Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantia haisee bensalle
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=13491
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Petri [ 20.12.2012 19:55 ]
Viestin otsikko:  Xantia haisee bensalle

Joo eli xantia alkanut tyhjäkäynnillä haisemaan voimakkaasti bensalle.Alkoi jo ennen pakkasia ja mitään vuotoja ei tunnu löytyvän,on tutkittu moneen otteeseen.Vinkkejä kellään mitä vois asialle tehdä.

Kirjoittaja:  kokemjne [ 20.12.2012 19:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

tarkottaa että sulla on tavaraa jäljellä. sun kannattaa muistaa, ettei bensa jätä näkyviä jälkiä elleivät ne ole aivan tuoreita.
kannataisiko haistellessaan jättää tilanne just semmoseks eikä vaikkapa sammuttaa konetta .vaan äkkiä kattomaan näkyykö mitään ja missään. logiikkaa........

Kirjoittaja:  Nickroen [ 20.12.2012 20:12 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

katopa ne bensaletkujen nousut mitkä tulee edestäpäin katsottuna rintapellin vasemmalta reunalta ylös kovilta putkilta ja ruiskulle, ne muoviletkut usein kovettuu ja niiden liitokset saattavat alkaa vuotamaan vaikka letkut ois ehjät.

Kirjoittaja:  Petri [ 20.12.2012 21:08 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

kokemjne kirjoitti:
tarkottaa että sulla on tavaraa jäljellä. sun kannattaa muistaa, ettei bensa jätä näkyviä jälkiä elleivät ne ole aivan tuoreita.
kannataisiko haistellessaan jättää tilanne just semmoseks eikä vaikkapa sammuttaa konetta .vaan äkkiä kattomaan näkyykö mitään ja missään. logiikkaa........


Kuten jo tuossa kerroin että autoa on tutkittu moneen otteeseen kolmen henkilön voimin auton alta ja päältä,letkut käyty läpi mutta vuotoja ei ainakaan löydy.

Kirjoittaja:  Nickroen [ 20.12.2012 21:15 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

ei ne vuodot välttämättä näy jos liitin on löysällä tai letku hieman halki, höyrystyy hetkessä vuoto pois. Mulla haisi oma xantia juurikin PA-letkujen kovettumisen vuoksi, letkut kun vaihdettiin niin loppui haju. Ne PA-letkut nousee juuri sisäilmanoton aukon kohdalla ylös.

Kirjoittaja:  Petri [ 20.12.2012 21:22 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Täytyypä käydä vielä kertaalleen nuo läpi jos sattuiskin jotain löytymään.

Kirjoittaja:  Ilmari [ 20.12.2012 22:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Katsopa tuo linkki.
viewtopic.php?f=9&t=11151
Omassa olivat letkunpäät halki sisäpinnasta, eikä vika näkynyt päällepäin. Ensiapuna leikkasin sentin letkun päästä pois, jolloin hajut hävisivät. Aikaa kului ehkä vuosi ja taas alkoi haista. Kiristäminenkään ei juuri auttanut, joten letkut uusittiin, eikä hajuja ole sen koommin ollut.
Vuotavan pään näki heti starttauksen jälkeen, kun nopeasti kävi moottorin käydessä katsomassa. Myöhemmin jo ehtii haihtua niin, ettei kosteus näy.

Kirjoittaja:  PietuG [ 20.12.2012 23:21 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Omassa -96 2.0 16v xantussa alkoi myös bensa haisemaan todella voimakkaasti aina joutokäynillä. Syyksi paljastui se koneen päällä oleva musta kisko johon bensaletku tulee kiinni. Jossain vaiheessa se kiinnityskohdan putkenpätkä oli päässyt murtumaan ja vuoti aina. Joutokäynnillä sitten lämppärin puhallin imi käryt sisään, liikkeellä ollessa hajut haihtui taivaalle.

Tarkista tuo liitos, helpoiten sen vuodon huomasin itse kylmästä koneesta kun bensa ei heti haihtunut vuotokohdasta.

Kirjoittaja:  laakeri [ 20.12.2012 23:31 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

PietuG kirjoitti:
Omassa -96 2.0 16v xantussa alkoi myös bensa haisemaan todella voimakkaasti aina joutokäynillä. Syyksi paljastui se koneen päällä oleva musta kisko johon bensaletku tulee kiinni..
1.8 8V '94:ssa samasta kohdasta hönki bensaa pihalle. Alkuperäisen klemmarin tilalle uusi ja vuoto loppui. Ei ollut murtumia tuossa yksilössä.

Kirjoittaja:  pökkelö [ 17.03.2015 00:10 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

1.8 16V -99 break alkoi tuoksahtaa myös. Vika paikantui oikean takapyörän seutuville.
Vuotopaikka hämmensi. Näyttää sähköjohdon suojaputkelta. Meneekö tuon sisällä bensa letku, vai onko tuo joku anturi juttu, jonka tiiviste vuotaa ?
Neuvokaa viisaammat. Kiitos jo etukäteen vaivannäöstänne.

Kuva
Kuva

Kirjoittaja:  pökkelö [ 17.03.2015 22:55 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Eikö kellään ole tietoa tuosta putkesta ? Ei oikein uskallla leikata aukikaan, kun ei tiedä meneekö sen sisällä pienempi putki joka vuotaa, vai jotain muuta ?
Löytyykö Haynesin korjausoppaasta ? Saan huomenna hankittua sellaisen.

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 17.03.2015 23:36 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Mun käsitykseni mukaan bensa haisee seuraavien paikkojen sisällä, jos ne vuotaa, niin tietenkin ulkopuolella.
1. Bensaletku ja ruiskujen jakoputki, todennäköisin paikka.
2. Polttoainesäiliön täyttöputki ja korvausilmaletku. Nyt kuivilla keleillä bensasta pitäisi jäädä näkyviä valumajuovia osien päälle.
3. Huohotinjärjestelmä, kampikammiokaasujen takaisinsyöttö. Öljynerotin tukossa? Vuotava suutin (tai ECUvika) voi valuttaa bensaa sylinteriin. Haista öljytikkua tai öljyntäyttökorkkia.
4. Polttoainesäiliön kaasujen keruu; hiiliraepönttö kuskinpuoleisen lokasuojan etu-alaosassa. Letku tankista kulkee auton alla ja kovan muoviletkun liitos muoviseen aktiivihiilisuodatinpönttöön naksahtaa rikki varomattomalla käsittelyllä. Aika kaukaa haettu, mutta hyvä tietää.
5. Polttoainepumppu apumiehen puoleisen takapenkin istuinosan alla. Onko sitä joku joskus roplannut ja nyt olisi paikat pettämässä? Siellä on meno- ja paluuletku, mustan kämmenen kokoisen muovikannen alla. Epätodennäköistä, kohtuullisen helppo tsekata, tankin päällä on puhtaan pölyistä, vuotojuovat näkyy heti.

Kirjoittaja:  pökkelö [ 18.03.2015 12:19 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

2 kuvaa kohteesta josta vuotaa hiljalleen tippumalla. En tiedä mikä tuo putki on. Onko se polttoaineen paluuputki ? Vaiko kaasujen keruu putki ?
Kulkeko tuon putken sisällä pienempi putki vaiko ei ? Eli riitäisikö tuon putken putsaaminen ja paikkaaminen jollain aineella tms. ?

Kirjoittaja:  cx_pepee [ 20.03.2015 08:44 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Terve

Tuo putki on tankin "ilmaputki". Eli tankkausputki menee tankin alaosaan - ja tankissa oleva ilma pääsee tankin ylöosasta pois tuota putkea pitkin. Omasta Xantusta vuoti tuo sama putki. Sitä ei voi oikein paikkailla kun se on tuommoista haitarimuovi. Sitroselta sen olisi saanut uutena mutta maksoi maltaita.

Laitoin putken tilalle jäähdyttimen letkua ja se kesti ihan hyvin. Muistaakseni putki on 13 mm sisähalkaisijalla ja pituus noin metri??? en muista.
Takapenkin alta luukku pois - letku irti liittimestä. Uusi letku pitää liittää vanhaan letkuun ennenkuin vetää sen pois, että letkun saa tulemaan
ahtaista väleistä - tai teippaa narun tms. vanhaan letkuun.

Kirjoittaja:  pökkelö [ 20.03.2015 23:33 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Kiitos vastauksesta. Eräs tietäjä arveli sen olevan bensan paluu putki.

Ehdin jo hankkia plastic paddingin bensan kestävää paikkaus/ tiivisteliimaa. Ajattelin vetää kumiletkun palan vuotokohdan päälle, ja tuota tiivisteliimaa täyteen.
Putken päähän silikoonitiivisteteippiä, joka vulkanoituu itsestään.
Jos tuolla ei tiivistys onnistu, niin sitten teen sinun ohjeesi mukaan.
Kiitos vaivannäöstäsi ja hyvästä neuvosta.

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 21.03.2015 00:13 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

pökkelö kirjoitti:
silikoonitiivisteteippiä, joka vulkanoituu itsestään

Mitäs tämmöinen on? Mun tietämät itsevulkanoituvat on kumipohjaisia. En kyllä keksi miten liukas silikoni saataisi vulkanoituvaksi, mutta jos se on keksitty niin kerro ihmeessä tuotenimiä niin hommaan testiin! PS. silikoni kestää huonosti alkoholia, jota nykybensassa on jopa 10%...

Kirjoittaja:  pökkelö [ 21.03.2015 23:33 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Juu en minäkään tiedä. Näin paketissa lukee. Wurthin tuote.

Putki on nyt "korjattu". CX Pepeen ohjetta olisi ollut järkevämpi noudattaa.
Plastic paddingia laitettiin. Tavara vaan kovettui todella nopeasti, parissa minuutissa. Laitettiin lasikuitua vahvikkeeksi ohjeen mukaan.
Korjattava putki oli vain sen verran haurasta tavaraa, et korjatessa murtuili ja bensaa alkoi tihkua seuraavasta paikkaa.
lopulta tuli melko pitkä pätkä sitä muurattua umpeen, ja paketista sen verran kova ja jäykkä ettei taipunut enää samaa reittiä takaisin.
No paikallaan on, ja nyt käydessä ei ainakaan enää vuotanut. Miten ajan kanssa on kysymys merkki.

Takapöntön tulo moottorista päin oli myös rikki, joka pakoputki tahnalla umpeen.
Pikkuvikoja alkaa olla jo 16 v & 300tkm rullatussa sen verran paljon, et pitää miettiä jos pikku rahalla saisi muutaman vuoden tuoreemman C5.
Vaikka Santtu on hyvin huollettu, niin jakohihnan vaihto ym on edessä + tulevat yllärit.
Leimaa koitetaan vielä saada, ja sitten katsotaan pitkällekö mennään.

Kirjoittaja:  laakeri [ 21.06.2015 09:40 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

pökkelö kirjoitti:
Juu en minäkään tiedä. Näin paketissa lukee. Wurthin tuote.
Kyseessä lienee siis tuo: https://eshop.wurth.fr/-/0985-077-200-bande-silicone-auto-amalgamante.sku/fr/FR/EUR/. Alareunassa on description ja données techniques.

Kirjoittaja:  nup [ 20.10.2015 14:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia haisee bensalle

Xanttu haisee bensalle ja vika paikallistettu vuotavaan "haitariletkuun". Kuvassa ympyröitynä punasella. Sama letku ku tuossa pari viestiä ylempänä kuvassa.

Katoin takapenkin alta tuota letkua ja näyttää siltä että siinä ei mitään liitintä ole että sen sais nätisti irti. Renkaan päässä kyllä oli jonkulainen pikaliitin.

Onkohan muuta keinoa kuin metästää käytetty tankki ja vaihtaa se?

Liitteet:
IMG_20151020_140705332234.png
IMG_20151020_140705332234.png [ 116.45 KiB | Katsottu 13277 kertaa ]

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/