No nythän oli asiaa oikeen kunnolla heti kerralla, kiitoksia!
Hehkut mulla on jo vaihdettu, tuosta releestä ei toki oo tietoa. Pitäs varmaankin mittailla vähä. Toisaalta tuo tuntuis vähän kuitenkin auttavan kun hehkuttaa useemman kerran, mutta yskimällä lähtee käyntiin.
Jakoremmi tuli kans jo vaihdeltua ja olihan siinä vähän hommaa, niinkun tuntus olevan vähä joka rempassa tuon koneen kanssa. Mutta kylläpä tuo aika mukavalta tuntuu ajaa, sitten aina sen jälkeen kun on saanut remppailtua.
Ei oo tietoa kyllä, onko tuo egr käytössä vielä vai jo otettu pois pelistä. Mutta kyllä kun katoin tuolta jostain aikasemmasta keskustelusta noita kuvia noista tukkosista imusarjoista, niin kyllä pitäs tutkia tuo asia. Varmasti vaikuttaa kulkupuoleen aika lailla jos on yhtä tukossa. Koitinkin imusarjaa tuossa jo irrotella yhtenä päivänä, mutta yksi ruuvi oli niin hankalassa paikassa että luovutin siltä kertaa.
Tuosta kulutuksesta vaan muistelin, että joku olis joskus kehunut menevän 5-6 litraan, mutta taitaa saada ajella aika rauhallisesti että tuohon pääsee. Nyt laskeskelin noista ylös merkatuista tankkauksista tähän astisen (vajaa 10tkm) keskikulutukseksi 7,2. Tuntuu paljolta, kun aiemmin oli samanlainen auto 2.0 16v XU10 koneella ja se meni parhaimmillaan 7,4 litraan ja keskikulutus oli 7,7/100km.
Tottahan se tämä talvikin vaikuttaa asiaan tietysti ja mahtaisko tuo mahdollisesti tukkonen imusarjaki vaikuttaa??