Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantian lasinpyyhkijä ja laturi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=15522
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  aktiivi [ 23.07.2013 09:29 ]
Viestin otsikko:  Xantian lasinpyyhkijä ja laturi

Apua!

Potilas Xantia break-99/12. Ensin jumittui kuskinpuoleisen pyyhkimen akseli, liike loppui ja laturin valo syttyi. Sulakkeet ovat ehjät. Pyyhkimen akselitapin alatilassa oli irrallinen, muovinen kansi jonka alla on vierekkäin kaksi suurta, nelikulmaista, sähköjohtojen läpivientiliitintä a noin 6cm x 6cm kuskin etujalkatilan sulakeboksialueelle. Missä vika?

Moottori pyöri kivasti rajakatkaisimeen asti kun sille sähköä antoi. Moottorin liittimeen ei tule maata reunimmaiseen liittimeen niinkuin kuva antaisi ymmärtää. Mitä nyt pitäisi tehdä?

Kalevi

Kirjoittaja:  black_van [ 23.07.2013 09:50 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian lasinpyyhkijä ja laturi

Tarkista kuskin jalkatilasta sulakerasiasta onko sulakkeita palanut. En nyt muista sulakkeen numeroa mutta palaessaan tapahtuu juurikin noin,pyyhkijät lakkaavat toimimasta ja latauksen valo syttyy.

Kirjoittaja:  aktiivi [ 23.07.2013 10:52 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian lasinpyyhkijä ja laturi

Sulakkeita ei ollut palanut mutta se että maakontakti puuttuu liittimestä viittaisi maapiuhan ylikuumenemiseen, hapettumiseen ja lopulta kärähtämiseen. Jotain tietoja patongissa löytyy alustassa tapahtuneista katkeamisista ovista puhumattakaan.
Pyyhkimen akselitappi oli niin jumissa että pyyhinmoottori on ollut toistuvasti ylikuormitettuna ja siten virtajohdot kovassa rasituksessa.
Kalevi

Kirjoittaja:  aktiivi [ 23.07.2013 15:28 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian lasinpyyhkijä ja laturi

Sulakkeita onkin 2kpl, toinen ohjausta varten 15A ja toinen 20A moottoria ym varten, Toimii nyt, piti lainata vipuvarsi-moottorihimmeli toisesta Xantusta. Alkuperäinen on korjauksessa.
Kannattaa öljytä ainakin kuskinpuoleinen pyyhkimen akseli koska siitä puuttuu sadevesitiiviste. Oli totaalisti jumissa, oli katkaissut aluvaluosan varren sisältä. Epoksi ja rautalanka auttanee korjauksena.

Latausvalokin sammui.

Kiitos avusta!

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/