö" viime keväältä. Tuolloinkin ulkolämpötilamittari on todennäköisesti näyttänyt mitä sattuu vanhalla rikkinäisellä anturilla.

Käsitykseni mukaan tuossa automaatti-ilmastoinnissa täysin kylmä ja täysin kuuma -asennot ohittavat lämpötilanhaistelun ja niiden pitäisi laittaa vaan hanat kaakkoon joko kylmälle tai kuumalle. Näin ei nyt ole enää kun ulkolämpötila näyttää oikeaa lukemaa... :roll:
Mistäs ihmeestä tätä nyt lähtee korjaamaan? Talvi tulee ja kohta on kylmä.

Muutenkin auton korjaaminen on pirun hidasta hommaa kun mikään ei tule kuntoon vaihtamalla ehjää osaa rikkinäisen tilalle vaan aina löytyy jotain outoa ja ihmeellistä, ettei saa yhtään juonen päästä kiinni miten pitäisi edetä.

Kirjoittaja:  Huikko [ 16.09.2012 17:26 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Tämä hieno uusi vika korjaantui ottamalla akku irti 45minuutiksi. Uskokaa tai älkää. Akku oli muutenkin irti, niin huomasin samalla sen jälkeen että lämppäristä saa taas lämmintä. No uskotaan että on kunnossa ja todetaan tämä vika korjatuksi.

Kiitos taas kaikille avusta.

Anturia vaihtaville tiedoksi: Mielestäni helpoin tapa on napsutella peilin korinvärinen kupu irti ja sen jälkeen pääsee irroittamaan sen pohjan klipsit ehjinä. Anturi on kiinni painettuna siinä pohjassa ja sen jälkeen helppo vaihtaa. Kolvin ja tinaa tarvitsee hyvään lopputulokseen.

Kirjoittaja:  maddis [ 16.09.2012 20:47 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Mistä ostit uuden anturin? Itsellä toisinaan näyttää startatessa 40C, mutta laskeutuu sieltä vähitellen näyttämään suht oikeaa arvoa.

Kirjoittaja:  Huikko [ 17.09.2012 08:28 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsaran ulkolämpötilamittarin anturin vaihto

Foorumin puolelta myyntipalstalta. Oli kyllä ihan Vehon paketissa citroenin logoilla. Motonetistakin kuulemma saa ko. osaa nykyään.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/