Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=15025
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  mmjk [ 26.05.2013 16:19 ]
Viestin otsikko:  Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Xantiamme, 2,0i 16v vm. 1999, matkustajan puoleinen etuikkuna lakkasi toimimasta niin, että se menee kyllä alas mutta ei nouse sieltä ylös. Asiaa tutkittaessa ilmeni, että tuo ikkunan paluuliike saataneen aikaan vaihtamalla ikkunamoottorin dc-jännitteen napaisuus. Ja tätä ei tapahdu - ainakaan moottorin navoista mitattuna. Ja vielä riippumatta siitä, että annetaanko ohjaus kuskin oven kytkimestä tai matkustajan oven kytkimestä.

Kytkinkaavamme Xantia-kirjassa on varsin suurpiirteinen, mutta nousi pohdintaan, että tehdäänkö tuo jännitteen kääntö po. kaaviossa kuvatussa 'elektronisessa yksikössä' ja voisiko vika olla siinä?

Toisena mahdollisuutena tuli mieleen voisiko ovipilarista oveen tulevassa johtonipussa olla sopiva kaapeli katkennut mekaanisita rasituksista johtuen? Jos niin, kuinka tuon kabelin löytäisin monen muun saman näköisen (värisen!) joukosta? Ja olisiko tuo kaapeli poikki kuskin ovessa vai matkustajan ovessa?

Sattuneesta syystä (sic!) haluaisin myös ostaa siinä ovessa olevan kaiuttimen, jos jollakulla semmoinen ylimääräinen ja toimiva sattuisi löytymään.

Ja vielä: löytyisikö Oulusta tai tästä lähettyviltä tekijää, joka osaisi ja jolla olisi aikaa saattaa tuo ikkunan paluuliikekin toimivaksi? Luonnollisesti käypää korvausta vastaan.

p. 044-550 5580 Oulu ja Pateniemi

Kirjoittaja:  ealab [ 26.05.2013 18:57 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Joku, joskus, jossain sitikkasivuilla juuri tarjosi Xantian oviämyreitä. Ovijohdot per ovi taas olisi hyvä uusia kaikki johtimet kerralla. Niistä löytynee valmista asiaa.

Kirjoittaja:  Xantippa [ 26.05.2013 20:31 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Multa löytyy alkuperäiset etuämyrit. Tarjota saa, hinta ei varmasti päätä huimaa. ;)

Kirjoittaja:  mmjk [ 26.05.2013 20:36 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Xantipalle:

Voisitko soittaa, p. 044-5505580

BR Juhani

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 26.05.2013 20:57 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Veikkaan vain ikkunan käyttökytkimien olevan pölyiset. Kytkin ylös kolostaan varovasti pienellä ruuvarilla, jos paineilmaa on saatavilla, niin puhaltelee joka rakosesta hienon hiekkapölyn pois ja kokeilee toimiiko. CRC tai vastaava voi myös auttaa, mutta toisaalta öljyt saattavat kerätä herkemmin uutta pölyä. Minulla XM:ssä mulemmat takaovien ikkunat talven jälkeen takkusivat, niihin ainakin puhaltelu auttoi.

Kirjoittaja:  mmjk [ 26.05.2013 21:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Lisäys tuohon edelliseen: teimme Xantipan kanssa kaupat kaiuttimista!

Kirjoittaja:  mmjk [ 26.05.2013 21:19 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

Ja XM-Hannulle:

Mittasimme molemmat kytkimet: sekä kuskin ovessa olevan matkustajan ikkunaa ohjaavan kuin myös matkustajan ovessa olevan. Molemmat tuntuivat olevan kunnossa ja kummastakaan se ikkuna ei toiminut. Eli voinemme kai tuosta päätellä, että kytkimet olisivat kunnossa?

Neuvostasi kiittäen. Juhani.

Kirjoittaja:  laakeri [ 27.05.2013 14:39 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian sähköinen etuikkuna lakkasi toimimasta.

mmjk kirjoitti:
Mittasimme molemmat kytkimet: sekä kuskin ovessa olevan matkustajan ikkunaa ohjaavan kuin myös matkustajan ovessa olevan. Molemmat tuntuivat olevan kunnossa ja kummastakaan se ikkuna ei toiminut. Eli voinemme kai tuosta päätellä, että kytkimet olisivat kunnossa?
Muistitte kai mitata, että sieltä kytkimistä sähkö ihan oikeasti löytää tiensä läpi? BX:ssä miulla ainakin on tullut vastaan ikkunakytkin, joka näytti olevan resistiivisesti mitattuna ihan ok, mutta ikkuna ei sen kanssa liikkunut kuin alaspäin. Myöhemmin tuli sekin kytkin kyllä elvytettyä, mutta onneksi oli hätävaraksi uusia kytkimiäkin.

Vaan Xantian kyseessä ollessa ehdotan kyllä ensin ovijohtoja, jos niitä ei ole vielä uusittu. Ensimmäisenä tarkasteluun (ja vaihtoon) kuljettajan oven johdot ja sitten matkustajan oven. Sähköhän kiertää sieltä kuljettajan oven kautta ja koska sitä ovea auotaan enemmän ja sen oven nipussa on enemmän johtoja, on vika todennäköisemmin siellä. Kaikki johdot sitten vaihtoon vaan ja kunnon puristusliitokset oven sisälle ja korin puolelle, ellei uusi liittimiltä asti. Korin puolella johtosarjan liitos tosin taitaa olla repsikan penkin luona.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/