Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantian koneenvaihto
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=12730
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Akaile [ 26.09.2012 21:37 ]
Viestin otsikko:  Xantian koneenvaihto

Jos vaihtaa Xantia 1.8 16v koneen päikseen toiseen samanlaiseen niin miten on ajonestojen yms. laita? Jotta ajonesto ei aktivoidu niin moottorinohjaus-ajonesto-virtalukko -linja on ilmeisesti oltava samaa sarjaa? Entäpä vuosimallikohtaiset erot? Esim. 98-00?

Kirjoittaja:  ealab [ 26.09.2012 21:42 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian koneenvaihto

Ei kai mitään väliä, kunhan anturi ovat samoja, vastaavia. Ainakin -99 sopi -00:n tilalle. Siis erilaisissa pistokkeissa "roikkuva" kone vain vaihtuu. Näin luulisin.

Kirjoittaja:  turtana [ 26.09.2012 21:42 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian koneenvaihto

ei ne sähköjohdot siitä välitä mikä kone siellä on perässä, ohjainlaite ja ajonestopurkki täytyy olla samaa sarjaa jos vaihtaa ohjainlaitteen ( täysin turha jos kone on identtinen)

Kirjoittaja:  PietuG [ 27.09.2012 00:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian koneenvaihto

Vaihdoin itse 1,5 vuotta sitten vm -97 koneen (I-koppainen) vm-99 (II-koppainen) autoon. Kone on 2.0i 16v ja vaihto meni heittämällä. Vaihdoin siis pelkän padan, apulaitteet ja muut kylkiäiset olivat tuosta -99 autosta jolloin antureista tai muista härpättimistä ja niiden yhteensopivuudesta ei tarvinnut välittää. Koneen vaihdon yhteydessä tein myös jakopään ja kytkinrempan, oli ne kone irrallaan niin paljon helpompia tehdä ;)

Tarkista vielä, että koneet ovat varmasti samaa tyyppiä.

Kirjoittaja:  Akaile [ 27.09.2012 07:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian koneenvaihto

Ok, eli rautaa voi vaihtaa. Mutta entä, jos esimerkiksi moottorinohjaus menee sököksi, niin tarviiko se samalla sitten sen virtalukon kaverikseen uuden ohjainboksin kanssa? Tai jotain muuta?

Kirjoittaja:  PietuG [ 27.09.2012 08:08 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian koneenvaihto

Akaile kirjoitti:
Ok, eli rautaa voi vaihtaa. Mutta entä, jos esimerkiksi moottorinohjaus menee sököksi, niin tarviiko se samalla sitten sen virtalukon kaverikseen uuden ohjainboksin kanssa? Tai jotain muuta?

Itsellä hajosi pari kuukautta koneen vaihdon jälkeen moottorinohjaus. Uudessa autossa on ajonesto ja vanhassa ei sitä ollut. Otin kuitenkin vanhan auton ECUn ja laitoin sen uuteen. Auto toimii muuten normaalisti, mutta ajoneston merkkivalo vilkkuu joka startin jälkeen 30 sekuntia ja pippari huutaa kunnes merkkivalo sammuu. Aluksi se oli todella raivostuttavaa, mutta enää sitä ei huomaa. Katsastuksessa siitä ei ole tullut sanomista.

Koneen vaihdon yhteydessä kannattaa muuten vaihtaa se takimmainen moottorin ja vaihteiston tukikumi, koska sitä ei käytännössä saa vaihdettua ilman koneen irroitusta. Se kustantaa muistaakseni n. 30€. Muut tukikumit saa vaihdettua hieman vähemmällä vaivalla myöhemminkin.

Kirjoittaja:  idefix [ 27.09.2012 14:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian koneenvaihto

Tarkistin asiaa citroen merkkiliikkeestä ja sieltä kerrottiin , että ajonesto härpäke ja virtalukon ympärillä oleva: ns antenni kannattaa vaihtaa siitä mistä moottori ja ohjainboxi tulee. Nyt ei heti räjäytyskuvista löytynyt sata varmaa kuvaa eikä siaintia ajoneston boxille, joten jos joku voisi varmuudella sen tarkentaa. Minulla on sellainen käsitys, että se on tällainen noin kolmen tikkuaskin kokoinen musta muovinen "läpyskä" :) ei välttämättä tarvii kuulemma vaihtaa jos autoissa on samanlaiset moottorit ja moottorin ohjain boxit 98 mallissa se on ainakin samassa muovikotelossa moottorin ohjausboxin kanssa, vänkärin puolella siinä muovikotelossa heti jousipallon jälkeen. Tarkentaisko joku joka varmuudella tietää. Kiitos

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/