Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 25.01.2013 19:28 

Viestit: 369
Otsikonmukainen vika paljastui nosturilla käynnin yhteydessä, ja vieläpä sillä hauskemmalla, eli kuljettajan puolella. Mitä kaikkea tarvitsee purkaa että saa vetoakselin käsiin ja vieläkö vetari on sitä tyyppiä, että se luiskahtaa välittömästi irti automaattivaihdelaatikosta=laatikkoöljyn vaihto.

Saako tuota vetarin ulompaa suojakumia muuten edes mistään? Koivunen/osalinkki/motonet ei ainakaan tunne ja merkkitiskillä myyvät tietysti mieluusti koko vetoakselin. vm. 2008, 2.0hdi moottori ja 6 lovinen automaagi, jos helpottaa arvausleikkiä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 25.01.2013 22:38 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Onko tuo niin erikoinen rakenteeltaan, ettei yleismallin ylivedettävä käy?



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 25.01.2013 22:44 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1590
Paikkakunta: Lappeenranta
Melkeinpä sellaista ylivedettävää suosittelisinkin, sen saanee laitettua paikalleen ilman vetarin irroitusta... Toki akseli pitää saada navasta irti, eli olkakappale pitää saada jostain päästä irti (en tunne X7:n ripustusta, että voisin sanoa mistä), mutta oikein hyvällä tuurilla ja taituroinnilla lootan öljyjä ei tarvitse vaihtaa, vaikka ei kai sekään pahaa tekisi. :D

Nimim. "kokemusta on" kakkoskoppaisen vitosen ulkonivelen gummista, ostin varaosana sellaisen jäykkämuovisen "kumin", mutta eipä lähtenyt vetonivel irti, ei sitten millään. Vein takaisin kauppaan ja vaihdoin ylivedettävään.



C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 26.01.2013 22:53 

Viestit: 369
Ylivedettävä olisi tietysti helppo vaihtoehto, mutta siitä puuttuu "kaulus", eli todennäköisesti ei pysy paikallaan. Tietysti jos kallistaisi auton oikealle kyljelleen, niin lootan öljytkin saattaisi pysyä sisällä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 27.01.2013 02:50 
Käyttäjän avatar

Viestit: 993
Paikkakunta: Seinäjoki

Profiili WWW
Automaatti vaihteisesta ei tule öljyt pihalle jos vetarin irroittaa.

Ylivedettävä tuohon pitäs mennä ihan kuten muihinkin.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 28.01.2013 02:31 
Käyttäjän avatar

Viestit: 5854
Paikkakunta: Tuusula
En ole vielä löytänyt laitetta johon ylivedettävä ei käy. Kätevä on se.



Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 28.01.2013 11:01 

Viestit: 369
Cikatti kirjoitti:
En ole vielä löytänyt laitetta johon ylivedettävä ei käy. Kätevä on se.


Taisin löytää sellaisen, tai sitten sain huonosti venyvän, kovettuneen ylivedettävän varaston perukoilta. Tai sitten en vain osaa. Kovamuovisesta limpparipullosta murroksen päälle leikattu sopiva suppilo, kuumassa vedessä pehmitetty kumi höystettynä fairilla asennusvaiheessa ja silti repeää.

Kokeilin sitten lyödä murroksen irti,sillä harjoitusvetarista se lähti muutamalla iskulla, varsinaisesta kohteesta sitten hajosi nivel lopullisesti reilun puolen tunnin lekasessiossa. Tosin tässä ei paljoa enää hävittävää ollut, sillä hiekoitushiekka ja muu lika teki nivelen toiminnasta jo melko rutisevaa.

Laikka käteen ja entinen irti, uusi tulee sitten huommenna :twisted:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 III - Ulompi vetoakselin suojakumi rikki
ViestiLähetetty: 28.01.2013 11:21 

Viestit: 1590
Paikkakunta: Tampere
Kyllä ne (ostettu moponetistä) ylivedettävät menee ilman lämpöä fairyn kaa päälle kun hanska käteen.Oli kyllä kunnon asennuskartio ei limppapullo .



C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 10 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: